Tarım Devleri Brezilya’da Tahılları İzlemek İçin Blok Zinciri Platformunda Bir Araya Geldi

Önemli Gelişmeler

Dünyanın en büyük tahıl ve yağlı tohum şirketleri olan Amerikan devleri Bunge ve Cargill, Brezilya’daki tarım sektöründe blok zinciri teknolojisini kullanacak ortak girişim Covantis’i oluşturmak için bir araya geldi.

blank

Covantis’in tüm üyeleri arasında bilgi alışverişini öngören eşi görülmemiş proje; Fransız Louis Dreyfus Company (LDC), Çin devlet şirketi Cofco International ile Hollandalı çok uluslu Glencore Agriculture gibi diğer tarımsal işletme devlerinin katılımını içerdi.

blank

Covantis’i oluşturan ve her yıl birlikte 550 milyon ton tahıl ile yağlı tohum taşıyan şirketlerin kurduğu bu ortaklığın amacı; sektörün verilerini birleştirmek, tüm katılımcılar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak ve diğer avantajlarının yanı sıra blok zincirini kullanarak limanlarda lojistik süreçleri iyileştirmek olarak belirtildi. Resmi platformun önümüzdeki yıl başlatılmasının beklendiği açıklandı.

Her yıl Brezilya’da alım ve satım için yaklaşık 500 bin sözleşme müzakere edilirken bu platform için ilk testler bu yıl temmuz ve ağustos ayları arasında Santos Limanı’nda gerçekleştirildi. Ticaret şirketleri, yaratıcılar ve tahıl üreticileri de dahil 11 şirketi içeren Covantis’in CEO’su Petya Sechanova, Covantis’in sektördeki operasyonların lideri haline gelmesi gerektiğini ve böylelikle süreçlerin modernize edip dijitalleştirilebileceğini söyledi.

CEO’ya göre bu proje için Brezilya’nın seçilmesinin nedeni pazarının karmaşıklığından kaynaklanıyordu. Ülkede eskiden yalnızca nihai alıcıların ve göndericilerin fiziksel sevkiyatla temas kurduğunu belirten Sechanova, bunun yerini artık sevkiyatların gerçekleşmesi için düzinelerce aracının harekete geçmesi gereken “zincir satışlar”ın veya “dizi satışlar”ın aldığını söyledi.

Covantis ile aktif olarak çalışan Ulusal Tahıl İhracatçıları Birliği’nin sözleşmeler komitesi direktörü olan Marcos Amorim, bunun karmaşık ve zor bir süreç olduğunu hatırlattı. Her gönderinin hem bir satın alma sözleşmesinin hem de bir satış sözleşmesinin bulunduğunu belirten Amorim, bunlara bitki sağlığı sertifikalarının ve farklı ülkeler tarafından istenen bir dizi başka gerekli belgenin de eklendiğini söyledi. Bu gemilerin hat oluşturarak belirli bir yükleme hızına sahip olması gerektiğinin altını çizen direktör, bunun da limandaki operasyonu büyük ölçüde arttırdığını ve herhangi bir uçtaki gecikmenin, tüm zincir için kayıp anlamına geldiğini ifade etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Sırada başka ülkeler de var

Ticaret şirketleri içerisindeki süreç şu anda e-posta, telefon ve WhatsApp ile yönetilen biraz dağınık bir iş akışının ortaya çıkmasına neden oluyor. Varış ve ayrılış tarihleri, gemi bayrakları ile kargo hacimleri özellikle de yoğun sezonlarda durmaksızın bir tekrar halinde devam ediyor. Ancak her gün yapılan hatalarla birlikte ortaya çıkan masraflar ve cezalar da artış gösteriyor.

Ancak katılımcı şirketler Covantis sayesinde tüm bu önemli bilgilerin dolaşımının, bilgi akışına yardımcı olan, dolandırıcılığı önleyen ve paylaşılan verilerin güvenliğini sağlayan blok zinciri teknolojisi kullanılarak gerçekleşeceğini düşünüyor.

CEO Sechanova ayrıca Covantis’in amacının dünyadaki kurucu şirketlerden gelen tüm tahıl ve yağlı tohum gönderilerini toplu olarak bir araya getirmek olduğunu söylüyor.

Covantis’in blok zinciri çözümünü kullanmayı planladığı ülkeler arasında ise Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Ripple (XRP) İçin Yeni Bir Toplu Satış Kapıda Olabilir!

Kripto paralardaki büyük çöküşün üzerinden bir aydan uzun bir süre geçti ancak piyasalarda henüz bir toparlanma sinyali gözükmüyor. Altcoinlerin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend