9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Bitcoin’de Taproot Güncellemesi Yayınlandı: Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Bitcoin’de 2017’den bu yana beklenen en büyük yükseltme olan Taproot, saatler önce yayınlandı. Peki Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek?

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin’de 2017’den bu yana beklenen en büyük yükseltme olan Taproot, saatler önce yayınlandı.
  • Taproot Yükseltmesi, Bitcoin fiyatı üzerinde nasıl bir etki yaratabilir?

Bitcoin ağında uzun zamandır beklenen yükseltme sonunda yayınlandı. 12 Haziran’da kilitlenen yükseltme, tam 7 yıldır yapım aşamasında idi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Taproot Yükseltmesi Yayınlandı

Bugün yayına giren Taproot Yükseltmesi, karmaşık işlemleri gizleyerek Bitcoin blok zincirindeki gizliliği korur; aynı zamanda onları daha ucuz hale getirir. Taproot, Bitcoin’in mevcut imza protokolünü “Schnorr” imzalarıyla değiştirerek ağda bu değişikliği yapar. Bunlar, Bitcoin’in işlem gizliliğini artıran ve hafif akıllı sözleşmelerin uygulanmasını kolaylaştıran “daha hızlı” imzalardır.

Bu, geçici olarak Bitcoin için pozitif olarak yorumlanabilir. Bu sayede birden fazla imza sahibinin bir işlemi aynı anda tamamlamasını gerektiren çoklu imza işlemleri daha ucuz ve yürütülmesi daha kolay hale gelecek. Bitcoin’in sınırlı alanını daha iyi kullanmak, blok zincirini de daha ölçeklenebilir hale getirecek.

Bitcoin Fiyatı Etkilenebilir mi?

Taproot, 2017’deki SegWit’ten bu yana Bitcoin blok zincirinde yapılan en önemli yükseltmedir. SegWit, ağdaki bir dizi hatayı düzeltti, her blokta daha fazla işlemin doldurulmasına izin verdi ve Lightning gibi Katman 2 ödeme kanalları için zemin hazırladı.

Bugünkü yükseltme ise çoğunlukla sahne arkasındaki bir değişikliğe işaret ediyor. Taproot’un Haziran ayında etkinleştirilmesi ile birlikte bugüne yürüyüşü başlamıştı.

Ancak Bitcoin’deki her şeyde olduğu gibi, bir topluluk bunları kullanmadıkça yükseltmeler anlamsızdır. Artık Taproot’u geliştirmek geliştiricilere kalmış

Son olarak bu tip yükseltmeler, kripto paranın adı ne olursa olsun ani bir fiyat etkisi yapabilir. Aynı durum Bitcoin fiyatı için de geçerli olabilir; ancak bu hareketlilik, kripto para piyasasının genel durumundan bağımsız olarak da gerçekleşemez. Bu anlamda geride bıraktığımız hafta içinde Bitcoin fiyatı başta olmak üzere kripto para piyasası genelinde Evergrande ve ABD enflasyonu etkili düşüşü akılda tutmakta fayda var.

İlgili Haber:  Piyasada Ani Çöküş: Bitcoin %8 Değer Kaybetti

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend