Bitcoin’in değeri, bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Ünlü bir ölçüt ise daha kolay hesaplama yapmak adına yardımcı oluyor.

Haberin Özeti

  • Ünlü bir ölçüt Bitcoin için de uygulandı.
  • Big Mac Endeksi, bir para biriminin farklı ülkelerde ne denli etkili olduğunu hesaplamak için kullanılan bir ölçüt.
  • Ortalama olarak bir Bitcoin ile yaklaşık 4,500 Big Mac satın alınabiliyor.

The Economist 1986 yılında Big Mac Endeksi’ni yayınladığında finans sektörü için kalıcı bir ölçüt bırakmış oldu. Şimdilerde ise bu ölçüt Bitcoin için de kullanılır hale geldi.

The Economist’in ortaya koyduğu metrik, bir para biriminin veya SAGP’nin “satın alma gücü paritesi” olarak da bilinen, dünya çapındaki para birimlerinin değerinin hesaplanması için yararlı bir ölçüt görevi görüyor.

Son derece kullanışlı bir ölçüt olmasının nedeni ise hangi ülkeyi ziyaret ederseniz edin, her MacDonald’s burgerinin aynı olmasıdır. Fiyatları özelinde ise alım gücü anlamında değişi yaşanır; 5 dolar ile ABD’de bir Big Mac alırken, Meksika’da iki tane satın alabilirsiniz. Her MacDonald’s burgeri dünyanın her yerinde aynı boyutta satıldığından, para birimleri ve paranın gücü de rahatlıkla karşılaştırılabilir.

2015 Yılında Bitcoin Satın Alma Gücü Endeksi Üretildi

2015 yılında, tokenize edilmiş borçlanma senedi platformu olan BitBond, Bitcoin için aynı işlevi yerine getiren “Bitcoin Satın Alma Gücü Endeksi” adlı bir yazılım ortaya koydu. Bu endeks bir Bitcoin’in size kaç Big Mac burger alacağını söylüyor.

Sitede yer alan verilere göre, size “küresel olarak bir bitcoin ile kaç Big Mac burger satın alabileceğinizi” söyleyen bir Bitcoin ÜFE yer alıyor. Bitcoin’in şu anki fiyatı olan 10.619 dolar üzerinden de bu değer 4.456 Big Mac (veya 2.5 milyon kalori) anlamına geliyor.

İlgili Haber:  McDonalds ile Burger King Arasındaki Fark

Bitcoin ÜFE, bir ülkedeki Bitcoin’in değerini hesaplamak için yerel döviz kurlarını da hesaba katıyor. Danimarka’da bir Bitcoin ile 2.873 Big Mac satın alırken; Meksika’da ise 4,433 Big Mac satın alabilirsiniz.

ÜFE ayrıca küresel ÜFE ortalaması için ortaya çıkan dalgalanmayı da hesaplar. Bu yıl, pandemi nedeniyle ortaya çıkan belirsizlik, dalgalanmanın en fazla Nisan ayında gerçekleşmesine yol açtı. Bu sene gerçekleşen rekabette Bitcoin sabit kalırken, merkezi olmayan finansman paraları ise patlama yaşadı.

Ancak Bitcoin de hala daha kullanım liderliğini devam ettiriyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın