8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Terra LUNA Şubat’ta %78 Değer Kazandı, İşte Nedeni!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Terra (LUNA), Şubat ayında en iyi performans gösteren kripto paralardan biri oldu. LUNA’nın göz dolduran bu performansı, Ukrayna ve Kanada’daki siyasi gerilimlerin sektörü olumsuz etkilediği kripto piyasasının en değişken dönemlerinden birine denk geldi.

Binance indirim kodu

Terra Şubat’ta %78 arttı

Terra’nın fiyatı son 1 ayda %74 artış gösterirken, Şubat ayında bu oran %78 oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
Terra son 1 ayda %73.65 artış gösterdi.
Terra son 1 ayda %73.65 artış gösterdi.

Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto paralarda, sırasıyla yalnızca %12.25 ve %9 artış yaşandı. Solana ve Avalanche gibi diğer akıllı sözleşme özelliği olan platformlar ise, %3.9 ve %22 oranında artış kaydetti.

Santiment verilerine göre, büyük sosyal ağlarda LUNA’dan bahsedilme oranı Şubat ayında tarihi bir seviyeye çıktı. Bu metriğe göre, algoritmik bir stabilcoin olan TerraUSD’nin (UST) meteorik yükselişinde de görülebilen Terra ekosistemine aşırı bir ilgi var.

UST’nin mevcut piyasa değeri 13 milyar doları aşmış durumda. Dolaşımdaki arzı, 1 Şubat’taki 11.26 milyondan geçen ay içinde neredeyse %15 artarak ay sonunda yaklaşık 13 milyona yükseldi.

Tüm bu metriklere bakıldığında, Terra’nın geçen yıl Aralık ayında gördüğü 103 dolarlık önceki ATH’sini geçme yolunda olabileceğine dair işaretler var.

LUNA’nın yükselişini destekleyen diğer metrikler

TVL yani ağda kilitli toplam değer metriğine baktığımızda Terra’nın çok ciddi bir yükseliş kaydettiğini görüyoruz. Terra TVL noktasında Ethereum’dan sonra ikinci en büyük ağ konumunda. Son 1 ayda Terra ağı üzerinde kilitlenen toplam değer %87 artış gösterdi. Terra’yı BSC, Fantom ve Avalanche takip ediyor. TVL metriğiyle ilgili dikkat çeken bir diğer nokta ise Terra’nın diğerlerine kıyasla oldukça az sayıda protokolle bu seviyelere gelmesi. Örneğin Terra ağında toplam 21 protokol varken, BSC’de bu rakam 324, Fantom’da 184, Avalanche’da ise 175. Terra’nın protokol sayısı arttıkça TVL’si de muhtemelen daha fazla artacaktır.

İlgili Haber:  2.2 Milyar Dolarlık Bitcoin Likidasyonu %10'luk Bir Düzeltmeye Neden Olabilir

blank

Bunun yanı sıra Smart Stake verileri, son zamanlarda 2.57 milyar dolar değerinde 29 milyon LUNA tokeninin yakıldığını gösteriyor. Terra yakma mekanizması, varlığın değerini daha da yükseltmeye yardımcı olacak kıtlığı sağlamak için tasarlanmıştır.

Ayrıca, Luna Foundation Guard (LFG), geçen ayın sonuna doğru, popüler risk sermayesi şirketi Arrows Capital liderliğindeki bir finansman turunda LUNA tokenlerinin satışı yoluyla 1 milyar dolar topladığını açıkladı.

İlginç bir şekilde, o zamandan bu yana LUNA’nın değeri yaklaşık %90 arttı. LUNA tutan cüzdan sayısı da yaklaşık 4 milyona yakın. Stake edilen LUNA oranı ise %41. Bu, yatırımcıların çoğunun uzun vadeli düşündüğünün bir göstergesi olarak okunabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar