Telegram’daki Yasadışı Bitcoin Ticareti, ABD Tarafından Takip Ediliyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

ABD IRS (İç Gelir Servisi) Siber Suçlar Birimi özel temsilcisi Chris Janczewski, Telegram’daki yasadışı Bitcoin ticaretini yakından takip ettiklerini belirtti.

blank

Haberin Özeti

  • Bazı suçlular, para aklamak ve izlerini gizlemek için kripto para kullanabiliyor.
  • IRS, Telegram’daki bazı sohbet gruplarının, suçluların kirli fonlarını transfer etmek için tercih ettiği yol olabileceğini söylüyor.

IRS, Bitcoin’e göz dikti. Mali suçlar söz konusu olduğunda kurumun yakından takip ettiği şey ise Telegram.

Telegram ve Bitcoin

IRS’ye göre, kullanıcıların mesajlarını uçtan uca şifreleye ve gizliliği koruyan sohbet uygulaması Telegram’daki konuşmalar, şu anda kolluk kuvvetleri için en endişe verici şeylerden biri.

IRS’nin Siber Suçlar Birimi’nin özel temsilcisi Chris Janczewski konu ile ilgili verdiği demeçte, “Popüler anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’daki gruplar kullanılarak, eşler arası (P2P) borsaların kirli veya çalınan fonları hızlı ve kolay bir şekilde transfer edilebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Telegram’daki söz konusu grupların birçoğu gizlidir; ancak nereye bakacağınızı biliyorsanız, bunlara erişmek kolay olabilir… Öte yandan uygulamada işlem yapan kullanıcıların mutlaka suçlu olmadıklarını belirtmekte de fayda var; birçoğu yalnızca gizliliğe değer veriyor veya daha iyi fırsatlar arıyor.

Bitcoin Ticareti Yapan Suçlulara Hızlı Bir Şekilde Ulaşılıyor

Janczewski, bu tarz gruplardaki alıcıların genellikle Çin’de veya daha rahat KYC düzenlemeleri ile borsalara erişimi olan diğer ülkelerde bulunabileceğini söyledi. Yasadışı fonlar, bu alıcılar aracılığıyla borsalar arasında hareket edebilir ve parça parça nakit paraya çevrilebilir.

Bu iletişim yöntemi sayesinde devasa miktarlarda para hareket ettirilebilir: Janczewski, geçen yıl iki Çin vatandaşının Kuzey Kore hükümeti için 105.5 milyon Dolarlık çalıntı kripto para akladığı iddia edilen bir davaya atıfta bulundu. Fonların Çin banka hesaplarına, iTunes hediye kartlarına yatırıldığı ve en az bir ABD merkezli borsadan yararlanıldığı iddia ediliyor.

Bu tip durumlarda genellikle Bitcoin ile uğraşan suçlulara hızlı bir şekilde ulaşılır. Bunun nedeni, yaygın inanışın aksine, Bitcoin’in şeffaf bir kripto para ağı olması ve işlemlerin blok zincirinde izlenmesinin nispeten kolay olmasıdır. Bu durum da Bitcoin ile ilişkili suç faaliyetlerini takip etmeyi kolaylaştırır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend