29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Tesla’nın Bitcoin Stoğu Diğer Halka Açık Şirketlerle Karşılaştırıldığında Nasıl?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tesla, pazartesi günü Bitcoin’de 1.5 milyar dolarlık hisse aldığını açıkladığında haber dijital paranın fiyatının yükselmesine neden oldu. Salı öğleden sonra Bitcoin yaklaşık %20 artarak 48.000 dolara yükseldi.

Binance indirim kodu

Artış, kısmen Tesla’nın ünlü CEO’su Elon Musk tarafından üretilen dalganın bir sonucu olarak gerçekleşti. Ancak bazı yatırımcılar, şirketin Bitcoin’i benimsemesini diğer büyük şirketlerin de aynı yolu izleyeceğinin bir işareti olarak görüyor. RBC araştırmasına göre, dünyanın en değerli şirket olan Apple bile Bitcoin oyununa girebilir.

Binance indirim kodu

Aldığı tüm ilgiye rağmen Tesla, hazırlanan grafiklerde ortaya konulduğu üzere Bitcoin satın alan ilk halka açık şirket olmadığı gibi en fazla Bitcoin’e sahip şirket de değil. Listenin ilk sırasında, 2020’de Bitcoin’de büyük bahisler yapan ve bir zamanlar belirsiz bir yazılım firması olan Microstrategy yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tesla ve dördüncü en büyük halka açık şirket olan Bitcoin sahibi Mass Mutual’ın verileri tahmini olarak belirlendi çünkü her iki şirket de ne kadar Bitcoin satın aldığını değil yalnızca sırasıyla 1.5 milyar ve 100 milyon dolar olmak üzere kriptoya ne kadar harcadığını açıkladı. Tahminler, şirketlerin satın alma işlemini gerçekleştirdiği zamandaki Bitcoin fiyatı baz alınarak hazırlandı.

Grafik aynı zamanda önemli bir noktayı da vurguladı: Listelenen ilk altı şirketten dördü olan Microstrategy, Tesla, Mass Mutual ve Square, diğer alanlarda adını duyurmuş olan kripto para şirketleri değil.

Tesla ve Square’i aşan bireysel balinalar mevcut

Grafiği hazırlayan BitcoinTreasuries.org’un, Bitcoin’i müşterileri için hisse senedi gibi ortak yatırımlar olarak paketleyen “borsa yatırım fonu benzeri” şirketler olarak tanımladığı şeyleri hariç tuttuğuna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu grubun en büyüğü olan Grayscale, kontrolü altında dolaşımdaki tüm Bitcoinlerin %3’ünden fazlasına denk gelen ve cari fiyatlarla değeri neredeyse 30 milyar dolarlık bir zula olan 600.000’den fazla Bitcoin’le piyasada yükseliyor.

İlgili Haber:  Square, Bitcoin Yatırım Stratejisine Devam Edeceğini Açıkladı

Tesla ve Square’in Bitcoin zulaları değerli olsa da bu şirketlerin varlıkları bazı bireysel “balinalardan” daha küçük. Fortune 2018’de, her biri 12.000 ile 80.000 Bitcoin tutan düzinelerce balina olduğunu bildirmesine rağmen bu sayılar o zamandan beri artmış olabilir.

Şirketler büyük adımlar atmadan önce bekleyip görmeyi planlıyor

Tesla, Square ve diğer halka açık şirketlerin Bitcoin’e geçme kararına gelince, varlığın mevcut tüm zamanların en yüksek fiyatı göz önüne alındığında bu ataklar şimdiye kadar karşılığını almış gibi görünüyor. Tahvil veya para piyasası fonlarından çok daha yüksek bir getiri ile sahip oldukları varlıkların değeri çarpıcı bir şekilde artan çoğu şirketin yedek nakitlerini park ettiği yer Bitcoin oluyor. Kazançları yakalamak için Bitcoin satmaları durumunda vergi faturalarıyla karşı karşıya kalacak olan bu şirketlerin vergi sonrası getirileri muhtemelen bu daha güvenli sığınak varlıklardan elde edeceklerini çok aşacak.

Ancak bu hareket yine de oldukça riskli olarak değerlendiriliyor. 2017 kripto balonu patladığında fiyatı %80’in üzerine düşen Bitcoin, yalnızca olağanüstü çöküşlere eğilimli olmakla kalmıyor; aynı zamanda ilginç muhasebe kurallarına da tabi. Fortune’dan Shawn Tully’nin kısa süre önce belirttiği gibi, şirketler bilançolarında Bitcoin fiyatının yükseldiğini iddia edemezler ancak fiyat düşerse, bir firmanın genel değerini düşüren bir değer düşüklüğü bildirmek zorunda kalırlar.

Kısacası, Tesla en azından şimdilik akıllıca bir hamle yapmış gibi görünüyor. Ancak diğer şirketlerin, Bitcoin’i bilançolarına ekleyen bir avuç halka açık firmayı takip etmeden önce bekleyip görme yaklaşımını benimsemesi muhtemel görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar