26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Tesla Bitcoin Yatırımından 101 Milyon Dolar Kâr Ettiğini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tesla, Şubat ayında 1.5 milyar dolar değerin bir Bitcoin satın alımı yaptığını duyurduğunda bu karar çok tartışılmıştı. Ancak Tesla bugün bu yatırımından 100 milyon dolardan fazla kar ettiğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Elon Musk’ın sahibi olduğu otomobil üreticisi Pazartesi günü yayınladığı raporda, 2021 yılının ilk üç ayında 272 milyon dolar değerinde dijital varlık satışı gerçekleştirdiğini ve bu satışlardan 101 milyon dolar net gelir elde ettiğini duyurdu. Elde edilen bu kâr, Tesla’nın o zamanki dijital varlıklarının %10’una tekabül ediyor.

Binance indirim kodu

Tesla, bilançosunda hala 1.33 milyar dolarlık dijital varlık bulundurduğunu da belirtti. Aradaki 171 milyon dolarlık farkın ise nereye gittiği tam olarak belli değil ancak Bitcoin’den dolara yapılan çevrimlerde yüksek ücretler alındığı biliniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şirket Yılın İlk Çeyreğinde Pozitif Bir Bilanço Açıkladı

Bu açıklamalar, şirketin Pazartesi günü öğleden sonra gerçekleştirdiği ilk çeyrek bilanço raporu sunumuyla birlikte yapıldı. Şirket yılın ilk üç ayı için 31 Mart’a kadar, toplamda 10.39 milyar dolar gelir ve 438 milyon dolarlık kâr elde ettiğini duyurdu.

Tesla, elde ettiği gelirin 518 milyon dolar kadarını denetim kredilerini diğer otomobil şirketlerine satmasına borçlu. Denetim kredileri, bazı ülkeler tarafından elektrikli araç üreticilerine verilen bir tür teşviki tanımlıyor. Yeterli denetim kredisine sahip olmayan otomobil üreticileri çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalabiliyor. Tesla sadece elektrikli otomobil üretimi yaptığı için, elinde bu kredilerden fazlasıyla bulunuyor. Bu yüzden Tesla da bu fazla kredileri, ceza almaktan kurtulmak isteyen diğer otomobil üreticilerine satıyor. Ayrıca Tesla’nın Bitcoin satışından elde ettiği 101 milyon dolarlık gelir de bu pozitif bilançonun oluşmasına yardım etti. Bitcoin, Tesla satın alım yaptıktan sonra yaklaşık olarak %60 değer kazandı ancak Nisan ayındaki neredeyse 65.000 dolarlık rekorundan sonra şu anda biraz güç kaybetmiş gibi gözüküyor.

İlgili Haber:  Kripto Paralar “Finansal İstikrarsızlığa" Neden Olabilir mi?

Tesla, Bilançosuna Bitcoin Eklemeyi Sürdürücek

Pazartesi günü gerçekleştirilen konferansta, şirketin CFO’su Zachary Kirkhorn, Tesla’nın otomobil satışlarından elde ettiği Bitcoin’ler ile kendi portföyüne Bitcoin eklemeleri yapmayı sürdüreceğini belirtti.

Elon Musk, sosyal medya üzerinden Bitcoin ve diğer kripto paraları ateşli bir şekilde savunmasıyla tanınıyor ve geçmişte de, sayısı 50 milyon kişiyi aşkın takipçilerine Bitcoin ile ilgili tweet’ler atarak Bitcoin fiyatlarında yükselişler yaşanmasını sağlamıştı. Ayrıca diğer bir kripto para olan ‘şaka coini’ Dogecoin de Elon Musk’tan destek görüp, daha önce tahmin edilemeyecek rekorlara koşmuştu.

Mart ayında Tesla, otomobil satışlarında Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanacağını açıklamıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar