10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Taylandlı Kripto Para Yatırımcıları ve Madenciler, Kazançları Üzerinden %15 Vergi Ödeyecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto paralar Tayland’da halk tarafından yüksek düzeyde bir ilgi görüyor. Bununla birlikte 100.000 Taylandlının kripto para madenciliği sektöründe çalıştığı düşünülüyor. Buna rağmen son zamanlarda ülkenin denetleyici kurumları kripto paralar üzerindeki baskılarını arttırmaya başladı.

Binance indirim kodu

Taylandlı Kripto Para Yatırımcıları ve Madencileri, Kazançları Üzerinden %15 Vergi Ödeyecek

Son gelişme olarak, ülkenin ekonomi bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, ülkedeki kripto para yatırımcıları, sermaye kazançları üzerinden %15’lik bir vergi ödemek zorunda kalacak. Bununla birlikte ilgili bakanlık, kripto paralar ile uğraşan kişilerin bir ceza almamak adına gelirlerini tam olarak doğru bildirmeleri konusunda da uyarıda bulundu.

Binance indirim kodu

Yerel medyada çıkan haberlere göre, kripto para sektöründen kazanç elde eden vergi mükellefleri, ister yalnızca yatırımcı ister madencilik operatörü olsun, %15’lik bir stopaja tabi olacak. Buna rağmen dijital varlık borsaları ise bu vergiden muaf olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tayland’ın bu tür bir hamle yapması, ülkenin gelir departmanının uzun bir süredir kripto paralar üzerindeki denetimini arttırmayı hedeflediği bilindiğinden çok da sürpriz olmadı.

Özellikle, 19 No’lu Gelir Kanunu’nda değişiklik yapan Kraliyet Kararnamesi’nin 40. Bölümü uyarınca, bakanlık, kripto para ticareti kazançları üzerinden vergi toplama yetkisine sahip görünüyor.

Bu bağlamda, ülkenin Merkezi Vergi Mahkemesi yargıçlarından Anon Thadium şu görüşü bildirdi: “Satıcılar, mahsup edilen vergiyi, Gelir Kanunu’nun 60. Bölümü uyarınca gelecek yıl yapılacak bir kesinti için vergi kredisi olarak kullanabilirler.”

Vergilerin yıllık dosyalamalardan mı alınacağı yoksa devletin direk olarak borsalardan mı mahsup edip etmeyeceği belli değil. Her iki durumda da bu olayın bazı sonuçları olacağı aşikâr.

Kısa bir süre önce ülke, turizm sektörünü yeniden canlandırabilmek için kripto paraları kullanma yolunu seçmişti. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla ülkenin turizminin büyük bir darbe almasının ardından, Tayland Turizm Otoritesi (TAT), TAT Coin adıyla kendi kripto parasını piyasaya sürmeyi bile düşünmüştü. Bu adım ile birlikte ülke, kripto para yatırımcılarına ve bu alandaki turistlere daha ilgi çekici hale gelmeyi hedeflemişti.

İlgili Haber:  Ethereum Tabanlı Bir Sosyal Ağ Olan Minds, Sansürsüz Yaşama Doğru Bir Adım Daha Attı

2021 yılında genel olarak dillendirilmeye başlanan kripto para vergisi kavramı, 2022 yılında hayatlarımıza girebilir. Türkiye’de de benzer bir çalışma yapıldığını daha önce yayınladığımız bir haberde belirtmiştik.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar