3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Terra Tamamen Bitti mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto dünyası, TerraUSD stabilcoinin ani ve birden çöküşüyle şok yaşadı. Terra’nın çöküşü akıllara şu soru işaretini getirdi: büyük bir blok zinciri ölünce ya da tamamen bitince ne olur?

Binance indirim kodu

Blok zincirler için hep tüm kayıtların tutulduğu global bir defter analojisi kullanılır. Bir blok zincir öldüğünde bu defter tamamen çöpe mi atılır, yoksa arşive mi çekilir?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kullanıcıların kripto paraları takas etmelerine ve getiri elde etmelerine imkan sağlayan çok sayıda merkezi olmayan uygulamayı (dApps) destekleyen bir platform olan Terra blok zinciri, ana kripto para birimi Luna ve UST’nin satış baskısıyla değerlerini tamamen kaybetmeleri üzerine son bir kaç günde iki kez durduruldu ve yeniden başlatıldı. Ademi merkeziyetçilikle ortaya çıkan kripto paraların merkezi bir kuruluş tarafından istenildiği zaman bu şekilde kapatılıp yeniden başlatılması bu paraların çoğunun gerçekten ademi merkezi olmadığı konusuna da netlik getirmiş oldu.

Terra’nın çökmesiyle birlikte 4 milyondan fazla dijital cüzdanla bağlantılı 110’dan fazla uygulamayı besleyen ekosistem adeta kaosa teslim oldu. Terra kurucusu Do Kwon Twitter’dan yaptığı açıklamada Terra zincirini algoritmik stabil coinler olmadan forklamayı, eski zinciri Terra Classic, eski LUNA’yı da LUNC (Luna Classic) şeklinde adlandırmayı ve yeni bir zincirle yola devam etmeyi önerdi. Türkçe ifadeyle adeta “yolun bundan sonrasına katırlarla devam edeceğiz” dedi.

Do Kwon muhtemelen yeni zincir için geliştiricilerden destek bulacak. Zira eski zincir hem güven kaybetti hem de toparlanamayacak şekilde çöktü.

Multicoin Capital’in kurucu ortağı Kyle Samani yaptığı açıklamada, “Şu anki haliyle Terra, tamamen ölmüş durumda” dedi.

Bir zamanlar değeri 40 milyar dolardan fazla olan Terra büyüklüğünde ve derinliğinde bir kripto ekosisteminin ölümü, Bitcoin’i on yıldan fazla bir süredir ayakta tutan dijital defter teknolojisi adını verdiğimiz blockchain tarihinde bir dönüm noktası olacaktır.

Daha önce çok sayıda küçük blok zinciri, kötü tasarım, geliştiriciler arasındaki çatışmalar veya hacklenmeler yüzünden değerlerini kaybetti ve 1 doların altına düşerek adeta “yürüyen ölüler” haline geldi. Bu ölü zincirlerin halen bir kısım takipçi ve yatırımcıları var. Bunların birçoğu bu ağların bir gün geri geleceği ve tokenlerinin değerlerinin hızla yükselerek onları zengin edeceği hayali ile yaşıyor. Şimdi Terra aynı çıkmazla karşı karşıya, ama çok daha büyük bir ölçekte.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nde finans profesörü olan John Griffin, “Bence hacim kuruyacak ve nadiren ticaret yapılacak ve sonra da ölecek. Blockchain’i sürdürmek için ekonomik bir teşvik olmadığında, birisi elektriği keser” diyor.

İlgili Haber:  Terra Blok Zinciri Bölündü, UST Kendi Kaderine Terk Edildi

Ölüm sarmalı

Blok zincirleri, katılımları doğrudan zincirin ana tokeninin başarısıyla bağlantılı olan onaylayıcıların, kullanıcıların, geliştiricilerin ve yatırımcıların kırılgan finansal ekosistemleri olarak adlandırabiliriz. Beklenti, daha fazla katılımcı oldukça ve aktivite arttıkça, token değerinin artması, daha fazla kullanıcı çekmesi ve kazançlı bir döngü oluşturmasıdır. Ancak bir zincirin tokeni çökerse, herkesin zinciri desteklemeye yönelik ekonomik teşviki de uçup gider. Değer kaybı kalıcı olduğunda, yalnızca birkaç ideolojik taraftar kalır – diğer herkes gider. Bir blockchain bu şekilde ölür ve son nefesini vermese de yatağa mahkum kalır. Oksijen tüpüyle devam eder.

Terra örneğinde, ağın temel taşlarından biri, yaklaşık bir hafta önce amaçlandığı gibi çalışmayı bırakan UST stabil coiniydi. UST, dolar ile 1’e 1 sabit tutmak için Luna ile ilişkili algoritmaları ve ekonomik teşvikleri kullanmak üzere tasarlandı, ancak bu mekanizmalar, UST’nin toplu satış yemesiyle bozuldu ve Luna da onunla birlikte dibe gitti.

Luna’nın değerinin çökmesiyle birlikte, Terra blok zincirindeki etkinlik adeta kurudu. Staking neredeyse durdu. Tracker Terra Station verilerine göre şu an tüm Luna’nın sadece %0.01’i stake ediliyor. DeFi Llama verilerin göre ise, Terra’nın DeFi platformu Anchor Protocol gibi uygulamalarda kilitli toplam değer hızla düştü ve Nisan ayındaki 31 milyar dolardan negatif bölgeye kaydı. Ve Haziran ayı için planlanan ve Terra ekosistemini sergilemek için tasarlanan bir etkinlik olan Terra Dapp Expo iptal edildi.

Terra kullanıcılarının getiri elde etmesine yardımcı olan Nexus Protocol geliştiricileri, Bloomberg’e yaptıkları açıklamada, “bir sonraki adımda ne olacağını düşünmek için bir veya iki hafta gerekiyor. Ekibimiz ve topluluğumuz yas tutuyor” dediler.

Polygon’un baş bilgi güvenliği sorumlusu Mudit Gupta, rakip bir blok zinciri projesi olan Polygon’un şimdiden Terra’dan kaçan bir geliştirici akını gördüğünü söyledi.

Gupta, “Bir blok zincirdeki mevcut geliştiriciler yavaş yavaş ayrıldığında bir zincir ölü olarak kabul edilir” dedi.

Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon, hala Terra’yı kurtarmaya ve B planını bulmaya çalışıyor. Kwon’un UST’yi tekrar ayağa kaldırma planı yatırımcılardan gerekli ilgi ve desteği görmemişti. Kwon, bu desteği bulamayınca Terra’yı forklama seçeneğini ortaya attı.

2018’de Terra projesine yatırım yapan dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in CEO’su CZ, Twitter’da yaptığı açıklamada “Mint, fork gibi şeyler değer yaratmaz” demişti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar