Suşi ile Maki geleneksel Japon yemekleridir. İkisi arasındaki fark hazırlanırken kullanılan malzemeden kaynaklanır. Suşi ünü tüm dünyaya yayılan en meşhur Japon yemeğidir. Temelde pirinç, balık ve sirkeden oluşur. Japonya dışındaki insanların pek bilmediği ama çok fazla sayı ve çeşitte suşi varyasyonları vardır. Maki ise aslında suşinin farklı bir türüdür. Makinin de çok fazla türü olması nedeniyle bir kafa karışıklığı oluşur. Bu yazıda suşi ve maki arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Suşi ve maki arasındaki farkları anlayabilmek için shari, neta ve sashimi gibi kelimelerin ne ifade ettiğini bilmek gerekir. Shari sirkeyle pişirilmiş pirinç anlamına gelirken, neta shari’yi suşi yapabilmek için eklenen malzemelere denir. Neta yani shari’ye eklenen bu malzemeler genelde deniz ürünleridir ve hatta çoğu zaman buharda pişirilmiş balıktır. Dilimlenip doğrandıktan sonra servis edilen çiğ deniz ürünlerine sashimi denir.

Suşi Nedir

Suşi milattan sonra 7. yüzyılda Tang hanedanlığına kadar uzanan antik bir yiyecektir. Mayalanmış balık ve pirinçten oluşur. Suşi kelime anlamı itibariyle ekşi demektir. İlk zamanlarında sadece balık kısmı yenirmiş. Daha sonra pirince sirkenin de katılmasıyla tadına ekşilik katıldı ve daha uzun süre saklanabildi. Aynı zamanda bu balığın fermentasyon süresini de kısalttı. Sonrasında balığın fermentasyonundan tamamen vazgeçildi ve modern suşi böylece doğmuş oldu. Ayrıca bilinen yanlış yaygın inanışa göre suşi sadece çiğ balık demek değildir. Suşi sirkeli pirinç demektir.

Suşi ile Maki Arasındaki Fark
Nigiri üzerinde balık dilimi bulunan el ile yuvarlanmış pirinç topudur. Eğer pirinç topunu kaldırırsanız geriye kalan balığın adı sashimidir. Maki ise deniz yosunu ile sarılı olan küçük dürüm şeklindeki suşidir.

Günümüzde fast food tarzında tüketilen suşi hızlı, kolayca ve fermentasyona ihtiyaç duymaksızın hazırlanabilir bir yiyecektir.

Suşinin aynı zamanda vejetaryen versiyonları da bulunmaktadır.

Suşinin üç ana türü vardır: maki suşi, nigiri suşi ve oshi suşi. Nigiri suşide balık dilimlerini pirincin üzerine koyarsınız. Oshi suşide suşi kare veya dikdörtgen şeklinde servis edilir.

Maki Nedir?

Maki yuvarlanmış suşidir ve silindirik bir görünüme sahiptir. Genelde maki suşi nori adı verilen ve yenebilen deniz yosununa sarılarak servis edilir. Maki suşi bazen soya yaprağına sarılarak da servis edilebilir. Bazen salatalık ve tofu da kullanılır.

Suşi ile Maki Arasındaki Fark2
Maki yuvarlanmış suşidir ve silindirik bir görünüme sahiptir. Genelde maki suşi nori adı verilen ve yenebilen deniz yosununa sarılarak servis edilir.

Dolayısıyla maki ile suşi arasındaki en büyük fark aslında sunum şekilleridir. Bazıları makiye rolled suşi yani yuvarlanmış suşi der. Makinin en büyük ayırt edici özelliklerinden biri de nori kullanılmasıdır.

Suşi ile Maki Arasındaki Farklar Nelerdir?

Suşi ile maki arasındaki farkları özetlemek gerekirse;

  • Suşi dendiğinde pek çok insanın aklına Japon yemeği gelir ama maki dendiğinde bu pek bilinmiyor olabilir.
  • Suşi buharda pişirilmiş pirinç, balık ve sirkeden oluşan geleneksel bir Japon yemeğidir.
  • Maki suşinin bir alt türüdür. Makiye aynı zamanda yuvarlanmış suşi de denir.

Sashimi, Nigiri, Maki ve Roll Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sashimi suşinin bir alt türüdür ve genelde çiğ balık karışımlarından oluşur. Hangi balıkların seçileceğine genelde suşi şefi karar verir. Nigiri üzerinde balık dilimi bulunan el ile yuvarlanmış pirinç topudur. Eğer pirinç topunu kaldırırsanız geriye kalan balığın adı sashimidir. Maki ise deniz yosunu ile sarılı olan küçük dürüm şeklindeki suşidir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here