29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Temel Ölçüm Sinyalleri, Bitcoin İçin 50.000 Doları Gösteriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) fiyatı, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık BTC yatırımı haberinin yanı sıra bu hafta yaşanan kurumsal gelişmelerin ardından %25 artış kaydetti. Bu açıklamadan önce BTC, Ether’in (ETH) performansının %7.5 gerisinde kalıyordu ancak son birkaç günde görülen sayısız yükseliş olayı, BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 48.900 dolara ulaşmasına yardımcı oldu.

Binance indirim kodu

Tesla’nın duyurusundan önce BTC fiyatı yaklaşık 3 hafta boyunca 30.000 ile 41.500 dolar aralığında işlem görüyordu ve fiyat düştüğünde profesyonel tüccarların, arbitraj bölümlerinin yükseliş trendini takip etmeleri bekleniyordu.

Binance indirim kodu

BTC %25’lik hareketini başlatırken en iyi tüccarların çoğu, uzun süre takas etmek yerine kısa pozisyonlar açtı. Bu hafta Bitcoin’in JPMorgan’ın eş başkanından övgüler aldığı ve düzenleyicilerin Kanada’da bir BTC borsa ticaret fonu onayını gerçekleştirdiği göz önüne alındığında bu riskli görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tarihsel veriler, Bitcoin fiyat hareketlerinin aylardır güçlü bir yükseliş gösteren Ether ile birlikte ticaret yapma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu yükseliş senaryosuna ek olarak Bitcoin’in Lightning Network’ü rekor bir düğüm sayısı açıkladı ve kilitli toplam değer (TVL) 42 milyon doları aştı.

Mastercard da 2021’in sonunda ağındaki kripto para ödemelerini destekleyeceğini duyurdu.

Yükselişlere rağmen büyük borsalarda uzun-kısa net oranları değişmiyor

Bu yükseliş sinyalleri, büyük kripto para borsaları tarafından sağlanan uzun-kısa net konumlandırma ölçümleriyle tezat oluşturuyor.

Bu gösterge, müşterinin anlık, kalıcı ve vadeli sözleşmelerdeki sağlamlaşma pozisyonunu analiz ederek hesaplanır ve profesyonel tüccarların yükseliş eğilimi mi yoksa düşüş eğilimi mi gösterdiğine dair daha net bir görüş sağlar.

Çeşitli alışverişler arasındaki metodolojilerde ara sıra uyuşmazlıklar olduğunu unutmamak önemlidir; bu nedenle izleyiciler mutlak veriler yerine değişiklikleri izlemelidir.

Tesla duyurusunun yapıldığı 8 Şubat’tan bu yana borsaların en büyük tüccarları net pozisyonlarını nispeten değiştirmedi.

İlgili Haber:  Kripto Cüzdanı Luno, Bitcoin Mevduatlarına %4 Faiz Uygulayacak

Bitcoin’in %25’lik rallisinden önce Binance, bir önceki hafta ile uyumlu olan 1.33’lük bir hisse senedi oranına sahipti. Bu gösterge 10 Şubat’ta 1.53’te zirve yaptı ancak o zamandan beri 1.31’e geri döndü.

Öte yandan Huobi’nin en iyi tüccarları, 8 Şubat öncesinde üç gün boyunca yatay kalan 0.74 göstergesine sahipti. 11 Şubat’ta BTC 44.000 dolardan 48.000 dolara yükselirken bu tüccarlar net uzun vadeli ürünlerini arttırmaya başladı ve mevcut 0.80’e ulaştı. Bu seviye hâlâ %20 ile net kısaları tercih etse de 29 Ocak’tan itibaren 0.75 seviyesinin üzerinde kalıyor.

Son olarak, OKEx’in en iyi yatırımcıları Tesla haberleri çıkmadan önce %14 net uzun pozisyon tuttu. Aynı gün %47 net kısa pozisyona geri dönmüş olsalar da son dört günde gösterge 1.03’e geri döndü. Şu anda OKEx tüccarları, iki hafta önceki %52’lik net uzun pozisyonun oldukça altında kalıyor.

Bahisler, en iyi yatırımcıları yakalıyor olabilir

En iyi tüccarlar, daha iyi getiri fırsatları arayışıyla BTClerini borsa dışına çıkarabilirdi. Bu nedenle, bu tüccarların kısa vadeli pozisyonlara yalnızca merkezi borsaları izleyerek girdiklerini varsaymak, ulaşılması zor bir sonuç olabilir.

Şu anda olduğu gibi uzun-kısa göstergesi arbitraj bölümleri, piyasa yapıcılar ve balinaların aşırı net uzun pozisyonlarını göstermiyor. Dengeli bir türev piyasası, BTC’nin 50.000 dolar ve üzeri seviyelere yükselmeye devam etmesi durumunda satın alma aktivitesi için bolca yer olduğuna işaret ediyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar