1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Terra 4.5 Milyar Dolarlık Token Yakma Kararı Aldı: LUNA Fiyatında Hızlı Bir Artış Yaşandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Terra, önümüzdeki haftalarda yaklaşık 89 milyon LUNA tokenini (4.5 milyar Dolar değerinde) yakma kararı aldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Terra, 4.5 milyar Dolarlık LUNA tokenini yakma kararı aldı.
  • Kararın ardından LUNA fiyatı neredeyse rekor seviyeye ulaştı.

Arzı azaltmak kadar hiçbir şey talebi bu denli yüksek tetikleyemez.

Binance indirim kodu

Terra’dan Token Yakma Kararı

Terra topluluğu, Salı günü 89 milyon LUNA tokenini (yaklaşık 4.5 milyar Dolar değerinde) yakma kararı aldı. Terra kurucu ortağı Do Kwon tarafından öne sürülen teklifin kabul edilmesinin ardından LUNA fiyatı kısa süre içinde 50 Dolardan 54 Dolara kadar yükseldi. Bu süreçte LUNA, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 54.77 Dolara bir hayli yaklaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak sonrasında neredeyse tüm kripto para piyasasında ciddi bir düşüş yaşandığı için LUNA fiyatı da gerilemeye başladı. Tokenin fiyatı yalnızca birkaç saat içinde %14 oranında düştü. 23.5 milyar Dolarlık bir piyasa değeri olan LUNA, o zamandan bu yana yaklaşık 48 Dolara kadar geriledi.

LUNA Nedir?

LUNA, Terra blok zinciri üzerine kurulu merkezi olmayan uygulamalar için bir yardımcı token işlevi görür. Birincil kullanım alanı ise blok zincirinin algoritmik stabil koini ile 1:1 sabit oranını korumaktır. UST talebi düştüğünde daha fazla LUNA basılır; stabil koin talebi arttığında ise yakılır.

Salı günü gerçekleşen başarılı oylamadan sonra, 520.000 LUNA (25 milyon Doların üzerinde) dolaşımdan çıkarıldı. Kalan 88 milyon token ise iki hafta boyunca yakılmaya devam edilecek.

Salı günü gerçekleşen oylama, Columbus-5 ağ yükseltmesinin Eylül ayı sonlarında ortaya koyduğu ve LUNA tokenlerinin nasıl ve ne zaman yakılacağını değiştiren planla da büyük oranda örtüşüyor. Yükseltmeden sonra LUNA’yı bir topluluk havuzuna aktarmak yerine kalıcı olarak yakılması kararı uygulamaya alındı. Bu strateji değişikliğinin temel amacı ise LUNA’nın değerini artırmak idi.

İlgili Haber:  Galaxy Digital, Kanada'da Bitcoin Fonu Başlattı

Kripto para piyasasındaki sert düşüş yaşanmamış olsa, strateji büyük oranda başarılı olmaya devam edecekti…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar