15 Ağustos 2022, Pazartesi
23.6 C
İstanbul

Bitcoin’de Taproot Güncellemesi Yayınlandı: Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’de 2017’den bu yana beklenen en büyük yükseltme olan Taproot, saatler önce yayınlandı. Peki Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’de 2017’den bu yana beklenen en büyük yükseltme olan Taproot, saatler önce yayınlandı.
  • Taproot Yükseltmesi, Bitcoin fiyatı üzerinde nasıl bir etki yaratabilir?

Bitcoin ağında uzun zamandır beklenen yükseltme sonunda yayınlandı. 12 Haziran’da kilitlenen yükseltme, tam 7 yıldır yapım aşamasında idi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Taproot Yükseltmesi Yayınlandı

Bugün yayına giren Taproot Yükseltmesi, karmaşık işlemleri gizleyerek Bitcoin blok zincirindeki gizliliği korur; aynı zamanda onları daha ucuz hale getirir. Taproot, Bitcoin’in mevcut imza protokolünü “Schnorr” imzalarıyla değiştirerek ağda bu değişikliği yapar. Bunlar, Bitcoin’in işlem gizliliğini artıran ve hafif akıllı sözleşmelerin uygulanmasını kolaylaştıran “daha hızlı” imzalardır.

Bu, geçici olarak Bitcoin için pozitif olarak yorumlanabilir. Bu sayede birden fazla imza sahibinin bir işlemi aynı anda tamamlamasını gerektiren çoklu imza işlemleri daha ucuz ve yürütülmesi daha kolay hale gelecek. Bitcoin’in sınırlı alanını daha iyi kullanmak, blok zincirini de daha ölçeklenebilir hale getirecek.

Bitcoin Fiyatı Etkilenebilir mi?

Taproot, 2017’deki SegWit’ten bu yana Bitcoin blok zincirinde yapılan en önemli yükseltmedir. SegWit, ağdaki bir dizi hatayı düzeltti, her blokta daha fazla işlemin doldurulmasına izin verdi ve Lightning gibi Katman 2 ödeme kanalları için zemin hazırladı.

Bugünkü yükseltme ise çoğunlukla sahne arkasındaki bir değişikliğe işaret ediyor. Taproot’un Haziran ayında etkinleştirilmesi ile birlikte bugüne yürüyüşü başlamıştı.

Ancak Bitcoin’deki her şeyde olduğu gibi, bir topluluk bunları kullanmadıkça yükseltmeler anlamsızdır. Artık Taproot’u geliştirmek geliştiricilere kalmış

Son olarak bu tip yükseltmeler, kripto paranın adı ne olursa olsun ani bir fiyat etkisi yapabilir. Aynı durum Bitcoin fiyatı için de geçerli olabilir; ancak bu hareketlilik, kripto para piyasasının genel durumundan bağımsız olarak da gerçekleşemez. Bu anlamda geride bıraktığımız hafta içinde Bitcoin fiyatı başta olmak üzere kripto para piyasası genelinde Evergrande ve ABD enflasyonu etkili düşüşü akılda tutmakta fayda var.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar