2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Terra Blok Zinciri Bölündü, UST Kendi Kaderine Terk Edildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Ve beklenen oldu. Terra blok zincirinin bölünmesine yönelik yapılan oylama %65 ile kabul edildi.

Binance indirim kodu

Sorunlu Terra ekosisteminin kurucusu Do Kwon’un projeyi kurtarma önerisi onaylandı ve DeFi’nin en ilgiyle takip edilen projelerinden biri yolunu eski ve güven kaybı yaşamış zincirle resmen ayırmış oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Do Kwon’un topluluğa onaylatmayı başardığı yeni yapıya göre, orijinal blok zinciri Terra Classic olarak adlandırılacak, bu ay fiyatı sıfırlanan Luna, LUNC koduyla Luna Classic olarak yeniden adlandırılacak.

Yeni Terra blok zinciri ise, Luna adlı yeni bir tokenle yoluna devam edecek. Ancak bu defa bilin bakalım kim yok? Tabii ki günah keçisi ilan edilen UST. Do Kwon yeni projeyi herhangi bir algoritmik stabil coin olmadan devam ettirecek.

Terra’nın çökmesiyle birlikte 4 milyondan fazla dijital cüzdanla bağlantılı 110’dan fazla uygulamayı besleyen ekosistem adeta kaosa teslim oldu. Terra kurucusu Do Kwon Twitter’dan yaptığı açıklamada Terra zincirini algoritmik stabil coinler olmadan forklamayı, eski zinciri Terra Classic, eski LUNA’yı da LUNC (Luna Classic) şeklinde adlandırmayı ve yeni bir zincirle yola devam etmeyi önermişti. Çarşamba günü itibariyle bu öneri kabul edildi. Ancak Terra’nın nihayetinde yeniden hayata geçip geçmeyeceğine dair şüpheler halen devam ediyor.

Süreç, Terraform Labs’ın, bundan böyle sadece Terra Classic blok zincirinde işlem görecek olan sabit para TerraUSD veya UST’yi etkin bir şekilde terk ettiği anlamına geliyor. Dolara 1’e 1 sabit tutmak için tasarlanan UST, Çarşamba günü nerdeyse 10 sentten işlem görüyordu.

Bir zamanlar değeri 40 milyar dolardan fazla olan Terra büyüklüğünde ve derinliğinde bir kripto ekosisteminin ölümü, Bitcoin’i on yıldan fazla bir süredir ayakta tutan dijital defter teknolojisi adını verdiğimiz blockchain tarihinde bir dönüm noktası olacaktır.

İlgili Haber:  Bitcoin 31.000 Dolar Civarında Seyrederken, Terra Ekonomisi Tamamen Çöktü

Daha önce çok sayıda küçük blok zinciri, kötü tasarım, geliştiriciler arasındaki çatışmalar veya hacklenmeler yüzünden değerlerini kaybetti ve 1 doların altına düşerek adeta “yürüyen ölüler” haline geldi. Bu ölü zincirlerin halen bir kısım takipçi ve yatırımcıları var. Bunların birçoğu bu ağların bir gün geri geleceği ve tokenlerinin değerlerinin hızla yükselerek onları zengin edeceği hayali ile yaşıyor. Şimdi Terra aynı çıkmazla karşı karşıya, ama çok daha büyük bir ölçekte.

Luna’nın değerinin çökmesiyle birlikte, Terra blok zincirindeki etkinlik adeta kurudu. Staking neredeyse durdu. Tracker Terra Station verilerine göre şu an tüm Luna’nın sadece %0.01’i stake ediliyor. DeFi Llama verilerin göre ise, Terra’nın DeFi platformu Anchor Protocol gibi uygulamalarda kilitli toplam değer hızla düştü ve Nisan ayındaki 31 milyar dolardan negatif bölgeye kaydı. Ve Haziran ayı için planlanan ve Terra ekosistemini sergilemek için tasarlanan bir etkinlik olan Terra Dapp Expo iptal edildi.

2018’de Terra projesine yatırım yapan dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in CEO’su CZ, Twitter’da yaptığı açıklamada “Mint, fork gibi şeyler değer yaratmaz” demişti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar