29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Tesla Bitcoin Satın Aldı, Şimdi Sırada Apple mı Var?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin, Tesla’nın dünyanın en zengin kişisi olan ve başına buyruk CEO’su Elon Musk’ı ikna edebiliyorsa belki de dünyanın en değerli şirketini de çekebilir.

Binance indirim kodu

Bu olasılık, normal Bitcoin boğalarından daha fazlasına sahip. Kanadalı bir yatırım bankası olan RBC Capital Markets’taki analistler, iPhone üreticisi Apple’ın halihazırda hızla büyüyen ödeme işini hızlandırabileceğine inandıkları daha kapsamlı bir stratejinin parçası olarak Bitcoin’i bilançosuna ekleme potansiyelini öngörüyor.

Binance indirim kodu

Analistlerin, RBC’nin pazartesi günkü açıklamasında yer alan önerisinin anahtar faktörü, Apple’ın doğrudan şirketin mobil cüzdan uygulaması olan Apple Wallet’ta bir kripto para borsası kurması oldu. Bunu yaparak Apple’ın hemen pazar payı kazanabileceği, kripto borsası endüstrisini bozabileceği ve her çeyrekte on milyarlarca dolar daha fazla gelir getirebileceği öne sürüldü. Ve şirketin, pastanın üzerine krema niteliğinde Bitcoin satın alarak tüm operasyonu finanse edebileceği iddia edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Apple Wallet bahçesi

Apple Wallet, tüketicilerin koronavirüs salgını sırasında temassız ödemelere geçmesiyle popülarlik kazanmasına rağmen tam potansiyeline ulaşamadı.

Apple, ana ekran uygulamasına bir kripto borsası eklerse hizmet, rakip teklifleri kolayca gölgede bırakabilir. Apple Wallet, iPhonelara önceden yüklenmiş olarak gelir ve dünya çapında 1.5 milyardan fazla aktif iPhone vardır. RBC analistleri, Apple’ın devasa ölçeği karşısında, 43 milyon kullanıcıya sahip Coinbase gibi uzun süreli oyuncuların ve 340 milyon kullanıcıya sahip PayPal gibi görece yeni gelenlerin rekabetinin “sessiz” olacağını söylüyor.

Gelir fırsatı, potansiyel olarak çok büyük görünüyor. Analistler, Bitcoin satın alma hizmeti sunan başka bir finans teknolojisi şirketi olan Square’in, en son bildirilen ve 30 Eylül’de sona eren çeyreğinde kripto borsasıyla ilgili 1.6 milyar dolarlık gelir sağladığını belirtti. Square’in Cash App’inin aylık yaklaşık 30 milyon aktif kullanıcısı varsa müşteri tabanının genişliği düşünüldüğünde Apple’ın ne kadar para kazanabileceği hayal edilebilir.

İhtiyatlı bir tahmin bile göz ardı edilemez bir şekilde merak uyandırıyor. 1.5 milyar aktif iPhone bir kenara bırakıp Apple’ın geçen yıl sattığı yaklaşık 200 milyon iPhone’a sadık kalındığında bile bu sayı, Square’in aktif kullanıcı tabanını halihazırda yaklaşık yedi kat aşıyor.

İlgili Haber:  Bitcoin, Ethereum, Solana, Terra ve Shiba Inu Yeni Yıla Durgun Başladı

Diğer bir deyişle, Square kripto hizmetlerinde her çeyrekte 1.6 milyar dolar gelir toplarsa Apple 11 milyar dolarlık rekor kırabileceği için RBC’nin düşüncesi geçerliliğini koruyor.

Avantajlar neler olabilir?

RBC analistlerinin sunduğu kumarın en ilgi çekici yanı, Apple’ın kripto borsa operasyonunu Bitcoin satın alarak finanse etmesidir.

Apple, 190 milyar dolarlık “savaş parası”nın küçük bir kısmını Bitcoin üzerindeki yatırsa bu Apple için nispeten önemsiz olsa da Bitcoin için kesinlikle bir piyasa yönlendiricisi olacaktır. RBC analistleri, Apple’ın 5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığı varsayıldığında bu miktarın, şirketin nakit akışının yaklaşık 20-25 gününe eşit olduğunu ve firmanın tüm projeyi ilk etapta tam olarak finanse etmesi için Bitcoin’in fiyatının sadece %10 artması gerekeceğini belirtti.

RBC analistlerinin matematiği, Apple’ın Apple Wallet’a bir kripto hizmeti eklemesinin maliyetini tahmin etmek için rakip Square’in muhasebesine dayanıyor. Square’in 2019 için tüm Ar-Ge bütçesi 670 milyon dolardı. Analistler, Apple yıllık olarak ekstra 44 milyar dolar gelir elde etmeye başlamak için karşılaştırılabilir bir miktar -diyelim ki yarım milyar- harcarsa, bunun verimli bir sermaye kullanımını temsil edeceğini düşünüyor.

Piyasayı hareket ettirmek için büyük kurumsal Bitcoin alımlarının pek çok emsali olduğu açıktır. Tesla’yı düşündüğümüzde pazartesi günü yaptığı açıklamada, 31 Aralık itibarıyle 19.4 milyar dolarlık nakit parasının yaklaşık %8’ine denk gelen 1.5 milyar doları dönüştürdüğünü söylediğinde yatırımcılar anında Bitcoin fiyatını %16 arttırarak tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 44.000 doların üzerine çıkardı. Benzer şekilde Square’den, PayPal’dan ve BT yazılım üreticisi Microstrategy’den gelen Bitcoin satın alma haberlerine de daha az hevesli olsa da bazı fiyat sıçramaları eşlik etti.

RBC analistleri son olarak büyük olasılıkla yardımı olsa da Apple’ın Bitcoin’i bir bilanço varlığı olarak tutması gerektiğine inanmadıklarını belirtti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar