Yaptığı hareketten dolayı topluluktan özür dileyen Şef Nomi, ayrıca çektiği 14 milyon doları geri iade ettiğini belirtti.
Yaptığı hareketten dolayı topluluktan özür dileyen Şef Nomi, ayrıca çektiği 14 milyon doları geri iade ettiğini belirtti.

DeFi adı verilen “merkezi olmayan finans” dünyasını takip ediyorsanız, muhtemelen popüler projelerden biri olan SushiSwap protokolünü duymuşsunuzdur. SushiSwap’in Şef Nomi lakaplı anonim ve gerçek kimliği bilinmeyen kurucusu geçtiğimiz günlerde yaklaşık 14 milyon dolarlık geliştirici fonunu Ethereum karşılığında bozdurmuş ve topluluğun tepkisini çekmişti. Gelen tepkiler üzerine projedeki görevini FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’a devretmek zorunda kalmıştı.

Merkezi olmayan borsa FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried devreye girmeden önce, Şef Nomi’nin bu beklenmedik hareketi tüm piyasayı sarsmıştı.

SushiSwap draması elbette burada bitmedi. SushiSwap’ın Uniswap’tan ayrılıp kendi platformuna başarılı bir şekilde taşınmasının ardından, Şef Nomi, Twitter üzerinden açıklamalar yaptı. Yaptığı hareketten dolayı topluluktan özür dileyen Şef Nomi, ayrıca çektiği 14 milyon doları geri iade ettiğini belirtti.

Şef Nomi 14 milyon doları iade ettiğinin kanıtını da yayınladı.

Şef Nomi, dünya çapındaki en büyük kripto borsası Binance ve onun CEO’su CZ’den de özellikle özür diledi. Binance, SUSHI tokenini hızlı bir şekilde listelediği ve yatırımcılarını korumadığı için ağır şekilde eleştirilmişti.

İlgili Haber:  SUSHI'nin Kimliği Bilinmeyen Kurucusu, Projeyi FTX CEO'suna Devretti

Şef Nomi’nin parayı iade etmesi topluluk tarafından memnuniyetle karşılandı ancak, bazı şüpheciler, fonların geri iadesinin arkasında FTX, Binance ve Band Protokolü’nün olduğunu düşünüyor.

FTX ve Sam Bankman-Fried, SushiSwap’in yatırımcıları konumundalar ve şu an projenin lideri olarak başarısıyla yakından ilgileniyorlar, Binance ise markasını ABD’de sağlamlaştırmaya devam ederken şeffaf ve temiz bir çizgi çizmeye çalışıyor.

Band Protokolü’nün konuyla ilgisi bu noktada tamamen spekülatif olsa da, kurucularından birinin Şef Nomi olduğu iddia ediliyor. Bu iddia doğruysa, Band Protokolü’nün ortaklarının ve risk sermayesi yatırımcılarının da fonların geri dönüşü ile birlikte menfaatlerinin olması çok muhtemeldir.

Bütün bu olayda açık ve net bir şekilde çıkarılan ders şudur; DeFi projelerine girerken çok dikkatli olunmalı.

Bu haber girilirken, Şef Nomi’nin geliştirici fonlarını iade etmesinin etkisiyle, $SUSHI tokeninin fiyatı bir günde %15 artışla 2.80$’a yükseldi.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here