2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Terra’nın Bitcoin Rezervleri Nereye Gitti?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Blockchain analiz firması Elliptic’in araştırmasına göre, geçtiğimiz günlerde çöküşüne şahit olduğumuz Terra blok zincirinin yaratıcıları tarafından kurulan vakfın rezerv olarak satın aldığı 3.5 milyar dolarlık Bitcoin, iki ayrı kripto borsasına transfer edildikten sonra izlenemez hale geldi.

Binance indirim kodu

Terra Mart ayında rezervlerine Bitcoin eklemeye başlamıştı. Bu hareketin ardından LUNA’nın fiyatı 106 dolar gibi rekor seviyelere çıkmıştı. Terra kurucusu Do Kwon, Satoshi’den sonra en çok Bitcoin’in kendilerinde olacağını açıklamıştı. Terra daha sonra Bitcoin ile yetinmemiş, rezervlerine Avalanche’ı da eklemeye başlamıştı. Do Kwon o dönem attığı ve sonradan profiline sabitlediği bir tweette, Bitcoin rezervleriyle desteklenen UST’nin Bitcoin standardı için yeni bir parasal çağ açacağını söylemişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Sonrası malum zaten.. Sadece bir kaç gün içinde tüm Terra ekonomisi çöktü. UST’nin ABD doları ile olan 1:1 bağı koptu ve LUNA’nın değeri neredeyse sıfırlandı. Do Kwon UST’yi tekrar ayağa kaldırmak için aradığı desteği kimseden bulamadı. Kripto para borsaları LUNA ve UST’yi bir bir delist etmeye başladı..

Bütün bu olanlardan sonra akıllarda büyük bir soru işareti kaldı; Terra’nın Bitcoin rezervleri nerede?

Konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapan blok zincir analiz firması Elliptic verilerine göre Luna Vakfı Ocak ve Mart ayları arasında 3.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı.

İlk olarak 9 Mayıs’ta UST’nin değeri düşmeye başlayınca, Luna Vakfı, UST’nin dolar ile olan 1:1 sabitini korumak için Bitcoin rezervlerini satacağını söyledi. Sonraki günlerde rezervleri tutmak için kullanılan Bitcoin cüzdanları boşalmaya başladı.

Terra kurucu ortağı Do Kwon, satıştan elde edilecek fonların UST sabitini desteklemek için kullanılacağını söyledikten hemen sonra 9 Mayıs’ta Luna Vakfı cüzdanlarından yeni bir adrese iki işlemle yaklaşık 1.7 milyar dolar gönderildi. Elliptic verilerine göre, birkaç saat içinde tüm tutar kripto borsası Gemini’de birkaç işlemle tek bir hesaba taşındı ve bu noktadan itibaren varlıkların izlenmesi imkansız hale geldi.

İlgili Haber:  Terra Kurucusu Do Kwon'un Başı SEC ile Dertte

Yine Elliptic verilerine göre, kalan Bitcoin rezervleri 10 Mayıs’ta Binance borsasındaki başka bir hesaba tek bir işlemle taşındı. Blockchain analitik firması, bu noktada varlıkların satılıp satılmadığını veya başka cüzdanlara taşınıp taşınmadığını tespit edemiyor.

Dolayısıyla bu Bitcoin’lerin akibetini şu an için bilmiyoruz.

İşin ilginç tarafı ise bu konu nerdeyse tüm kripto Twitter aleminin gündeminde olmasına rağmen Luna Vakfı’ndan veya Do Kwon’dan herhangi bir açıklama gelmedi. Bu da kafalardaki soru işaretlerini arttırıyor.

Ünlü Twitter fenomenlerinden Ash WSB attığı tweette, “En büyük şok ise UST ve LUNA’nın çökmesinin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen Do Kwon’dan veya Terra ekibinden Bitcoin rezervlerinin akibetiyle ilgili bir açıklama gelmemesi oldu” dedi.

Başından beri Terra ekibini yaşanan çöküşü düzgün bir şekilde yönetemedikleri için eleştiren Binance CEO’su CZ bugün attığı tweette fonlarla ilgili tüm işlemlerin şeffaf bir şekilde açıklanması gerektiğini yazdı.

CZ, “Terra ekibinden daha fazla şeffaflık görmek istiyorum. Daha fazla! Buna tüm fonların zincir üstü işlem bilgileri de dahil. Üçüncü parti analiz firmalarına bel bağlamak doğru ve yeterli değil. İlk yapılması gereken bu” dedi.

CZ, dün attığı başka bir tweette de Terra’nın Bitcoin rezervlerinin nereye gittiğini sormuştu.

Bakalım Luna Vakfı veya Do Kwon’dan konuyla ilgili bir açıklama gelecek mi. Gelmemesi projenin ve arkasındaki asıl amacın sorgulanmasına sebep olacak.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar