Temel Bitcoin ve Ethereum Opsiyonları, Tüccarların Çılgınca Yükselişe Geçtiğini Gösteriyor

Son birkaç günde Bitcoin (BTC) fiyatı, Ether’den (ETH) neredeyse %20 oranında daha düşük bir performans göstermiş bulunuyor. BTC 18.800 dolarlık engelini aşmak için mücadele ediyor gibi görünse de her iki kripto para birimi de türev piyasası verilerine göre aynı yükselişi sergiliyor.

Ether, Eth2 ağı lansmanı ilerledikçe parabolik bir yükselişe giriyor ve bu iyimserlik, opsiyon piyasalarına da yansımaya başlıyor. BTC’nin benzer fiyat hareketlerinin olmamasına rağmen, Bitcoin tüccarları bundan etkilenmemiş görünüyor ve veriler hala Bitcoin tüccarlarının çılgınca yükselişte olduğunu gösteriyor.

Ether ve BTC için vadeli işlem sözleşmeleri hala yükselişte

Temel göstergeyi analiz etmek, vadeli işlem sözleşmelerinin seviyesini normal spot borsalardaki cari fiyatla karşılaştırdığı için yararlı bir prosedür olarak kabul ediliyor.

Contango, bir malın ileri tarihteki fiyatının bugünkü fiyatından yüksek olması durumu anlamına geliyor. Sağlıklı pazarlar, contango olarak bilinen bir durumda genellikle %5 ile %10 yıllık bazda gösteriyor. Öte yandan, indirimli vadeli işlemler genellikle ağır düşüş piyasalarında gerçekleşiyor.

Ether vadeli işlem temeli, yükseliş beklentilerini gösteren %10 ile %20 arasında değişiyor. Satıcılar, Ether’i bir türev borsasında bırakmak yerine riske atmak için tercih ediyor. Bu nedenle, ticaret için prim talep etmek doğal kabul ediliyor.

BTC vadeli işlem primi, bugünün zayıf performansına rağmen benzer şekilde davranıyor. Tüccarların sürekli bir boğa koşusu beklentilerinden vazgeçmiş olmaları durumunda bu göstergenin yıllık bazda %10’un altına düşmesi bekleniyor.

Bir tüccarın bir vadeli işlem sözleşmesinde bu kadar ağır bir prim ödemesinin genellikle tek bir nedeni oluyor ve bu neden de yükseliş olarak kabul ediliyor. Bu gösterge, kaldıraçlı uzun pozisyonları taşımak önem için bir vergi olarak yorumlanabiliyor.

  Hükümetler Bitcoin'i Yasadışı İlan Edebilir mi?

Opsiyon tüccarları düşüş pozisyonları açmak istemiyor

Grafiklerde görülen 25’lik delta eğrisi, profesyonel tüccarların duyguları ve duruşları hakkında yararlı bilgiler sağlıyor.

Pozitif %25’lik bir delta eğimi, satış opsiyonlarının benzer alış opsiyonlarından daha pahalı olduğunu gösteriyor ve düşüş eğilimine işaret ediyor. Öte yandan, olumsuz bir çarpıklık ise yükselişe işaret ediyor.

Gösterge, geçtiğimiz haftalarda Ether için durum böyle olmasa da nötr piyasalarda genellikle -%20 ila +%20 arasında salınmış bulunuyor.

Ether vadeli işlem temelinin 21 Kasım’da aşırı iyimserlik seviyelerine nasıl dokunduğuna dikkat edildiğinde bunun oldukça sıra dışı olduğu görülüyor.

Bu veriler, opsiyon tüccarlarının yukarı yönlü korumalarını satmaya isteksiz olduğunu gösterirken -%20’deki çarpık gösterge, türev yatırımcıların son yedi gündeki %28’lik ralliye rağmen yükselişte kaldığını gösteriyor.

BTC opsiyon yatırımcılarının bugünkü olumsuz performansın ardından biraz daha az iyimser olması beklense de durum bu şekilde ilerlemiyor. Veriler, son birkaç günün ne kadar zor geçtiğine bakılmaksızın, BTC opsiyon yatırımcılarının şu anda oldukça iyimser olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, türev piyasalardan gelen duyarlılıkta bir değişiklik olduğuna dair bir gösterge bulunmuyor.

Teknik analize göre aynı tabloyu okumanın birden fazla yolu olsa da BTC tam olarak iyimserlik yaymıyor.

Daha kısa zaman dilimlerini tercih eden tüccarlar, son fiyat hareketine ilişkin düşüş eğilimine sahip olabiliyor. Bu arada profesyonel yatırımcılar, BTC piyasalarının ne kadar öngörülemez olduğunu bildikleri için olumlu beklentilerini bir hevesle azaltmaya hazır olmuyor.

Bitcoin’in olumlu momentumundan şüphe etmek için şimdilik hiçbir neden yok gibi görünüyor. Ether daha iyi performans göstermesine rağmen tüccarlar her iki kripto para birimine de aynı güveni sergiliyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın