30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Güney Koreli Yetkililer Terraform Labs Çalışanlarına Uçuş Yasağı Getirdi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Güney Koreli yetkililer, 40 milyar dolarlık Terra ekosisteminin bir anda ortadan kalkmasının arkasındaki şirket Terraform Labs’i soruşturma altına aldı.

Binance indirim kodu

Güney Koreli savcılar, şirketle ilgili bir soruşturma halen devam ettiği için Terraform Labs çalışanlarının ve kurucu ortaklarının ülkeden çıkış yapmalarını yasakladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Financial Times’ın haberine göre, seyahat yasağı “düzinelerce” eski ve mevcut Terraform Labs çalışanına uygulandı.

Mayıs ayında algoritmik stabilcoin UST ve kardeş tokeni Luna’nın çöküşü, kripto para piyasalarında kaosa yol açmıştı.

Güney Kore’nin Terraform Labs’a uçuş yasağı, savcılığa bağlı özel bir mali suçlar biriminin geçen ay toplam 81 yatırımcı adına yapılan iki toplu şikayet hakkında soruşturma başlatmasının ardından geldi. Belgelere göre yatırımcılar, “Terraform kurucularının, kusurlu algoritmik paralarıyla yatırımcıları aldattığını” iddia etti.

Terraform Labs’ın eski bir çalışanı olan Daniel Hong, Twitter’da seyahat yasağı nedeniyle New York’a uçamadığını yazdı. “İnsanların bu şekilde potansiyel suçlular olarak muamele görmesini kesinlikle çok çirkin ve kabul edilemez bulduğunu ve işbirliği yapmaya istekli olanların bu yasaktan sonra artık işbirliği yapmayacağını” söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki finans otoriteleri, Terraform Labs’ın 30 yaşındaki kurucu ortağı Do Kwon tarafından geliştirilen TerraUSD ve Luna’nın patlamasının ardından kripto piyasasının düzenlenmesini sıkılaştırmak için çalışıyor.

TerraUSD’nin çöküşün ardından Seul’deki kripto borsaları, mevzuata uyumu sağlamak ve yatırımcı korumalarını güçlendirmek için bir danışma organı oluşturdu.

ABD’de de soruşturma başlatıldı

Kwon’un yasal sorunları sadece Güney Kore ile sınırlı değil. Do Kwon hakkında ABD’de de soruşturma açılmış durumda.

İlgili Haber:  Ethereum'dan Sonra DeFi'nin Tercih Edilen İkinci En Büyük Ağı Artık Terra!

Bloomberg’in haberine göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, TerraUSD stabilcoinin geçen ayki çöküşünden önce ABD’de uzun süre pazarlanmasının federal yatırımcı koruma düzenlemelerini ihlal edip etmediğini araştırıyor.

SEC avukatları, UST olarak da bilinen stabil paranın arkasındaki firma olan Terraform Labs’ın menkul kıymetler ve yatırım ürünleriyle ilgili kuralları çiğneyip çiğnemediğini araştırıyor. Pratikte UST’nin algoritma ve Luna tokeni desteğiyle ABD dolarına 1:1 sabit kalması gerekiyordu, ama bu olmadı.

SEC’in başlattığı bu soruşturma Terraform ve Do Kwon için ilk değil. SEC geçen sene Do Kwon’a Mirror Protocol’ün ABD’de kullanımıyla ilgili başka bir mahkeme celbi daha iletmişti.

Singapur merkezli Terraform Labs, yaptığı açıklamada, UST’ye yönelik bir SEC soruşturmasından haberdar olmadığını söyledi. Kwon ayrı bir açıklamada, “Şu anda TerraUSD ile ilgili herhangi bir SEC soruşturmasından haberdar değiliz – SEC’den böyle bir iletişim almadık ve Mirror Protokolü dışında yeni bir soruşturmanın farkında değiliz” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar