3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Tarım Devleri Brezilya’da Tahılları İzlemek İçin Blok Zinciri Platformunda Bir Araya Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünyanın en büyük tahıl ve yağlı tohum şirketleri olan Amerikan devleri Bunge ve Cargill, Brezilya’daki tarım sektöründe blok zinciri teknolojisini kullanacak ortak girişim Covantis’i oluşturmak için bir araya geldi.

Binance indirim kodu

Covantis’in tüm üyeleri arasında bilgi alışverişini öngören eşi görülmemiş proje; Fransız Louis Dreyfus Company (LDC), Çin devlet şirketi Cofco International ile Hollandalı çok uluslu Glencore Agriculture gibi diğer tarımsal işletme devlerinin katılımını içerdi.

Binance indirim kodu

Covantis’i oluşturan ve her yıl birlikte 550 milyon ton tahıl ile yağlı tohum taşıyan şirketlerin kurduğu bu ortaklığın amacı; sektörün verilerini birleştirmek, tüm katılımcılar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak ve diğer avantajlarının yanı sıra blok zincirini kullanarak limanlarda lojistik süreçleri iyileştirmek olarak belirtildi. Resmi platformun önümüzdeki yıl başlatılmasının beklendiği açıklandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Her yıl Brezilya’da alım ve satım için yaklaşık 500 bin sözleşme müzakere edilirken bu platform için ilk testler bu yıl temmuz ve ağustos ayları arasında Santos Limanı’nda gerçekleştirildi. Ticaret şirketleri, yaratıcılar ve tahıl üreticileri de dahil 11 şirketi içeren Covantis’in CEO’su Petya Sechanova, Covantis’in sektördeki operasyonların lideri haline gelmesi gerektiğini ve böylelikle süreçlerin modernize edip dijitalleştirilebileceğini söyledi.

CEO’ya göre bu proje için Brezilya’nın seçilmesinin nedeni pazarının karmaşıklığından kaynaklanıyordu. Ülkede eskiden yalnızca nihai alıcıların ve göndericilerin fiziksel sevkiyatla temas kurduğunu belirten Sechanova, bunun yerini artık sevkiyatların gerçekleşmesi için düzinelerce aracının harekete geçmesi gereken “zincir satışlar”ın veya “dizi satışlar”ın aldığını söyledi.

Covantis ile aktif olarak çalışan Ulusal Tahıl İhracatçıları Birliği’nin sözleşmeler komitesi direktörü olan Marcos Amorim, bunun karmaşık ve zor bir süreç olduğunu hatırlattı. Her gönderinin hem bir satın alma sözleşmesinin hem de bir satış sözleşmesinin bulunduğunu belirten Amorim, bunlara bitki sağlığı sertifikalarının ve farklı ülkeler tarafından istenen bir dizi başka gerekli belgenin de eklendiğini söyledi. Bu gemilerin hat oluşturarak belirli bir yükleme hızına sahip olması gerektiğinin altını çizen direktör, bunun da limandaki operasyonu büyük ölçüde arttırdığını ve herhangi bir uçtaki gecikmenin, tüm zincir için kayıp anlamına geldiğini ifade etti.

İlgili Haber:  Ripple, SEC Davasında Bitcoin ve Ethereum'u da Ateşe Atıyor

Sırada başka ülkeler de var

Ticaret şirketleri içerisindeki süreç şu anda e-posta, telefon ve WhatsApp ile yönetilen biraz dağınık bir iş akışının ortaya çıkmasına neden oluyor. Varış ve ayrılış tarihleri, gemi bayrakları ile kargo hacimleri özellikle de yoğun sezonlarda durmaksızın bir tekrar halinde devam ediyor. Ancak her gün yapılan hatalarla birlikte ortaya çıkan masraflar ve cezalar da artış gösteriyor.

Ancak katılımcı şirketler Covantis sayesinde tüm bu önemli bilgilerin dolaşımının, bilgi akışına yardımcı olan, dolandırıcılığı önleyen ve paylaşılan verilerin güvenliğini sağlayan blok zinciri teknolojisi kullanılarak gerçekleşeceğini düşünüyor.

CEO Sechanova ayrıca Covantis’in amacının dünyadaki kurucu şirketlerden gelen tüm tahıl ve yağlı tohum gönderilerini toplu olarak bir araya getirmek olduğunu söylüyor.

Covantis’in blok zinciri çözümünü kullanmayı planladığı ülkeler arasında ise Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar