1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Terra Kurucusu Do Kwon: Satoshi’den Sonra En Çok Bitcoin Luna Vakfı’nda Olacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi tokeni Terra (LUNA) yükselişini sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin de artışa geçti ve Bitcoin son zamanlardaki artışının Terra ile alakalı olduğu söyleniyor.

Binance indirim kodu

Her şey Terra kurucusu Do Kwon’un radikal bir adımıyla başladı. Kwon, Bitcoin’i Terra ekosisteminin rezerv para birimi yapmayı amaçlıyor. Peki bunu nasıl yapmayı düşünüyor? Tabii ki bol miktardan Bitcoin satın alarak.

Binance indirim kodu

Do Kwon’un yönetimindeki kâr amacı gütmeyen kuruluş Luna Vakfı 10 milyar dolarlık Bitcoin almayı planlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şu an için Satoshi’den sonra elinde en fazla Bitcoin bulunduran firmalar, 5.7 milyar dolar ile MicroStrategy ve 1.9 milyar dolar ile Tesla. Luna Vakfı eğer Do Kwon’un dediği gibi 10 milyar dolarlık Bitcoin alırsa, bu iki firmayı geçip Satoshi’den sonra en fazla Bitcoin’e sahip olmuş olacak.

Luna Vakfı satın alacağı Bitcoin’leri UST stabil coinini 1:1 dengede tutmak için rezervlerinde saklayacak. Vakıf Ocak ayından itibaren 1.4 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı.

Kwon geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Satoshi’den sonra en fazla Bitcoin’e kendilerinin sahip olacağını belirtti.

Luna Vakfı’nın resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada da, vakfın 2 Nisan 2022 itibariyle 30.727 adet Bitcoin’e sahip olduğu ve bunun piyasa değerinin 1.4 milyar dolar olduğu belirtildi.

Terra’yı bilmeyenler için özetlemek gerekirse, Cosmos tabanlı bir blok zinciri ve kendine has algoritmik stabil coinleri var. Anchor ve Mirror protokol gibi DeFi piyasasında en yüksek faiz oranı veren protokollere sahip.

İlgili Haber:  Terra (LUNA) Yatırımcılarına Dolandırıcılık Uyarısı! 64 Milyon Dolarlık Kayıp Önlendi!

Terra ekosisteminin yönetim ve stake tokeni olan LUNA her geçen hafta büyümeye devam ediyor. Benzer şekilde Terra ekosisteminin stabil coini olan UST geçtiğimiz Aralık ayında DAI’yi geride bırakmıştı ve şimdi de MakerDAO’nun tahtına göz dikmiş durumda.

Hem UST hem de DAI, merkezi olmayan algoritmik stabil coinler olarak biliniyor. Bu şu demek, örneğin Tether’in arkasında Tether Limited, USDC’nin arkasında ise Circle gibi şirketler bulunurken, UST ve DAI’nin arkasında herhangi bir şirket bulunmuyor. Tamamen matematik ve algoritma ile yönetiliyorlar.

Terra’nın çalışma mekanizması ise şöyle; ne zaman bir kullanıcı UST mint etse, onun karşılığında LUNA yakılıyor. Bu da LUNA’nın arzını azaltırken, fiyatı da doğal olarak artıyor. UST’ye olan talep arttıkça LUNA’nın da değeri artıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar