29 Ocak 2022, Cumartesi
6.6 C
İstanbul

Tesla’nın Bitcoin Satın Alacağı Bir Ay Önce İnternete Sızdırıldı Ancak Kimse Fark Etmedi

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Dün kripto para piyasası Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık bitcoin satın aldığı haberiyle çalkalandı. Bitcoin 48.000 doları gördü ve diğer pek çok kripto paranın fiyatı yükseldi.

Binance indirim kodu

Peki Tesla, hazinesindeki 1.5 milyar doları bitcoin satın almak için tam olarak nasıl harcadı?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Aşağıdaki ekran görüntüsünde bazı ipuçları var:

reddit tesla

Kullanıcı adı TSLAinsider (Kullanıcı adına dikkat lütfen. Tesla Insider’ın kısaltması. Yani Tesla içinden bilgi veren anlamında) olan bir Reddit kullanıcısı bundan 1 ay önce Reddit’teki r/bitcoin grubunda bir gönderi paylaştı. Bu gönderi Tesla’nın bitcoin aldığını duyurduğu tarihten 1 ay öncesine ait. Ve bu gönderiyi o zaman kimse dikkate almadı ve herhangi bir yorum yazılmadı.

Paylaşılan gönderide şöyle deniyordu;

Ben Tesla California’nın R&D departmanında çalışan bir yazılım geliştiriciyim. Geçtiğimiz 72 saat içinde şirketimiz ortalama 33.142$’dan toplam 24701 BTC satın aldı. Bitcoin satın alma şeklimiz şöyleydi; her birkaç saniyede küçük miktarlarda BTC aldık ve en az %1.5 gibi düşüşlerde daha büyük alımlar yaptık. Bu satın alma işlemini Python ve Nodejs ile geliştirdiğimiz bir bot ile yaptık.

Bu haber medyaya düştüğünde neler olacağını tahmin edemiyorum ama Bitcoin’in fiyatının çok daha artacağını düşünüyorum. Bana sonra teşekkür edeceksiniz.

Elbette, TSLAinsider adlı kullanıcının söylediği kişi olmaması ihtimali de var (Tesla’nın araştırma ve geliştirme ekibinde çalışan bir yazılım geliştiricisi). Ancak, gerçekten Tesla’nın bitcoin satın alımını yapan ekipteyse, böyle bir gönderinin yasallığı oldukça şüpheli görünüyor. Gönderide atıfta bulundukları rakamlar doğruysa, bunu zaten 819 milyon dolar harcandığı bir zamanda ifşa etmiş oluyorlar.

Bu, TSLAinsider’ın belirttiği gibi, medyaya düştükten sonra piyasaları hareket ettirecek bir rakam. Bitcoin fiyatı, Musk’ın açıklamasını takiben gerçekten yükseldi ve bugün 48.000$’ın üzerinde rekor bir rekor kırdı.

İlgili Haber:  DeFi Hizmetleriyle Tanınan Maps.me, 50 Milyon Dolarlık Fon Topladı

Dün yine aynı kullanıcı yine r/bitcoin grubunda şöyle bir mesaj paylaştı: “SİZE SÖYLEMİŞTİM”.

Screen Shot 2021 02 09 at 21.21.00

Konuyla ilgili Tesla’dan herhangi bir açıklama henüz gelmedi.

Gönderiyi paylaşan kişiye başka bir Reddit kullanıcısı bu şekilde bir gönderi paylaşmanın yasal olup olmadığını sordu. Gelen cevap ise şöyle oldu: “Tabii ki yasal değil. O yüzden TOR kullanıyorum.

toldyouso

Not: Kullanıcı ilgili gönderisini sonradan editleyip yazdıklarını silinmiş bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend