29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Tesla’nın Bitcoin Yatırımı Şirketin İklim İtibarı ve Kâr Hanesi İçin Kötü Olabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı Elon Musk için iyi olabilir ancak ülkenin en büyük bankalarından bazılarının yatırımcılarına, analistlerine ve para yöneticilerine göre onu dünyanın en zengin adamı yapan şirket için kesinlikle riskli. 

Binance indirim kodu

Tüketici elektrikli araç endüstrisi ve bunun etrafında toplanan daha geniş iklim teknolojisi hareketi için bir standart taşıyıcı olarak Tesla’nın kripto üzerinde gerçekleştirdiği bahis, diğer otomobil üreticileri elektrikli araç piyasasına akın ederken bile iklim gerçeklerine ve müşteriler nezdindeki itibarına zarar verebilir. 

Binance indirim kodu

Bitcoin’in mevcut çevresel ayak izi göz önüne alındığında anlaşma, Tesla’nın dünyayı daha temiz enerji ve ticaret kaynaklarına taşıma konusundaki sözde ilgisine ters düşüyor. 

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Musk’ın planları hakkında konuşmaya yetkili olmadıkları için isim vermeyi reddeden bazı enerji yatırımcılarına göre enerji şebekesi, Rusya ve Çin gibi yerlerde karbondan arındırılıncaya kadar enerji açısından bakıldığında Bitcoin madenciliği oldukça kirli bir iş olmaya devam ediyor 

Bunu 2018’de Rusya’da yapan insanlardan ve madencilik faaliyetlerini yürütmek için kömür enerjisinden nasıl yararlandıklarından yoğun şekilde bahsedildiğini belirten enerji yatırımcısı, yoğunluğu açısından işlem başına maliyetin yalnızca daha yoğun hale geldiğini ve bunların nasıl bir araya gelerek iklimini ve kriptoyu birleştirdiğini anlamadığını açıkladı. 

Tesla bu yatırımıyla büyük bir risk aldı

Hisse, Tesla’yı Bitcoin’in en büyük kurumsal sahiplerinden biri haline getirdi ancak alım sonunda kripto, şirketin 19 milyar dolarlık nakit ve nakit benzerlerinin büyük bir bölümünü temsil etmeye başladı.  

Şirketi Tesla’yı ilk günlerinden beri destekleyen bir yatırımcı, hazinelerinin büyüklüğü göz önüne alındığında sorumsuz hissettiğini belirterek şirketin bu hamlesinin, bugünün yatırım ortamında ABD sermaye piyasalarının saçmalığının bir başka örneği olduğunu ve en büyük yararlanıcılarından bazılarının altında yatan kinizm olarak görülebileceğini öne sürdü. 

Öte yandan Bitcoin yatırımcıları, varlıklarının değerinin gün içinde kabaca %18 artmasına neden olan hareketi memnuniyetle karşıladı.

Stillmark’ın kurucu ortağı Alyse Killeen, Tesla’nın hazinesini Bitcoin ekleyerek çeşitlendirdiğine dair duyurunun şaşırtıcı olmadığını ve ayrıca %8’lik bir nakit tahsisinin güvence altına alınmasının da kendisini şaşırtmadığını söyledi.

Tesla’nın 2020 Ar-Ge harcamalarına eşit olan bu yatırımın şirket için önemli olduğuna ve hissedarların getirilerini maksimize etme taahhüdünü gösterdiğine dikkat çeken Killeen, Elon Musk’ın, teknik olarak neyin mümkün olabileceğinin uç noktasında faaliyet gösterme ve daha sonra operasyonel olarak neyin ortak hale geleceği yönündeki trendi belirleme konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğunu, aynı şeyin burada da doğru olacağından şüphelendiğini ve Tesla’nın, nakitlerinin getirilerini Bitcoin aracılığıyla optimize etmeyi amaçlayan halka açık şirketler topluluğunun ilki olduğunu ifade etti.

İlgili Haber:  Çin Yeni Bir Açıklama Yaptı: Bitcoin Fiyatı Ani Bir Şekilde %8 Düştü

Wall Street’teki endüstri gözlemcileri de şirketin Bitcoin üzerindeki büyük iddiasını eleştirdi.

Tesla’nın BTC’den 1.5 milyar dolar satın almasının ilginç olduğunu öne süren bir Wall Street bankası sermaye planlama yöneticisi, finansal riskten korunulmadığını varsaydığını, bu yüzden ya gelecekte nakit zengini olacaklarını ya da bilançoda bir boşluk yaratacaklarını öne sürerek Elon Musk’ın vahşi olduğunu ve durumun, büyük bir şirketin parayı hızla değişken bir yükselen piyasa para birimine geçirmesinden farklı olmadığını söyledi.

Musk daha önce aldığı cezalara rağmen tweet atmaya devam ediyor

Yine de kısa vadede anlaşma kâr gösteriyor. Tesla’nın duyurusunu yapmasından bu yana Bitcoin fiyatı gün içinde yaklaşık 8.000 dolar veya bir diğer ifadeyle %18.73 arttı.

Ancak Killeen’in belirttiği gibi yatırım, şirketin tüm araştırma ve geliştirme bütçesine eşdeğerdi. Bir de son raddede, herhangi bir düzenleyicinin Musk’ı cezalandırmak için devreye girip girmeyeceği sorusu sorulmaya başlandı.

Musk, geçtiğimiz birkaç haftadır Bitcoin ve Dogecoin gibi daha gizli (veya yararsız) kripto paralara verdiği destekle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığı anlaşmanın ihlali gibi görünen tweetler attı.

Dünyanın en zengin adamı, tweet yazma alışkanlıkları nedeniyle daha önce düzenleyici kurumlar tarafından para cezasına çarptırılmıştı. SEC, 2018’de Musk’ı elektrikli araç şirketini hisse başına 420 dolardan özelleştirmekle ilgili tweetler attığı için dolandırıcılıkla suçladı. Musk sonunda Tesla’nın yönetim kurulu başkanı rolü ve 20 milyon dolarlık kişisel para cezası karşılığında SEC ile anlaştı ve SEC’e 20 milyon dolar daha ödedi.

GlobalData’nın Tematik Araştırma başkanı GlobalData analisti Danyaal Rashid, Bitcoin’in pazartesi günü %15’in üzerine çıkarak 44.000 dolara yükseldiğini belirterek bu tür bir aldatmaca temelli fiyat gücünün, özellikle de bir değişim aracı olarak kullanıldığında yatırımcılar ve tüketiciler için aynı şekilde endişe verici olması gerektiğini söyledi.

Elon Musk’ın, bir tweet veya büyük bir siparişle bu varlığın fiyatını dikte etmeye yardımcı olabildiği gibi aynı şeyi fiyatı düşürmek için de kullanabileceğine dikkat çeken Rashid, araç satın alma görevinin spekülatif olmaması gerektiğini ve itibari para yerine kullanmak üzere Bitcoin satın almayı düşünen tüketicilerin, pazarlık ettiklerinden çok ya da azını çok kolay bir şekilde elde edebileceklerini öne sürdü.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar