5 Ağustos 2022, Cuma
30.6 C
İstanbul

Elon Musk’ın Şirketi Tesla, Bitcoin Yatırımında 1 Milyar Dolar Kâra Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Elon Musk’ın, sahibi olduğu Tesla şirketinin milyar dolarlık Bitcoin yatırımını elinden çıkarmayacağını açıklaması, kripto para için onaylanması beklenen ETF’nin piyasada yarattığı heyecan dalgası ile birlikte, BTC fiyatının Nisan ayından bu yana görülmeyen seviyelere ulaşmasıyla meyvelerini vermeye başladı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Treasuries’e göre, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın elinde 42.902 adet BTC bulunuyor. Şirket, Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık BTC’yi portföyüne eklemişti.

Binance indirim kodu

Tesla’nın Bitcoin Yatırımının Değeri Toplamda 2.5 Milyar Doları Aştı

Cuma günü itibariyle ise şirketin bu yatırımı, Coinbase verilerine göre BTC fiyatının %3 yükselmesi ile birlikte 2.5 milyar dolar değerine ulaştı. Son 5 ayın en yüksek seviyesi olan 60.000 doları aşan dünyanın en büyük kripto parası, daha da yükselerek 63.000 dolara dayandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak bu durumun, Tesla’nın bu yatırımının 1 milyar doları aştığı ilk sefer olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. Şirketin SEC’e sunduğu bir raporunda, BTC yatırımının Mart ayında da 2.5 milyar dolar seviyesine ulaştığı görülmüştü. Genel olarak bakıldığında, Tesla’nın kripto para yatırımı Şubat ayından bu yana genel olarak BTC fiyatının hareketlerini izledi.

BTC fiyatı son 1 ayda, SEC’in kripto para için bir ETF onayı vereceğine dair beklentiler ile birlikte %23 değer kazandı. Cuma günü yayınlanan bir rapora göre denetleyicilerin önümüzdeki hafta Bitcoin vadeli işlemler ETF’lerini onaylayamaya hazır olacağı bilgisi, kripto paranın ani bir şekilde değer kazanmasını sağladı.

Tesla şimdiye kadar, BTC yatırımının yalnızca %10’unu satmıştı. Elon Musk, bu satışın nedeni olarak ise, söz konusu satışın, şirketin bilanço tablosu için BTC’nin en az nakit kadar likit özellik taşıdığını göstermek olduğunu söylemişti.

Ünlü CEO ayrıca Mayıs ayında yaptığı açıklamalarında, BTC yatırımlarını satmayacaklarını da belirtmişti: “Tesla hiçbir BTC yatırımını elden çıkarmayacak ve askıya almış olduğumuz Bitcoin ödemelerini de, BTC madenciliğinin daha sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla yapıldığını tespit ettiğimiz anda tekrar başlatacağız.

İlgili Haber:  Devasa Dogecoin Çöküşünün Ardından XRP Aniden Yükseldi

Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarıyla Dogecoin, Shiba Inu (SHIB) ve BTC fiyatı üzerinde büyük volalite dalgaları yaratmasıyla tanınıyor. BTC’nin geçtiğimiz rallisinde Musk, şirketi Tesla’nın artık BTC ile elektrikli otomobil satışı yapmayacağını açıklamış ve tokenin fiyatında büyük bir düşüşe neden olmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar