Bildiğiniz üzere, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un geçen ay yaptığı açıklama ile şirketin sosyal aktivizme katılmayacağını ve apolitik olacaklarını söylemesinin ardından, 60’tan fazla Coinbase çalışanı firmadan ayrılma kararı almıştı. Coinbase’in politikaları hakkındaki tartışmalar, şirketin Black Lives Matter’ı destekleyen bir bildiri yayınlamaması ve çalışanlar arasında sanal bir grevin başlamasıyla kendini göstermişti.

Binance indirim kodu

Üst düzey çalışanlar, yeni “apolitik” duruşunun ardından, kripto borsası Coinbase’i terk etmeye devam ediyor.

Binance indirim kodu

San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase’in küresel pazarlama Başkanı John Russ, dün Twitter’da yaptığı açıklamada, yeni açıklanan “çalışma alanında politika yok” duruşunun ardından şirketten ayrılacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Russ’un bu açıklamasından önce, Coinbase’in baş uyum sorumlusu Jeff Horowitz, The Block’un kaynaklarına göre, yeni politikayla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen Coinbase’den ayrılmaya karar verdi. Coinbase’de kıdemli bir yazılım mühendisi olan Andrei Anisimov, 10 Ekim’de şirketteki son haftası olduğunu tweetledi, ancak benzer şekilde neden olduğu konusunda ek bir ayrıntı vermedi.

Decrypt’in bildirdiği gibi, Coinbase CEO’su Brian Armstrong, çalışanların iş yerinde siyasi konuları tartışmasını yasaklayan yeni bir şirket politikası ilan ederek, son zamanlarda oldukça tartışmalara neden oldu. Doğal olarak, bu durum hemen kripto topluluğunu ikiye böldü.

Bazı yorumcular, siyaseti iş dünyasından ayırdığı için Armstrong’u alkışlarken, diğerleri, çalışanların mahremiyetini istila ettiği ve konuşma özgürlüğünü kısıtladığı iddiasıyla CEO’yu eleştirdi. Durum ne olursa olsun, Armstrong, yeni aktivist olmayan kurallarla ilgili sorunları olan tüm Coinbase çalışanlarına cömert kıdem tazminatı paketlerini sundu. Coinbase, temelde Armstrong’un pozisyonuna katılmayan herhangi bir çalışanıyla yollarını ayıracağını belirterek, bu kişilere altı aya kadar kıdem tazminatı ödemeyi teklif etti.

Toplamda, Coinbase, siyasi konuşma yasağının ilan edilmesinden bu yana en az 60 çalışanını, veya bir diğer ifadeyle işgücünün yaklaşık %5’ini kaybetti.

İlgili Haber:  54 Bin Doları Aşan Bitcoin, 1 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Amazon ve Google'dan Daha Hızlı Ulaştı

Buna karşılık, Twitter CEO’su Jack Dorsey geçtiğimiz günlerde Coinbase’in yeni politikasının, Bitcoin’in özgür ruhuyla çelişebileceğini savunarak “Kripto, doğrulanamayan ve dışlayıcı bir finansal sisteme karşı doğrudan aktivizmdir. Müşterilerinizin her gün karşılaştığı toplumsal sorunları en azından kabul etmeniz ve bunlarla bağlantı kurmanız gerekir. Bu sergilediğiniz tavır ise insanların sosyal yanlarını unutmaktan ibaret.” ifadelerine yer verdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?