8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Tayland’da Bitcoin Madenciliği Faaliyetleri Artıyor: Çin Etkisi mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tayland, perakende yatırımcıların giderek daha fazla Bitcoin madenciliği yapmasıyla Çin’in kripto para yasaklarından olumlu etkilenen ülkeler arasına girmiş görünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tayland’daki perakende Bitcoin madenciliği, Çin’de Eylül ayında yürürlüğe giren kapsamlı kripto para yasaklarının ardından artış yaşamaya devam ediyor.
  • Öte yandan Tayland, kripto madenciliği gelişimi açısından Çin’de uygulanan yasaklardan yararlanan tek ülke değil.

Çin sene başından bu yana kripto madenciliğine çeşitli yasaklar uyguluyor. Bu durum Bitcoin madenciliğinin belli ölçüde Tayland’a yönelmesine yol açıyor.

Binance indirim kodu

Tayland’da Bitcoin Madenciliğinin Gelişimi

Tayland’daki perakende Bitcoin madenciliği, Çin’de Eylül ayında yürürlüğe giren kapsamlı kripto para yasaklarının ardından artış yaşamaya devam ediyor. Taylandlı girişimciler ve kripto para işletmeleri, Çinli madencilerin kripto madenciliği makinelerinden “kurtulmak” istemelerinden giderek daha fazla yararlanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tayland merkezli bir Bitcoin (BTC) meraklısı, Çin’in yasaklarının ardından madencilik yapmaya başladığını belirtti. İsminin anonim kalmasını isteyen madenci, yaklaşık 30.000 Dolar karşılığında güneş enerjisiyle çalışan küçük bir kripto para madenciliği tesisi kurduğunu dile getirdi.

Başka bir endüstri girişimcisi olan Pongsakorn Tongtaveenan, Tayland’da kripto madenciliği cihazları için bir bayilik sistemi başlattı ve yüzlerce Çinli uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madencisini küçük yerel yatırımcılara sattı.

Pongsakorn’a göre, Bitmain Antminer SJ19 Pro gibi ASIC’lerin fiyatı, Çinli madencilerin oyundan çıkışı ile birlikte %30 oranında düştü.

Pongsakorn, Tayland’da perakende kripto madenciliğinin artan popülaritesinin, pandemi sırasında istikrarlı bir gelir arayan insanların yanı sıra kripto varlıkların geleceği konusunda daha iyimser olan yatırımcılar tarafından da tetiklendiğine inanıyor.

Çin Yasaklarının Etkisi

Öte yandan Tayland, kripto madenciliği gelişimi açısından Çin’de uygulanan yasaklardan yararlanan tek ülke değil. Amerika Birleşik Devletleri, Kazakistan ve Rusya gibi ülkeler, Çin’deki kripto para yasaklarının ardından madencilerin “göç ettiği” başlıca ülkeler oldu.

İlgili Haber:  Miami, Dünyanın Kripto Başkenti Olacak

Öte yandan Tayland’da kripto para için kurumsal talep de önemli ölçüde artıyor. Kasım ayının başlarında, Tayland’ın en eski bankası Siam Commercial Bank, Tayland’ın en büyük kripto borsası BitKub’da %51 hisse satın almak için 537 milyon Dolarlık ödeme yaptığını açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar