27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Tayland’dan Gelen Haber Kripto Endüstrisini İkiye Böldü: DeFi Piyasasına Düzenleme Gelebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi projeleri, Tayland’da faaliyet göstermek için Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan lisans almak zorunda kalabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, DeFi sektörünü düzenlemeyi planlıyor.
  • DeFi kullanıcıları, düzenlemeler konusunda iki kampa ayrılmış durumda.
  • Bazıları bunun sektöre yardımcı olacağını düşünürken, bazı kullanıcılar ise düzenleme ve DeFi’nin bir arada var olamayacağını düşünüyor.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, merkezi olmayan finans (DeFi) projelerinin ülkede yasal olarak faaliyet göstermesi için lisans alma zorunluluğu getirebilir.

Binance indirim kodu

Yerel haber kaynağı Bangkok Post tarafından aktarılan habere göre, Taylan’daki düzenleyiciler, kripto token ihracının, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yetkilendirilmesi ve denetlenmesi gerektiğini düşünüyor. Ayrıca token üreticisinin, proje ile ilgili tüm bilgileri açıkça bildirmesi gerektiği de planlanan düzenlemeler arasında yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DeFi Düzenlemesi Nasıl Bir Etki Yaratır?

Söz konusu haberler, kripto topluluğu içinde bölünmeye neden oldu.

Bazıları, DeFi’nin büyümesi için meşrulaştırıcı bir faktör olarak düzenleme olasılığını memnuniyetle karşıladı. Diğerleri ise merkezi olmayan finans ve düzenleme kavramlarının “zıt kutuplar” olduğunu dile getirdi.

MVP Coin’in baş geliştiricisi Dome Charoenyost, Bangkok Post’a verdiği demeçte, “Bazı DeFi türlerinin yetersiz bir düzenlemeye tabi olduğu açık bir şekilde görülüyor. Gelecekte Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından daha net bir biçimde düzenlenen DeFi platformlarını görebiliriz.” dedi.

Fintech start-up kuruluşu Ava Advisor CEO’su Niran Pravithana ise piyasadaki dolandırıcılık faaliyetleri göz önüne alındığında düzenleme planlarının makul olduğunu belirtti.

Ancak sektördeki diğer bazı isimler buna pek ikna olmuş değil.

Phuture büyüme başkanı Charles Storry, DeFi’yi düzenlemeye çabalarının Tayland’daki kripto topluluğuna zarar vereceğini söyledi. Storry, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Taylandlı düzenleyiciler, böyle bir açıklama yaparak Tayland’ın kripto topluluğuna zarar veriyor ve bu teknolojiyi tam olarak anlamadıklarını gösteriyor. Aksine düzenleyici kurumlar, bu yeni kripto işletmelerini teşvik etmeli.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bana En Yakın Bitcoin ATM'si Nasıl Bulurum?

DeFi Düzenlemesi ile İlgili Olasılıklar

Taylandlı düzenleyicilerin DeFi alanını nasıl düzenleyeceği tam olarak belli olmasa da bazı ihtimaller öne çıkıyor.

Düzenleyici kurum, dolandırıcılık riskini azaltmak için teorik olarak bir DeFi projesinin kodunu denetleyebilir. Buna ek olarak düzenleyiciler, kullanıcıların herhangi bir DeFi tokenini nakit paraya dönüştürmeye çalıştıklarında ilgili KYC prosedürlerinden geçmelerini sağlayarak DeFi’nin anonim doğasıyla da mücadele edebilir.

Öne çıkan bu ihtimalde bile pek çok belirsiz alan bulunuyor. Tayland düzenleyicilerinin gelecekte atacağı adımlar kripto endüstrisi tarafından yakından takip ediliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar