Tayland SEC’den Kripto Para Piyasası ile İlgili Sert Karar: Dogecoin Yasaklanacak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Tayland’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto paralar ile ilgili önemli bir karar açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • Tayland SEC, Dogecoin’in komik tarafı ile ilgilenmiyor.
  • Düzenleyici kurum, kripto borsalarına şaka tokenlerini sistemlerinden kaldırma emri verdi.
  • Tayland SEC, ayrıca, NFT’leri ve taraftar tokenlerini de yasakladı.

Tayland SEC, Pisscoin, CumRocket ve Dogecoin gibi şaka kripto paralarını hiç komik bulmuyor olacak ki; kripto borsaları tarafından delist edilmesini talep etti.

blank

Dogecoin Gibi Şaka Tokenleri Yasaklanacak

Tayland SEC tarafından yayınlanan çeşitli yasak kararları, şaka kripto paralarının yanında NFT’leri, taraftar tokenlerini ve sosyal tokenleri de kapsıyor. Ülkedeki kripto borsalarının söz konusu tokenleri listesinden çıkarmak için 29 gün süresi bulunuyor.

Tayland SEC, şaka tokenlerini, “net bir amacı veya değeri olmayan ve fiyatı sosyal medya trendleri ile belirlenen tokenler” olarak tanımlıyor.

Öte yandan bu tanım tüm kripto paralara uygulanabilir; zira Elon Musk’ın tweetleri yıl boyunca Bitcoin fiyatını belirledi. Bununla birlikte Tayland SEC’in ana odağı, Elon Musk’ın da asıl sevdiği kripto para olan Dogecoin ve benzeri şaka tokenleri olarak öne çıkıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Karar kapsamında, ayrıca, borsaların NFT’leri listelemesi de yasaklanıyor. Bu tokenlerden bazıları geçtiğimiz aylarda muazzam değerlere ulaştı; bir milyarder, bu hafta 11.5 milyon Dolara bir CryptoPunks NFT’si satın aldı.

Taraftar ve Borsa Tokenleri İçin de Yasak Kararı Geldi

Tayland SEC’in uygulayacağı yasaklardan son dönemde yaygınlaşmaya başlayan taraftar tokenleri ve sosyal tokenler de etkileniyor.

Yasaktan etkilenen son token sınıfı ise borsa tokenleri olarak açıklandı. OKEx Token, Huobi Token veya BNB gibi borsalara ait tokenler, genellikle işlem ücretlerinin düşürülmesi için kullanılıyor. Ancak Tayland SEC, bu tokenleri neden yasakladığını henüz açıklamadı.

Tayland’daki düzenleyici kurum, bu ayın başlarında kripto piyasasını daha fazla düzenleme niyetinde olduğunu açıklamıştı. Tayland SEC, “Kripto paraların ihracı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yetkilendirilmeli ve denetlenmelidir.” ifadelerini kullanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend