5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Tayland SEC’den Kripto Para Piyasası ile İlgili Sert Karar: Dogecoin Yasaklanacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tayland’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto paralar ile ilgili önemli bir karar açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tayland SEC, Dogecoin’in komik tarafı ile ilgilenmiyor.
  • Düzenleyici kurum, kripto borsalarına şaka tokenlerini sistemlerinden kaldırma emri verdi.
  • Tayland SEC, ayrıca, NFT’leri ve taraftar tokenlerini de yasakladı.

Tayland SEC, Pisscoin, CumRocket ve Dogecoin gibi şaka kripto paralarını hiç komik bulmuyor olacak ki; kripto borsaları tarafından delist edilmesini talep etti.

Binance indirim kodu

Dogecoin Gibi Şaka Tokenleri Yasaklanacak

Tayland SEC tarafından yayınlanan çeşitli yasak kararları, şaka kripto paralarının yanında NFT’leri, taraftar tokenlerini ve sosyal tokenleri de kapsıyor. Ülkedeki kripto borsalarının söz konusu tokenleri listesinden çıkarmak için 29 gün süresi bulunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tayland SEC, şaka tokenlerini, “net bir amacı veya değeri olmayan ve fiyatı sosyal medya trendleri ile belirlenen tokenler” olarak tanımlıyor.

Öte yandan bu tanım tüm kripto paralara uygulanabilir; zira Elon Musk’ın tweetleri yıl boyunca Bitcoin fiyatını belirledi. Bununla birlikte Tayland SEC’in ana odağı, Elon Musk’ın da asıl sevdiği kripto para olan Dogecoin ve benzeri şaka tokenleri olarak öne çıkıyor.

Karar kapsamında, ayrıca, borsaların NFT’leri listelemesi de yasaklanıyor. Bu tokenlerden bazıları geçtiğimiz aylarda muazzam değerlere ulaştı; bir milyarder, bu hafta 11.5 milyon Dolara bir CryptoPunks NFT’si satın aldı.

Taraftar ve Borsa Tokenleri İçin de Yasak Kararı Geldi

Tayland SEC’in uygulayacağı yasaklardan son dönemde yaygınlaşmaya başlayan taraftar tokenleri ve sosyal tokenler de etkileniyor.

Yasaktan etkilenen son token sınıfı ise borsa tokenleri olarak açıklandı. OKEx Token, Huobi Token veya BNB gibi borsalara ait tokenler, genellikle işlem ücretlerinin düşürülmesi için kullanılıyor. Ancak Tayland SEC, bu tokenleri neden yasakladığını henüz açıklamadı.

İlgili Haber:  Dogecoin Son Bir Haftada %40’lık Düşüş Yaşadı: Pek Çok Kişi Dogecoin Milyoneri Olma Şansını Kaçırdı

Tayland’daki düzenleyici kurum, bu ayın başlarında kripto piyasasını daha fazla düzenleme niyetinde olduğunu açıklamıştı. Tayland SEC, “Kripto paraların ihracı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yetkilendirilmeli ve denetlenmelidir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar