1 Ekim 2022, Cumartesi
24.2 C
İstanbul

TERRA LUNA’nın %20 Değer Kaybetmesinin Nedeni Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Terra Luna bir kaç gün içinde %20’ye yakın değer kaybetti.

Binance indirim kodu

Terra blok zincirinin tokeni LUNA, gün içinde 48 dolara kadar düşerek %20 değer kaybetti. LUNA’da gün içinde tam bir panik satışı yaşandı. Terra platformunun stabil koini UST de düşüşten etkilendi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu keskin düşüşün nedeni Terra’nın Magic Internet Money (MIM) üzerinden Wonderland (TIME) ile olan bağlantısı. Peki nedir bu bağlantı ve neden fiyata olumsuz etkisi oldu?

Düşüşün nedeni ne?

Keskin düşüşün nedeni, LUNA sahiplerini endişelendiren kripto piyasasındaki son ifşalardan kaynaklanıyor.

Terra’nın ortaklarından Abracadabra protokolü ile DeFi borç verme protokolü Wonderland (TIME) birbirleriyle bir şekilde bağlantılı protokoller. Twitter’da paylaşılan ifşa tweetlerine göre Wonderland’in (TIME) kurucu ortağının o kadar da parlak bir geçmişi olmadığı ortaya çıktı. Söz konusu kişi olan Michael Patryn’in, 2019’da 133 milyon doların üzerinde yatırımcı parasıyla birlikte iflas eden Kanadalı bir kripto borsası olan QuadrigaCX’in kurucu ortaklarından biri olduğu ortaya çıktı. Patryn ayrıca, diğer suçların yanı sıra kredi ve banka kartı dolandırıcılığı ve bilgisayar dolandırıcılığı da dahil olmak üzere bir takım suçlardan daha önce 18 ay ABD hapishanesinde yatmış.

Terra’nın ortağı Abracadabra Protocol’ün Wonderland (TIME) ile çok yakın bağları var. Abracadabra kullanıcıları, UST yatırarak MIM alabiliyor ve sonra bu MIM’leri Wonderland üzerinde çok yüksek APY karşılığı stake edebiliyorlar. Wonderland’ın kurucu ortağının karanlık geçmişinden dolayı platforma olan güven yıkılmış durumda. Yatırımcılar Wonderland’teki pozisyonlarından çıkmak için acele ettiklerinden UST’nin de fiyatı düştü.

İlgili Haber:  Çin ve Hong Kong'taki Baskılar Nedeniyle Bitcoin %3'lük Düşüş Yaşadı

UST’nin fiyatı gün içinde, geçen yıl Mayıs ayında gördüğü en düşük seviye olan 0.993 dolara kadar düştü. Bu haberin girildiği anda UST fiyatı 0.997 dolar seviyelerine çıkmıştı. UST, fiyat istikrarını sağlamak ve sabitliğini korumak için LUNA’nın fiyatına güvendiğinden, LUNA da tartışmalar yüzünden aşağı çekilmiş oldu.

Terra Ocak ayının başlarında Avalance ve Solana’yı geride bırakarak toplam kilitli değerde (TVL) üçüncü sıraya oturmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar