8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Terra Son 24 Saatte %50’den Fazla Değer Kaybetti, Binance LUNA Çekimlerini Durdurdu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Terra LUNA son 24 saatte %50’den fazla değer kaybetti. Son 7 günde ise LUNA %65 değer kaybetti. Bu gelişmeler üzerine Binance LUNA çekimlerini durdurdu.

Binance indirim kodu

Terra LUNA geçtiğimiz ay ATH yapmış ve 119 dolara kadar çıkmıştı. LUNA ATH yaptığı zamandan bugüne %75 düşüş yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dün TerraUSD’nin dolar ile olan bağının koptuğunu ve UST’nin 0.9955’e düştüğünü yazmıştık. UST çöküşüne bugün de devam etti. Bu haberin girildiği esnada UST fiyatı 0.9032 dolar civarındaydı.

Terra kurucusu Do Kwon, UST’nin dolar ile dengesini kaybetmesi üzerine Twitter’da Pazar günü “eğlenceli bir sabaha” uyandığını yazmıştı. Kwon daha sonra sildiği bir tweette ise UST’nin dengesini kaybetmesi için düzenlenmiş koordine bir saldırıyı ima etmişti.

Do Kwon ayrıca, Caetano Manfrini adlı bir kullanıcının, “Terra-Luna-UST’ye bugünkü saldırı kasıtlı ve koordineliydi. Tek bir oyuncu tarafından Curve ve Binance’de 285 milyon dolarlık UST satışı ve ardından Luna’ya açılan devasa şortlar..Tamamen kurgulanmış..Proje birilerini rahatsız ediyor..” şeklindeki tweetini RT etmişti.

Binance LUNA ve UST çekimlerini durdurdu

Yaşanan gelişmeler üzerine Binance yaptığı bir duyuruda LUNA ve UST çekimlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

Binance, “yüksek hacimli bekleyen para çekme işlemleri nedeniyle” para çekme işlemlerini durdurduklarını, “ağın istikrarlı olduğunu ve bekleyen para çekme hacminin azaldığını” gördüklerinde para çekme işlemlerini yeniden başlatacağını da sözlerine ekledi. Binance’in bu hareketi, LUNA ve UST’nin inanılmaz derecede değişken ve oynak olduğu bir dönemde geldi.

CoinMarketCap verilerine göre LUNA, son 24 saat içinde değerinin %51.9’unu kaybetti ve şu anda 29.53 dolardan işlem görüyor.

Her ne kadar tüm kripto para piyasası değer kaybetse de özellikle LUNA ve dolar ile birebir bağlı olan UST’nin bu denli düşüş yaşaması endişe verici.

Stabilcoin şu anda dolar sabitinin oldukça altında 0.90 dolardan işlem görüyor. Bugün erken saatlerde kaydedilen tüm zamanların en düşük seviyesi olan .,6841 doları gördükten sonra toparlanmaya başladı.

İlgili Haber:  Ocak Ayında Uzmanların Yer Alacağı Kripto Finans Konferansı Gerçekleşecek

UST ve LUNA birbirlerine bağlı hareket ettiklerinden her ikisinde yaşanan hareketlilik diğerini de etkiliyor.

UST, merkezi olmayan bir algoritmik stablecoin’dir, yani Tether’in USDT’si veya Circle’ın USDC’si gibi onu destekleyen bir dolara (veya diğer geleneksel varlıklara) sahip değildir.

Bunun yerine, UST, fiyatı sabitleyen akıllı sözleşmeler, özellikle LUNA ve UST arasındaki bir mint etme ve yak mekanizması tarafından yönetilir.

UST / LUNA nasıl çalışır?

İsteyen istediği zaman bir UST’yi 1 dolarlık LUNA ile değiştirebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bu takas her yapıldığında, LUNA ile takas edilen UST imha edilir ve dolaşımdan kaldırılır. Tersine, LUNA ne zaman UST ile takas edilirse, o LUNA yok edilir.

Bu mekanizma işi bilen spekülatörler için cezbedici bir arbitraj fırsatı yaratır. Bunun nedeni, UST’nin dolar sabitinin altına her düştüğünde, bu indirimli stablecoin’i satın alma ve ardından LUNA’daki 1 dolarla takas etme (ve onu yok etme) fırsatının olmasıdır. Bu şekilde, bir yatırımcı UST’yi dolaşımdan kaldırırken ve stablecoin’e alım baskısı eklerken iyi bir kâr elde edebilir.

Kullanıcılar 1$ değerindeki LUNA’yı açık piyasada bir dolardan fazla değere sahip bir UST ile takas edebilir ve aradaki farkı cebe indirebilir. Yeni basılan UST piyasada satıldığında ise, stablecoin’e satış baskısı ekler ve onu sabit fiyatına geri iter.

Bu hafta, UST değerini hızla kaybettiğinden, insanlar UST’lerini LUNA ile bir dolar karşılığında takas etmeye ve LUNA’yı açık piyasada satarak kârı cebe indirmeye başladı.

Bu, son satışlarda kilit rol oynayan LUNA için pazarda muazzam bir satış baskısı yarattı.

Bu satış baskısı, UST’nin dolar kurunu kaybetmesi etrafındaki panik ve Binance’in UST ve LUNA çekimlerini durdurması da LUNA’nın son düşüş hareketinin arkasındaki temel itici güçler oldu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar