30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Telegram’daki Yasadışı Bitcoin Ticareti, ABD Tarafından Takip Ediliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

ABD IRS (İç Gelir Servisi) Siber Suçlar Birimi özel temsilcisi Chris Janczewski, Telegram’daki yasadışı Bitcoin ticaretini yakından takip ettiklerini belirtti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bazı suçlular, para aklamak ve izlerini gizlemek için kripto para kullanabiliyor.
  • IRS, Telegram’daki bazı sohbet gruplarının, suçluların kirli fonlarını transfer etmek için tercih ettiği yol olabileceğini söylüyor.

IRS, Bitcoin’e göz dikti. Mali suçlar söz konusu olduğunda kurumun yakından takip ettiği şey ise Telegram.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Telegram ve Bitcoin

IRS’ye göre, kullanıcıların mesajlarını uçtan uca şifreleye ve gizliliği koruyan sohbet uygulaması Telegram’daki konuşmalar, şu anda kolluk kuvvetleri için en endişe verici şeylerden biri.

IRS’nin Siber Suçlar Birimi’nin özel temsilcisi Chris Janczewski konu ile ilgili verdiği demeçte, “Popüler anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’daki gruplar kullanılarak, eşler arası (P2P) borsaların kirli veya çalınan fonları hızlı ve kolay bir şekilde transfer edilebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Telegram’daki söz konusu grupların birçoğu gizlidir; ancak nereye bakacağınızı biliyorsanız, bunlara erişmek kolay olabilir… Öte yandan uygulamada işlem yapan kullanıcıların mutlaka suçlu olmadıklarını belirtmekte de fayda var; birçoğu yalnızca gizliliğe değer veriyor veya daha iyi fırsatlar arıyor.

Bitcoin Ticareti Yapan Suçlulara Hızlı Bir Şekilde Ulaşılıyor

Janczewski, bu tarz gruplardaki alıcıların genellikle Çin’de veya daha rahat KYC düzenlemeleri ile borsalara erişimi olan diğer ülkelerde bulunabileceğini söyledi. Yasadışı fonlar, bu alıcılar aracılığıyla borsalar arasında hareket edebilir ve parça parça nakit paraya çevrilebilir.

Bu iletişim yöntemi sayesinde devasa miktarlarda para hareket ettirilebilir: Janczewski, geçen yıl iki Çin vatandaşının Kuzey Kore hükümeti için 105.5 milyon Dolarlık çalıntı kripto para akladığı iddia edilen bir davaya atıfta bulundu. Fonların Çin banka hesaplarına, iTunes hediye kartlarına yatırıldığı ve en az bir ABD merkezli borsadan yararlanıldığı iddia ediliyor.

İlgili Haber:  UNI Fırtınası Devam Ediyor: Şimdi de Bitfinex Listeledi!

Bu tip durumlarda genellikle Bitcoin ile uğraşan suçlulara hızlı bir şekilde ulaşılır. Bunun nedeni, yaygın inanışın aksine, Bitcoin’in şeffaf bir kripto para ağı olması ve işlemlerin blok zincirinde izlenmesinin nispeten kolay olmasıdır. Bu durum da Bitcoin ile ilişkili suç faaliyetlerini takip etmeyi kolaylaştırır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar