Tarihe Geçecek Reuters Manşeti: Dolar Çöktü, Bitcoin Zirve Yaptı

Son güncelleme: 2 ay önce

Tarihte belki bir ilke şahitlik ediyoruz. Ana akım medyanın amiral gemisi konumundaki Reuters Bitcoin ve dolar ile ilgili 1 Aralık 2020 itibariyle şu manşeti attı: “Dolar, ABD’nin teşvik paketi üzerine çöktü; Bitcoin tüm zamanların zirvesine ulaştı.

Bu manşet Reddit’teki bitcoin topluluğunda da büyük bir sevinçle karşılandı ve bir kullanıcı “Ana akım basından kesinlikle böyle bir manşet görmeyi beklemiyordum” dedi.

Haberin devamın şöyle denildi; yatırımcıların riske olan iştahının Amerika Birleşik Devletleri’nden daha fazla mali teşvik beklentisi ve sağlam bir küresel toparlanma beklentileri ile artması nedeniyle, Dolar Salı günü 2 buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin ile Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi arasında bir teşvik paketi hakkında Salı günü yapılan görüşmelerin yeniden başlaması ve teklif edilen bir COVID tasarısı haberi doları daha da düşürdü.

Önerilen 908 milyar dolarlık yardım paketi, oteller, restoranlar ve diğer küçük işletmeler için 228 milyar dolarlık ek maaş koruma fonları da dahil olmak üzere 31 Mart’a kadar alınacak önlemleri finanse edecek.

Washington’daki Tempus, Inc.’de işlem ve ticaretten sorumlu başkan yardımcısı John Doyle, “Tüccarlar riski arttırmak için herhangi bir neden arıyorlar ve bu dolara mal oluyor” dedi.

“Umutlar suya düştükten sonra iki taraflı bir teşvik anlaşmasının yapılabileceğine dair bir rapor aldığınızda, bu sadece riski artırıp doları satmak için başka bir neden” diye ekledi.

Pelosi Salı günü Mnuchin’in hem iki partili Senato teklifini hem de kendisi ve Senatör Charles Schumer’in COVID yardım planını gözden geçireceğini söyledi.

Euro, sterlin, Avustralya ve Yeni Zelanda doları gibi risk iştahı zamanlarında gelişen para birimlerinin tümü dolar karşısında yükseldi.

  Bitcoin Madencilik Geliri, Bu Yılki En Yüksek Seviyesine Ulaşarak Günde 20 Milyon Doları Aştı

Euro ve Yeni Zelanda doları 2 buçuk yılın en yüksek seviyesini gördü.

Bitcoin de 20.000$’ın biraz altında rekor seviyeye ulaştı. Sanal para birimi son olarak 19.342$ seviyelerini test etti.

Öğleden sonraki işlemlerde dolar endeksi %0.7 düşüşle 91.318’e geriledi ve Nisan 2018’in sonundan bu yana en düşük seviye olan 91.263’e ulaştı.

Euro, dolar karşısında 2 buçuk yılın en yüksek seviyesini gördü ve son olarak %1 artışla 1.2049 dolardan işlem gördü.

Durum 2017’den farklı

Analistler Bitcoin’e olan kurumsal ilginin günden güne arttığını ve bununda fiyatına etki ettiğini söylüyor. Bu defa 2017’deki artıştan farklı olarak 2020’deki yükselişi Çin ve Asya değil, Amerikalı yatırımcılar yönlendiriyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın