Tarihi Çöküşe Rağmen Çoğu Bitcoin Yatırımcısı Kâr Elde Etmeye Devam Ediyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Verilere göre, sadece yeni yatırımcılar geçen haftaki çöküşten ciddi seviyede zarar etti.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin’de geçen hafta büyük bir satış dalgası ve akabinde çöküş meydana geldi.
  • Ancak Glassnode verileri, çoğu kullanıcı varlığının hâlâ kârda olduğunu gözler önüne seriyor.
  • Bunun nedeni ise satışların büyük ölçüde yeni yatırımcılar tarafından panikle yapılması olarak gösteriliyor. Uzun vadeli yatırımcılar, çöküş sürecinde büyük oranda satış yapmadı.

Bitcoin piyasası, 12 yıllık tarihindeki en kötü çöküşlerden birini yaşadı. Yine de, son birkaç gündeki büyük düşüşe rağmen, çoğu Bitcoin yatırımcısı hâlâ kârda.

blank

Panik Satışları Bitcoin Fiyat Çöküşünü Getirdi

Analiz şirketi Glassnode’un ortaya koyduğu verilere göre, geçtiğimiz hafta yaşanan Bitcoin çöküşünün en büyük nedenlerinden biri, piyasadaki acemi yatırımcıların büyük oranda panik satışı yapması olarak gösteriliyor.

Bu hafta yayınladığı raporda firma, Bitcoin piyasasının Mart 2020 satışından bu yana en büyük kaldıraç düşürme olayını yaşadığını belirtti. Raporda ayrıca bu çöküşten zarar gören kripto para kullanıcılarının büyük bölümünün son 3-4 aydır kripto para piyasasında faaliyet gösteren yeni kullanıcılar olduğunun altı çizildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Diğer bir deyişle, Bitcoin şu anda tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 64.000 Doların bir hayli altında işlem görse de; çoğu yatırımcı kripto parayı şu anki seviyesi olan 40.000 Dolardan çok daha önce satın aldı ve zaten önemli bir kâr elde etti.

Bitcoin Balinaları, Fiyattaki Düşüşü Bir Alım Fırsatı Olarak Değerlendirdi

Ek olarak, Glassnode verilerine göre, Bitcoin çöküşü sırasında büyük balinaların – 10.000 veya daha fazla Bitcoin tutan cüzdanlar – sayısının 85’ten 90’a yükseldiği belirlendi. Bu da büyük Bitcoin yatırımcılarının fiyat çöküşünü bir zarardan çok alım fırsatı olarak gördüğünü kanıtlıyor.

Yine de geçen hafta yaşanan sürecin Bitcoin için oldukça zor olduğu bir gerçek. Lider kripto para, geçtiğimiz hafta 30.000 Dolar seviyesine kadar geriledi. Bu, Nisan ayından ulaşılan 64.000 Dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine oranla %52 daha düşük bir fiyat olarak kaydedildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend