8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Terra’nın Çöküşünün Arkasında Citadel ve BlackRock mu Var?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasasını hiç olmadığı kadar etkileyen bir çöküş yaşandı geçtiğimiz günlerde: Terra ekosistemi neredeyse çöktü. UST ABD doları ile olan 1:1 bağını kaybetti ve LUNA’nın değeri 1 haftada 120 dolardan 1 doların altına düştü.

Binance indirim kodu

Bu denli büyük bir çöküşle ilgili olarak da sosyal medyada özellikle Twitter’da elbette çok sayıda teori ve iddia var. Bu iddialardan biri Terra’ya koordineli bir saldırı gerçekleştirildiği ve bu saldırının arkasında Citadel ve BlackRock şirketlerinin olduğu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Citadel sosyal medyada dolaşan bu iddialara cevap verdi ve algoritmik stabilcoin TerraUSD’nin çöküşü ile hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Firmanın bir temsilcisi Bloomberg’e verdiği demeçte, son günlerde sosyal medyada dolaşan iddiaları reddederek, şirketin Terra’nın çöküşünde rolü olmadığını ve “UST dahil olmak üzere herhangi bir stabil para ticareti yapmadığını” söyledi. İddialarda adı geçen BlackRock da bir söylentileri yalanladı.

BlackRock’tan yapılan açıklamada, “BlackRock’un UST’nin çöküşünde rolü olduğuna dair söylentiler kesinlikle yanlış. BlackRock UST ticareti yapmıyor bile” denildi. BlackRock geçtiğimiz günlerde bir diğer stabil para olan USDC’yi çıkaran Circle’a yatırım yapmıştı.

TerraUSD veya UST, hafta sonu dolara bire bir sabitini kırdığından beri yeni dip seviyelerine tırmandı. Çöküş, ademi merkeziyetçi finans ve destekçilerinin için şimdiye kadarki en büyük testlerden birini oluşturuyor.

Yaşanan bu çöküş pek çok spekülasyona yol açtı. Citadel geçen sene de benzer şekilde GameStop ile ilgili yaşanan olaylarda bazı ithamlarla karşı karşıya kalmıştı.

Terra kurucusu Do Kwon, UST’nin dolar ile dengesini kaybetmesi üzerine Twitter’da Pazar günü “eğlenceli bir sabaha” uyandığını yazmıştı. Kwon daha sonra sildiği bir tweette ise UST’nin dengesini kaybetmesi için düzenlenmiş koordine bir saldırıyı ima etmişti.

İlgili Haber:  Yasal Düzenleme Söylentileri Artınca, Bitcoin Son 6 Ayın En Kötü Haftasını Geçirdi

Do Kwon ayrıca, Caetano Manfrini adlı bir kullanıcının, “Terra-Luna-UST’ye bugünkü saldırı kasıtlı ve koordineliydi. Tek bir oyuncu tarafından Curve ve Binance’de 285 milyon dolarlık UST satışı ve ardından Luna’ya açılan devasa şortlar..Tamamen kurgulanmış..Proje birilerini rahatsız ediyor..” şeklindeki tweetini RT etmişti.

UST’yi kurtarma planı

Bloomberg’in haberine göre TerraUSD destekçileri, çöküşün ardından UST’yi tekrar ayağa kaldırabilmek için yaklaşık 1.5 milyar dolar toplamaya çalışıyor, ancak yatırımcı desteği kazanmakta zorlanıyor. Yine Bloomberg’in haberine göre büyük oyuncular ve yatırımcılar UST’yi kurtarma planına pek sıcak bakmıyor.

Konuyla ilgili kişiler, Terraform Labs’in Alameda Research, Celsius, Galaxy Digital Holdings Ltd., Jane Street, Jump Crypto ve Nexo ile görüşmeler yaptığını belirtiyor.

Celcius Twitter üzerinden yaptığı açıklamada kurtarma planına dahil olmadığını, Nexo ise kendilerine bu konuyla ilgili gelindiğini ancak planın bir parçası olmayacaklarını belirtti. Jane Street ve Alameda ise henüz bir yorum yapmış değil.

Bu haberin girildiği sırada UST fiyatı 0.62 dolar civarındaydı. LUNA fiyatı ise 0.3 sente kadar düşmüş durumda.

Bakalım UST ve LUNA tarih mi olacak, yoksa tekrar güven tazeleyip küllerinden mi doğacak? Bunu zaman gösterecek..

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar