8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Terra Krizinin Kazananı Maker Oldu, Bitcoin ve Ethereum Toparlanmaya Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Piyasada son bir kaç gün içinde oldukça ilginç olaylar yaşandı. Terra ekosisteminin stabil parası UST’nin ABD doları ile olan 1:1 bağı koptu. Bunun neticesinde LUNA’nın fiyatı %99’dan fazla düşüş yaşadı. Bu haberin girildiği sırada UST 0.18 sent, LUNA ise 0.00006 sentten işlem görüyordu.

Binance indirim kodu

Son 24 saatte genel olarak kripto para piyasasından 1 trilyon dolar silindi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Terra krizinin ardından kripto piyasası hafif bir toparlanma emaresi gösteriyor.

Bitcoin güne %11, Ethereum ise %12 artışla başladı.

Tether

Tether’in ise dolar olan bağında dün hafif bir kopma yaşanmıştı ancak Tether de bugün itibariyle toparlanmış görünüyor. Terra’nın çöküşüyle birlikte tüm gözler Tether ve USDC gibi diğer stabil paralara çevrilmişti. Bu baskı altında Tether 0.95 sente kadar düşmüştü ancak bugün %2’lik artışla tekrar 1 dolar seviyesine gelmiş durumda.

Maker

Son 24 saatte en büyük artışı ise %75 yükselişle Maker yaşadı. Bunun sebeplerinden biri Terra’nın çöküşünün ardından Maker ekosistemine olan güvenin artması olarak gösterilebilir. Yakından takip edenler bilecektir, Terra kurucusu Do Kwon en büyük algoritmik rakibi Dai’yi bitireceğine dair tweetler atmıştı. Do Kwon, 23 Mart’ta attığı twette, “DAI’nin ölümü benim elimden olacak” demişti. Maker tarafından desteklenen Dai ise bu çöküşte etkilenmemiş ve yoluna devam etmişti. Görünen o ki Dai’nin değil de LUNA ve UST’nin ölümü Do Kwon’un elinden oldu.

blank

Benzer şekilde bir diğer algoritmik stabil para olan Fei USD’de artış gösteren ve kaos anında dengesini koruyabilen stabil paralardan oldu.

Dogecoin

Dogecoin piyasa değerine göre 10ncu sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Son 24 saatte %25 değer kazanan Dogecoin’in bu artışının arkasında Elon Musk’ın Dogecoin’e olan desteğini devam ettirmesi var. Elon Musk dün attığı bir tweette Dogecoin’in para birimi olarak potansiyeli olduğunu tekrar vurguladı.

Piyasalar yeşillendi

Yaşanan son bir kaç günlük gelişmenin ardından ilk kez piyasalar yeşile döndü.

İlgili Haber:  Mark Cuban’a Göre Dogecoin ve Bitcoin Son Derece Meşru

Bazı analistler Terra’nın çöküşünün bu kadar erken gerçekleşmesinin kripto piyasası için iyi bir şey olduğunu düşünüyor. Çok daha fazla büyüyüp daha fazla miktarda bir piyasa değeriyle çökmüş olsaydı kripto pazarını daha büyük bir kaos bekliyor olabilirdi.

blank

Terra toparlanacak mı?

Piyasadaki pek çok uzman artık Terra’nın toparlanmasının mümkün olmadığını düşünüyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Terra kurucusu Do Kwon’un Terra’yı kurtarma planına hiç bir büyük oyuncunun destek vermek istememesi oldu.

Bloomberg’in haberine göre TerraUSD destekçileri, çöküşün ardından UST’yi tekrar ayağa kaldırabilmek için yaklaşık 1.5 milyar dolar toplamaya çalıştı, ancak yatırımcı desteği bulamadı. Yine Bloomberg’in haberine göre büyük oyuncular ve yatırımcılar UST’yi kurtarma planına pek sıcak bakmadı.

Konuyla ilgili kişiler, Terraform Labs’in Alameda Research, Celsius, Galaxy Digital Holdings Ltd., Jane Street, Jump Crypto ve Nexo ile görüşmeler yaptığını ancak bunların olumsuz sonuçlandığını belirtiyor.

Bu durumda Terra’nın tabutuna son çivinin çakıldığını söyleyebilir miyiz? Görüntü o yönde..

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar