29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

Tayland’da Bitcoin Madenciliği Faaliyetleri Artıyor: Çin Etkisi mi?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Tayland, perakende yatırımcıların giderek daha fazla Bitcoin madenciliği yapmasıyla Çin’in kripto para yasaklarından olumlu etkilenen ülkeler arasına girmiş görünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tayland’daki perakende Bitcoin madenciliği, Çin’de Eylül ayında yürürlüğe giren kapsamlı kripto para yasaklarının ardından artış yaşamaya devam ediyor.
  • Öte yandan Tayland, kripto madenciliği gelişimi açısından Çin’de uygulanan yasaklardan yararlanan tek ülke değil.

Çin sene başından bu yana kripto madenciliğine çeşitli yasaklar uyguluyor. Bu durum Bitcoin madenciliğinin belli ölçüde Tayland’a yönelmesine yol açıyor.

Binance indirim kodu

Tayland’da Bitcoin Madenciliğinin Gelişimi

Tayland’daki perakende Bitcoin madenciliği, Çin’de Eylül ayında yürürlüğe giren kapsamlı kripto para yasaklarının ardından artış yaşamaya devam ediyor. Taylandlı girişimciler ve kripto para işletmeleri, Çinli madencilerin kripto madenciliği makinelerinden “kurtulmak” istemelerinden giderek daha fazla yararlanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Tayland merkezli bir Bitcoin (BTC) meraklısı, Çin’in yasaklarının ardından madencilik yapmaya başladığını belirtti. İsminin anonim kalmasını isteyen madenci, yaklaşık 30.000 Dolar karşılığında güneş enerjisiyle çalışan küçük bir kripto para madenciliği tesisi kurduğunu dile getirdi.

Başka bir endüstri girişimcisi olan Pongsakorn Tongtaveenan, Tayland’da kripto madenciliği cihazları için bir bayilik sistemi başlattı ve yüzlerce Çinli uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madencisini küçük yerel yatırımcılara sattı.

Pongsakorn’a göre, Bitmain Antminer SJ19 Pro gibi ASIC’lerin fiyatı, Çinli madencilerin oyundan çıkışı ile birlikte %30 oranında düştü.

Pongsakorn, Tayland’da perakende kripto madenciliğinin artan popülaritesinin, pandemi sırasında istikrarlı bir gelir arayan insanların yanı sıra kripto varlıkların geleceği konusunda daha iyimser olan yatırımcılar tarafından da tetiklendiğine inanıyor.

Çin Yasaklarının Etkisi

Öte yandan Tayland, kripto madenciliği gelişimi açısından Çin’de uygulanan yasaklardan yararlanan tek ülke değil. Amerika Birleşik Devletleri, Kazakistan ve Rusya gibi ülkeler, Çin’deki kripto para yasaklarının ardından madencilerin “göç ettiği” başlıca ülkeler oldu.

İlgili Haber:  Artan Borsa Dalgalanmaları Bitcoin ve Altcoin Fiyatlarını Aşağı Çekiyor

Öte yandan Tayland’da kripto para için kurumsal talep de önemli ölçüde artıyor. Kasım ayının başlarında, Tayland’ın en eski bankası Siam Commercial Bank, Tayland’ın en büyük kripto borsası BitKub’da %51 hisse satın almak için 537 milyon Dolarlık ödeme yaptığını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend