Tayland’dan Gelen Haber Kripto Endüstrisini İkiye Böldü: DeFi Piyasasına Düzenleme Gelebilir

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

DeFi projeleri, Tayland’da faaliyet göstermek için Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan lisans almak zorunda kalabilir.

blank

Haberin Özeti

  • Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, DeFi sektörünü düzenlemeyi planlıyor.
  • DeFi kullanıcıları, düzenlemeler konusunda iki kampa ayrılmış durumda.
  • Bazıları bunun sektöre yardımcı olacağını düşünürken, bazı kullanıcılar ise düzenleme ve DeFi’nin bir arada var olamayacağını düşünüyor.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, merkezi olmayan finans (DeFi) projelerinin ülkede yasal olarak faaliyet göstermesi için lisans alma zorunluluğu getirebilir.

blank

Yerel haber kaynağı Bangkok Post tarafından aktarılan habere göre, Taylan’daki düzenleyiciler, kripto token ihracının, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yetkilendirilmesi ve denetlenmesi gerektiğini düşünüyor. Ayrıca token üreticisinin, proje ile ilgili tüm bilgileri açıkça bildirmesi gerektiği de planlanan düzenlemeler arasında yer alıyor.

DeFi Düzenlemesi Nasıl Bir Etki Yaratır?

Söz konusu haberler, kripto topluluğu içinde bölünmeye neden oldu.

Bazıları, DeFi’nin büyümesi için meşrulaştırıcı bir faktör olarak düzenleme olasılığını memnuniyetle karşıladı. Diğerleri ise merkezi olmayan finans ve düzenleme kavramlarının “zıt kutuplar” olduğunu dile getirdi.

MVP Coin’in baş geliştiricisi Dome Charoenyost, Bangkok Post’a verdiği demeçte, “Bazı DeFi türlerinin yetersiz bir düzenlemeye tabi olduğu açık bir şekilde görülüyor. Gelecekte Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından daha net bir biçimde düzenlenen DeFi platformlarını görebiliriz.” dedi.

Fintech start-up kuruluşu Ava Advisor CEO’su Niran Pravithana ise piyasadaki dolandırıcılık faaliyetleri göz önüne alındığında düzenleme planlarının makul olduğunu belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak sektördeki diğer bazı isimler buna pek ikna olmuş değil.

Phuture büyüme başkanı Charles Storry, DeFi’yi düzenlemeye çabalarının Tayland’daki kripto topluluğuna zarar vereceğini söyledi. Storry, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Taylandlı düzenleyiciler, böyle bir açıklama yaparak Tayland’ın kripto topluluğuna zarar veriyor ve bu teknolojiyi tam olarak anlamadıklarını gösteriyor. Aksine düzenleyici kurumlar, bu yeni kripto işletmelerini teşvik etmeli.” ifadelerini kullandı.

DeFi Düzenlemesi ile İlgili Olasılıklar

Taylandlı düzenleyicilerin DeFi alanını nasıl düzenleyeceği tam olarak belli olmasa da bazı ihtimaller öne çıkıyor.

Düzenleyici kurum, dolandırıcılık riskini azaltmak için teorik olarak bir DeFi projesinin kodunu denetleyebilir. Buna ek olarak düzenleyiciler, kullanıcıların herhangi bir DeFi tokenini nakit paraya dönüştürmeye çalıştıklarında ilgili KYC prosedürlerinden geçmelerini sağlayarak DeFi’nin anonim doğasıyla da mücadele edebilir.

Öne çıkan bu ihtimalde bile pek çok belirsiz alan bulunuyor. Tayland düzenleyicilerinin gelecekte atacağı adımlar kripto endüstrisi tarafından yakından takip ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend