2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Tesla’nın Bitcoin Satın Alacağı Bir Ay Önce İnternete Sızdırıldı Ancak Kimse Fark Etmedi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Dün kripto para piyasası Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık bitcoin satın aldığı haberiyle çalkalandı. Bitcoin 48.000 doları gördü ve diğer pek çok kripto paranın fiyatı yükseldi.

Binance indirim kodu

Peki Tesla, hazinesindeki 1.5 milyar doları bitcoin satın almak için tam olarak nasıl harcadı?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Aşağıdaki ekran görüntüsünde bazı ipuçları var:

Kullanıcı adı TSLAinsider (Kullanıcı adına dikkat lütfen. Tesla Insider’ın kısaltması. Yani Tesla içinden bilgi veren anlamında) olan bir Reddit kullanıcısı bundan 1 ay önce Reddit’teki r/bitcoin grubunda bir gönderi paylaştı. Bu gönderi Tesla’nın bitcoin aldığını duyurduğu tarihten 1 ay öncesine ait. Ve bu gönderiyi o zaman kimse dikkate almadı ve herhangi bir yorum yazılmadı.

Paylaşılan gönderide şöyle deniyordu;

Ben Tesla California’nın R&D departmanında çalışan bir yazılım geliştiriciyim. Geçtiğimiz 72 saat içinde şirketimiz ortalama 33.142$’dan toplam 24701 BTC satın aldı. Bitcoin satın alma şeklimiz şöyleydi; her birkaç saniyede küçük miktarlarda BTC aldık ve en az %1.5 gibi düşüşlerde daha büyük alımlar yaptık. Bu satın alma işlemini Python ve Nodejs ile geliştirdiğimiz bir bot ile yaptık.

Bu haber medyaya düştüğünde neler olacağını tahmin edemiyorum ama Bitcoin’in fiyatının çok daha artacağını düşünüyorum. Bana sonra teşekkür edeceksiniz.

Elbette, TSLAinsider adlı kullanıcının söylediği kişi olmaması ihtimali de var (Tesla’nın araştırma ve geliştirme ekibinde çalışan bir yazılım geliştiricisi). Ancak, gerçekten Tesla’nın bitcoin satın alımını yapan ekipteyse, böyle bir gönderinin yasallığı oldukça şüpheli görünüyor. Gönderide atıfta bulundukları rakamlar doğruysa, bunu zaten 819 milyon dolar harcandığı bir zamanda ifşa etmiş oluyorlar.

Bu, TSLAinsider’ın belirttiği gibi, medyaya düştükten sonra piyasaları hareket ettirecek bir rakam. Bitcoin fiyatı, Musk’ın açıklamasını takiben gerçekten yükseldi ve bugün 48.000$’ın üzerinde rekor bir rekor kırdı.

İlgili Haber:  Jet Uçağı Alımlarında Bitcoin ile Ödeme Yapılabilecek

Dün yine aynı kullanıcı yine r/bitcoin grubunda şöyle bir mesaj paylaştı: “SİZE SÖYLEMİŞTİM”.

Konuyla ilgili Tesla’dan herhangi bir açıklama henüz gelmedi.

Gönderiyi paylaşan kişiye başka bir Reddit kullanıcısı bu şekilde bir gönderi paylaşmanın yasal olup olmadığını sordu. Gelen cevap ise şöyle oldu: “Tabii ki yasal değil. O yüzden TOR kullanıyorum.

Not: Kullanıcı ilgili gönderisini sonradan editleyip yazdıklarını silinmiş bulunuyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar