SushiSwap'ın kurucusu Tüm SUSHI tokenlerini sattı.
SushiSwap'ın kurucusu Tüm SUSHI tokenlerini sattı.

Kripto para sektöründeki pek çok kişi SushiSwap’ın bir dolandırıcılık (pump/dump) olduğuna inanıyor. En son projenin kurucusu tüm SUSHI tokenlerini satınca bu inanış iyice perçinleşti.

Haberin Özeti

  • SushiSwap protokolünün yaratıcısı Şef Nomi mahlaslı anonim biri. Bu kişi tüm SUSHI tokenlerini Ethereum karşılığında sattı.
  • Şef Nomi, bunun bir dolandırıcılık olmadığını söylüyor.
  • Litecoin yaratıcısı Charlie Lee gibi, bu satışı protokolün iyiliği için yaptığını söylüyor.

2020 yazının DeFi çılgınlığının en popüler protokolü SushiSwap’in kurucusu Şef Nomi elindeki SUSHI tokenleri nakit paraya çevirdi.

Şef Nomi, 5 Eylül 2020 Cumartesi günü, Uniswap’teki yaklaşık 2.5 milyon SUSHI tokenini ETH karşılığında (yaklaşık 10 milyon dolar) bozdurdu.

Bu hareket, SushiSwap yaratıcısının sistemdeki tokenlerin neredeyse yarısını kontrol ettiği yönündeki eleştirilerin hemen ardından geldi.

Geçtiğimiz Salı günü, Sasa adlı bir başka Twitter kullanıcısı bu duruma dikkat çekmiş ve Şef Nomi’nin elinde 27 milyon dolar değerinde SUSHI olduğunu ve bunların ETH havuzuna atılmaya hazır halde beklediğini söyleyerek topluluğu uyarmıştı.

Şef Nomi’nin elindeki 2.5 milyon SUSHI’yi satması 24 saat içinde SUSHI tokeninin değerini yarıdan fazla düşürdü. Tokenin fiyatı 5 dolardan 2.35 dolara geriledi. Pek çok SUSHI yatırımcısı yatırdıkları paranın büyük bir kısmını bu fiyat düşüşünden dolayı kaybettiklerini belirtti. SUSHI’nin fiyatı geçtiğimiz Salı günü en tepe noktası olan 10.81 dolara kadar çıkmış, daha sonra diğer kripto paralarla birlikte düşmeye başlamıştı.

Twitter’dan durumu açıklayan Şef Nomi, elindeki tüm tokenleri ETH karşılığında sattığını, çünkü “topluluğu önemsediğini” belirtti. Ama bunun karşılığında “suçlandığını” ifade etti.

“SUSHI tokenlerini Uniswap’ten SushiSwap’e taşıyacak kodu ben yazdım. Tüm güvenlik denetimleri ben yaptım. Şimdiye kadarki en büyük LP havuzlarını koordine ettim. Geniş bir topluluk oluşturdum. Ve bunların hepsi 1 hafta içinde oldu” dedi.

İlgili Haber:  Milyarlarca Dolarlık Son Çılgınlık: Komik DeFi Koinleri

Eeştirilere rağmen Şef Nomi, yaptığı hareketin bir dolandırıcılık olmadığını iddia ediyor.

“Hala buradayım” diyor. Ancak kimse onun gerçek kimliğini veya nerede olduğunu bilmiyor.

Kripto para dünyasının önemli isimlerinden Cornell Üniversitesi Profesörü Emin Gür Sirer ise Twitter’dan yaptığı açıklamada; “Gemiyi en son kaptanlar terk eder. Eğer bir kaptanın gemiye cankurtaran botu aldığını görüyorsanız, o gemide çok uzun süre kalmışsınız demektir” dedi.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here