Yeni bir DeFi borsası olarak dikkat çeken SwapX, Uniswap ve Balancer gibi mevcut borsalardaki likidite sağlayıcılarına ekstra DeFi ödülleri veriyor.

Yeni bir merkezi olmayan borsa olan SwapX, DeFi ekosistemine likidite sağlamak amacıyla bir ödül sistemi hazırladığını duyurdu.

Bugün yaptığı açıklamada SwapX, Uniswap ve Balancer gibi diğer merkezi olmayan borsalardaki (DEX) LP tokenlerini stake etme karşılığında ödül olarak SwapX yönetim tokeni SWP’yi kazanmalarına imkan sağlayan düzenlemenin uygulamaya alındığını açıkladı. Söz konusu ödül sistemi 17 Eylül tarihi itibariyle kullanılabiliyor.

Duyurunun bir parçası olarak SwapX, ayrıca bir SWP / USDT likidite havuzunun başlatıldığını açıkladı. İnsanlar bu likidite havuzunu kullandıkları takdirde, söz konusu havuza özel olarak üretilmiş olan ve Pair Token adı verilen ek bir yönetim tokeni sahibi olabilecekler.

Bahsi geçen projenin çıkış noktasının, farklı token takas havuzlarına likidite sağlama karşılığında Uniswap ve Balancer gibi merkezi olmayan borsalardan elde edilebilen likidite sağlayıcısı (LP) tokenler olduğu belirtiliyor.

SWP ve Pair Token Farkları

Bir SwapX temsilcisi tarafından yapılan açıklamada SWP’nin SwapX platformunun yönetim tokeni olduğu ve Pair Tokenlerinin de bireysel ve ayrı likidite havuzlarına özel yönetim tokeni olarak planlandığı belirtildi. Bu anlamda SwapX tarafından yapılan en büyük yeniliğin, başka hiçbir DEX henüz bireysel ve ayrı likidite havuzları için bir yönetim tokeni tasarlamamışken böyle bir adım atılması olduğu kaydedildi.

Pair token sahipleri, varlıklarını token ya da ödül oranlarını düzenlemek için kullanabilir. SwapX merkezi olmayan değişim platformu, 10 Eylül tarihinde Uniswap’in bir klonu olarak anonim bir ekip tarafından hayata geçirildi. Ancak yönetim ve ödül dağıtım standartları Pair Tokens ve SWP ödüllerini kapsayacak şekilde değiştirildi.

SwapX tarafından Decrypt’e yapılan açıklamalarda SWP yönetim tokeninin esas olarak likidite teşvikleri, SwapX topluluğu oy verme işlemleri, havuz sertifika ücretlerinin ödenmesi ve daha fazlası için kullanılacağı belirtildi. Her bir havuz için Pair tokenler, risk rezervi ve işletme giderleri de dahil olmak üzere likidite sağlayıcılarına %85 oranında ve havuz yönetimini de %15 oranında likidite rezerv dağıtımı gerçekleştirileceği aktarıldı.

İlgili Haber:  Tether, 1 Milyon Doları USDT Cinsinden Geri Ödemek İçin Merkezi Gücünü Kullanıyor

Her iki türdeki yönetim tokeni de açık piyasa içerisinde işlem görmeye uygun olarak tasarlandı.

SwapX platformu, insanları DeFi ekosistemine dahil etme konusunda teşvik imkanı sağlayan ve hızla gelişmekte olan DeFi projelerinin en son örnekleri arasında yer alıyor. Bu anlamda DeFi’nin popülaritesi artmaya devam ettiği sürece kripto dünyasını yeni boyutlara taşıyan farklı bir trend olarak piyasaya damga vurabileceği belirtiliyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın