25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Taylandlı Kripto Para Yatırımcıları ve Madenciler, Kazançları Üzerinden %15 Vergi Ödeyecek

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Kripto paralar Tayland’da halk tarafından yüksek düzeyde bir ilgi görüyor. Bununla birlikte 100.000 Taylandlının kripto para madenciliği sektöründe çalıştığı düşünülüyor. Buna rağmen son zamanlarda ülkenin denetleyici kurumları kripto paralar üzerindeki baskılarını arttırmaya başladı.

Binance indirim kodu

Taylandlı Kripto Para Yatırımcıları ve Madencileri, Kazançları Üzerinden %15 Vergi Ödeyecek

Son gelişme olarak, ülkenin ekonomi bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, ülkedeki kripto para yatırımcıları, sermaye kazançları üzerinden %15’lik bir vergi ödemek zorunda kalacak. Bununla birlikte ilgili bakanlık, kripto paralar ile uğraşan kişilerin bir ceza almamak adına gelirlerini tam olarak doğru bildirmeleri konusunda da uyarıda bulundu.

Binance indirim kodu

Yerel medyada çıkan haberlere göre, kripto para sektöründen kazanç elde eden vergi mükellefleri, ister yalnızca yatırımcı ister madencilik operatörü olsun, %15’lik bir stopaja tabi olacak. Buna rağmen dijital varlık borsaları ise bu vergiden muaf olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Tayland’ın bu tür bir hamle yapması, ülkenin gelir departmanının uzun bir süredir kripto paralar üzerindeki denetimini arttırmayı hedeflediği bilindiğinden çok da sürpriz olmadı.

Özellikle, 19 No’lu Gelir Kanunu’nda değişiklik yapan Kraliyet Kararnamesi’nin 40. Bölümü uyarınca, bakanlık, kripto para ticareti kazançları üzerinden vergi toplama yetkisine sahip görünüyor.

Bu bağlamda, ülkenin Merkezi Vergi Mahkemesi yargıçlarından Anon Thadium şu görüşü bildirdi: “Satıcılar, mahsup edilen vergiyi, Gelir Kanunu’nun 60. Bölümü uyarınca gelecek yıl yapılacak bir kesinti için vergi kredisi olarak kullanabilirler.”

Vergilerin yıllık dosyalamalardan mı alınacağı yoksa devletin direk olarak borsalardan mı mahsup edip etmeyeceği belli değil. Her iki durumda da bu olayın bazı sonuçları olacağı aşikâr.

Kısa bir süre önce ülke, turizm sektörünü yeniden canlandırabilmek için kripto paraları kullanma yolunu seçmişti. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla ülkenin turizminin büyük bir darbe almasının ardından, Tayland Turizm Otoritesi (TAT), TAT Coin adıyla kendi kripto parasını piyasaya sürmeyi bile düşünmüştü. Bu adım ile birlikte ülke, kripto para yatırımcılarına ve bu alandaki turistlere daha ilgi çekici hale gelmeyi hedeflemişti.

İlgili Haber:  Gelecek Yıl Kripto Para Vergisi Kaçınılmaz

2021 yılında genel olarak dillendirilmeye başlanan kripto para vergisi kavramı, 2022 yılında hayatlarımıza girebilir. Türkiye’de de benzer bir çalışma yapıldığını daha önce yayınladığımız bir haberde belirtmiştik.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend