Kripto piyasası yine kırmızıya bürünmüş durumda. Özellikle Ether, Solana ve Avalanche gibi büyük kripto paralar büyük kayıplar yaşıyor. Ethereum için talep eksikliğinin işaretleri de bir süredir artıyor.

DeFi adı verilen merkezi olmayan finans alanındaki en büyük deneysel projelerden biri olan Terra’nın çöküşü, zaten düşüş eğiliminde olan bir piyasayı daha da büyük bir kaosa sürükledi. Terra’nın arkasındaki isim Do Kwon topluluk onayına sunduğu teklifin kabul edildiğini ve Terra’nın bölünerek yeni bir zincirin hayata geçeceğini dün duyurdu. Böylelikle UST kendi kaderine terk edilmiş oldu. Zira Do Kwon’un teklifine göre yeni zincirde herhangi bir algoritmik stabilcoin olmayacak. Ancak piyasadaki pek çok isim Do Kwon’a ve projesine olan güveni kaybetmiş durumda.

Ethereum’da son durum

Ethereum gün içinde %4, son bir haftada ise %7 değer kaybetti. Bu haberin girildiği esnada Ethereum fiyatı 1881 dolar civarındaydı.

Ethereum tarafında uzun zamandır beklenen PoW’dan PoS’a geçiş Haziran’dan sonraya ertelenmişti. Dün Ethereum Beacon ağında 7 bloklu bir re-org gerçekleştiğine dair haberlerin üzerine Vitalik Buterin attığı tweet ile sorunun nedeninin araştırıldığını belirtti. Bu durum elbette soru işaretlerine sebep oldu zira geçişe bu kadar yaklaşmışken ortaya çıkan bu sorun belki geçişi yine uzunca bir süre erteleyebilir.

Piyasalarda “ayı hissiyatı” hakim

Analistler piyasalarda düşüş hissiyatının yüksek olduğunu söylüyor.

Avalanche, Solana ve Polkadot gibi DeFi projelerinde popüler olan protokollerle bağlantılı diğer tokenler de son 24 saatte %11 ila %17 arasında düşüş yaşadı.

Bitcoin ise son 24 saatte fiyatını korurken, son 7 günde %1.85 düşüş yaşadı. Bu haberin girildiği esnada Bitcoin fiyatı 29.596 dolardı.

Yine de, Bitcoin, son haftalarda riskli varlıklardaki fiyat değişikliklerini yansıtmasının ardından Perşembe günü ABD hisse senetlerinden ayrıldı. Hisse senetleri yıl içinde en düşük seviyelerinden toparlanmaya devam etti.

Guggenheim Partners Baş Yatırım Sorumlusu Scott Minerd, bu hafta Bitcoin’in 8.000 dolara düşmesini beklediğini söyledi.

Ethereum ağındaki blok alanı talebi, Terra’nın çöküşünün ardından önemli ölçüde azaldı, bu da sonuç olarak ağın gaz ücretlerinin düştüğü anlamına geliyor. Verilere göre, gaz fiyatları Aralık ayından bu yana düşüş eğiliminde ve son zamanlarda birkaç yılın en düşük seviyelerine ulaşmış gözüküyor. Tabii buna yakın zamanda Yuga Labs’ın çıkardığı Otherside NFT satışlarını katmıyoruz. O dönemde aşırı talepten dolayı Ethereum ağı tıkanmış ve gaz ücretleri rekor seviyelere çıkmıştı.

Yusuf Kaya

Recent Posts

Facebook, Ethereum ve Polygon NFT’lerini Profil Fotoğraflarında Test Etmeye Başlıyor

Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, ABD'li bazı kullanıcılar için NFT'leri kullanıma sunmaya başladı. Bir Meta…

12 saat ago

Deutsche Bank: Bitcoin 2022’yi 28.000 Dolar Seviyesinde Kapatacak

Deutsche Bank'ın yayınladığı analize göre, ABD hisse senetleriyle ne kadar yakın bir korelasyon içinde olduğu…

1 gün ago

Pantera Capital CEO’su: Bitcoin’de Daha Büyük Çöküşler Kapıda!

Kripto paralar konusunda uzman Amerikan menşeili hedge fonu Pantera Capital'in CEO'su Dan Morehead'e göre bugün…

2 gün ago

Bitcoin’de Bu Hafta Önemli Bir Gelişme Yaşanabilir, Gözler 6 Temmuz’da!

Önümüzdeki bir hafta içinde hem Bitcoin fiyatını hem de kripto piyasalarını etkileyecek bir gelişme yaşanabilir.…

2 gün ago

Bitcoin’in Geçmiş Fiyat Hareketleri Gelecekle İlgili Ne Gibi İpuçları Veriyor?

Bitcoin, son altı ayda yüzde 50'den fazla değer kaybetti, ancak kripto para piyasasını takip edenler…

3 gün ago

Ethereum 200 Haftalık Hareketli Ortalamada Destek Buldu

Kripto para piyasasında durgunluk devam ediyor. Bitcoin geçtiğimiz haftalarda 17.000 seviyelerine kadar düşerek piyasada şok…

4 gün ago