3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Terra’nın Çöküşünün Arkasındaki Gerçekler

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde blok zincir araştırma şirketi Nansen Terra’nın çöküşünün arkasındaki olası nedenlerle ilgili detaylı bir rapor yayınladı.

Binance indirim kodu

Rapora göre UST’nin dolar ile olan 1:1 sabitini kaybetmesinin ve Terra ekosisteminin çökmesinin arkasında ne herhangi bir hacker, ne saldırı ne de daha önce adı zikredilen Citadel ve BlackRock gibi şirketler var. Rapora göre çöküşün arkasında tek neden var: bazı büyük oyuncuların almış olduğu yatırım kararları.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Araştırma şirketi Nansen’e göre, kripto ekosistemine şok dalgaları gönderen TerraUSD (UST) stabilcoinin çöküşü tek bir saldırgana atfedilemez. Bunun yerine, borç verme platformu olan Celsius Network de dahil olmak üzere az sayıda büyük oyuncunun alım satım kararlarının düşüşe katkıda bulunduğunu belirlediler.

Terra blok zincirinde çalışan stabilcoin UST, algoritmalar ve teşvikler yoluyla dolar ile 1:1 sabitini korumak üzere tasarlanmıştı. Kullanıcılar Terra’nın Anchor protokolü üzerinden borç vererek %20’ye varan faiz kazanabildikleri için oldukça popüler hale gelmişti. Bu konuyla ilgili Terra’nın çöküşünden aylar önce “Anchor protokolün verdiği %20 faiz oranları sürdürülebilir mi?” başlıklı haberimizi okuyabilirsiniz.

Konumuza gelecek olursak, çok fazla satış baskısı yiyen UST tasarlandığı şekilde çalışmayı bu ayın başlarında durdurdu ve piyasadan 40 milyar dolardan fazla parayı sildi süpürdü. Bu çöküş ayrıca daha geniş pazarda da düşüşlere yol açtı ve birçok coinin fiyatını baskıladı ve halen de baskılamaya devam ediyor.

Nansen, 7 Mayıs ile 11 Mayıs arasında, on-chain yani zincir üstü verileri analiz ederek bir sonuca vardı ve UST’yi istikrarsızlaştırmak için çalışan bir saldırgan, hacker veya grup iddialarını çürüttü.

Nansen yayınladığı raporda, UST’nin dolar ile olan 1:1 sabitinin bozulmasının arkasında finansmanı güçlü bir kaç kuruluşun aldığı yatırım kararları olduğunu belirtti. Bu kararlar arasında çalkantılı makroekonomik ve piyasa koşulları bağlamında Anchor’a yatırılan UST tahsislerini azaltmanın başı çektiğini ifade etti. Yani özetle, büyük oyuncular Anchor’a yatırdıkları UST’leri makro belirsizlikler karşısında kaybetmemek ve farklı yerlerde değerlendirmek için çektiler ve sonuç UST’nin çöküşü oldu.

Nansen raporunda her ne kadar bu büyük oyuncuların alım satım faaliyetlerinin UST’nin istikrarını bozmaya yönelik herhangi bir özel amaçla yapılmadığını belirtse de, yine de bu alım satımların UST’nin ABD doları ile 1’e 1 sabitini kırmaya hizmet ettiğini ve bunun nihai düşüşe yol açtığını söyledi.

Yine Nansen’in raporuna göre, bu büyük oyuncular DEX’lerde ve Coinbase gibi merkezi borsalarda Curve gibi borç verme platformlarındaki UST’nin fiyat farklılıklarını fırsat bilerek arbitraj yaparak para kazandılar. Yani 7-11 Mayıs tarihleri arasında piyasa çökerken aslında birileri de arbitrajdan kazanıyordu.

Her şey 8 Mayıs sabahı başladı. Curve platformundan yüksek tutarlarda UST çıkışı ve girişleri yaşanmaya başlamıştı. Terra kurucusu Do Kwon bu giriş-çıkış savaşının ortasında, UST’nin ilk olarak sabitini kaybetmeye başladığı gün attığı tweette şöyle dedi;

Eğlenceli bir sabaha uyandım. UST’nin de-peg (dolar ile sabitini kaybetmesi) olacağına dair haberleri 69ncu defa dinliyor olabilirsiniz. Ya da bu söylentiyi dillendirenlerin hepsinin şimdi fakir olduklarını ve koşuya çıktıklarını düşünebilirsiniz” dedi.

Kwon’un kurucu üye olduğu ve UST’nin sabitini korumakla sorumlu olan Luna Foundation Guard ile ilişkili bir cüzdan, Curve’den yaklaşık 150 milyon UST çekti. Bunun üzerine biri Celsius ile ilişkili olmak üzere dört adres, Curve’e yaklaşık 105 milyon UST yatırdı. Tekrar atağa geçen Luna Vakfı Curve’den tekrar yüksek tutarlarda UST çekti ve bu savaş 8 Mayıs sabahına kadar devam etti.

İlgili Haber:  Stabil Coin Savaşları Devam Ediyor! UST, Binance USD'yi Geçerek 3. Oldu

Bir grup büyük yatırım firması, UST’yi Anchor protokolden çekmeye başladı ve bu fonları Wormhole köprüsü aracılığıyla Ethereum’a taşıdı. Daha sonra büyük miktarlarda UST’yi Curve’deki diğer stabilcoin’lerle takas ettiler ve UST sabitini kaybetmeye başlayınca pozisyon alıp Curve, diğer DEX’ler ve merkezi borsalar arasında arbitraj yaparak para kazandılar. Nansen verilerine göre, Anchor’dan para çekme işlemleri bu yılın Nisan ayı ortalarında başladı.

Nisan 2020 UST grafiği. UST ilk çöküş sinyallerini Nisan ortalarında vermeye başlamıştı. Nisan 2020 UST grafiği. UST ilk çöküş sinyallerini Nisan ortalarında vermeye başlamıştı.

Nansen verilerine göre, özellikle iki cüzdan adresi UST’nin sabitini kaybetmesinde önemli rol oynadı ve bunlardan biri Celsius ile ilişkilendirildi. Nansen, bu iki adresin Anchor’dan 15 farklı işlemle yaklaşık 420 milyon UST çektiğini ve Wormhole köprüsünü kullanarak fonları Ethereum’a aktardığını söyledi. Ayrıca UST’nin sabitini kaybetmesine neden olan bir diğer cüzdanın da Celsius ile ilişkili başka bir cüzdana UST transfer ettiği tespit edildi.

Celcius kaosun ve çöküşün yaşandığı dönemin tam ortasında yani 11 Mayıs’ta bir tweet atarak şöyle dedi;

Topluluğumuza hizmet etme sorumluluğumuzun bir parçası olarak, platformumuzdaki varlıkların emniyetini ve güvenliğini sağlamak için sağlam risk yönetimi çerçeveleri uyguluyoruz ve bunlara uyuyoruz. Tüm kullanıcılarımızın fonları güvendedir.”

13 Mayıs’ta başka bir haber portalinde yayınlanan rapora göre Celsius’un, Anchor’dan yaklaşık yarım milyar dolarlık fon çektiği belirtildi.

Celsius, bireysel yatırımcıların kripto varlıklarını ödünç vererek faiz kazanmalarına ve %18.63’e varan getiriler sunmalarına olanak tanıyan bir platform. Web sitesine göre, platform 6 Mayıs’ta yaklaşık 16.9 milyar dolarlık varlığa sahipken bu rakam 17 Mayıs itibariyle 11.8 milyar dolara düşmüş durumda.

Celsius, bu yılın başlarında düzenleyici kuruluşlardan gelen baskılar üzerine politikasını değiştirerek, platformunu yalnızca akredite ABD yatırımcıları kullanabilecek şekilde kapsamını daraltmıştı. Kasım ayında Celsius, 750 milyon dolarlık bir finansman turu duyurmuştu.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Celsius’un başı ABD düzenleyici kuruluşları ile bir süredir dertte. Şirket, bu yılın başlarından diğer benzer platformlarla birlikte, SEC tarafından token mevduatlarına faiz ödeyen şirketlere yönelik geniş bir soruşturmanın konusu olmuştu.

ABD’nin Kentucky ve Alabama gibi eyaletleri Celsius’un faaliyetlerini yasaklamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar