Tether, 1 Milyon Doları USDT Cinsinden Geri Ödemek İçin Merkezi Gücünü Kullanıyor

Son güncelleme: 4 ay önce

Bir grup DeFi tüccarı tarafından yanlış adrese 1 milyon dolar gönderilmesinden sonra, Tether paranın geri alım sürecine yardım etmek için aksiyona dahil oldu.

Kripto para ekosistemindeki en büyük stablecoin sağlayıcısı olduğu bilinen Tether, uzun zamandır merkezi yapısı nedeniyle tercih ediliyor. Şimdi ise bu yapı faydasını göstermiş görünüyor.

Tether CTO’su Paolo Ardoino geçtiğimiz Cuma günü Twitter üzerinden, Tether tarafından USDT’yi yanlış adrese gönderen bir grup Çinli tüccara 1 milyon dolar değerinde sabitlenmiş Tether tokenlerinin iade edildiğini duyurdu.

1 Milyon Dolar Değerinde Token Gönderilen Adres Donduruldu

1 milyon dolar değerindeki token, Çinli bir anonim DeFi kullanıcısı grubunun, fonları daha adil şekilde dağıtmayı amaçlayan yeni bir Curve Finance klonu Swerve Finance ile ilişkili bir sözleşme adresine göndermesi ile kaybedildi. Hedef adres, DeFi stablecoin takas protokolünün bir parçası olarak birkaç stablecoin kabul ediyordu. Ancak Çinli tüccarların gönderdiği Tether’i alacak şekilde ayarlanmamıştı.

Tether’in destek ekibi, orijinal tokenlerin Swerve Finance sözleşmesi kapsamında alınamayacağını onayladıktan sonra söz konusu adres donduruldu. Bu sayede Tether’lerin gönderilme veya alınma özellikleri iptal edilerek kayıp tokenlerin yeniden dolaşıma girmesinin önüne geçildi.

Stablecoin’in Karanlık Yüzü mü Faydalı Bir Özelliği mi?

Tether tarafından gerçekleştirilen aksiyon, DeFi ve genel olarak kripto dünyasındaki merkezileştirme tartışmalarına ilginç bir katkıda bulunuyor. Bu anlamda gittikçe büyüyen stablecoin piyasasının daha çok karanlık bir yönü olarak lanse edilen merkezi niteliklerine olumlu bir ışık tutuyor.

Stablecoinler, çoğu kripto para birimine özgü büyük fiyat dalgalanmalarını önlemeye çalışan ve bu örnek özelinde ABD dolarına sabitlenmiş dijital varlıklardır. Stablecoinler özellikle de 2020 yılı boyunca kripto para çevrelerinde giderek daha önemli bir hale geldi.

  YFI'nin Fiyatı %14 Artarak 19.870 Dolar Oldu

Coinbase ve ödeme sistemi Circle tarafından desteklenen başka bir stablecoin olan USDC de merkezi yapısı ile dikkat çekiyor. Bu sayede de farklı adreslerin USDC kullanarak işlem yapmasını engelleme özelliğine sahip olarak biliniyor.

Teknik olarak USDC’yi kontrol eden kuruluşlar olan Tether ve Center, geçmişte stablecoinlerini kullanarak yasa dışı faaliyetleri izlemek için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştıklarını açıklamıştı.

Son zamanlarda Tether tarafından uygulanan yasaklama ve geri ödeme işlemlerinin, çok daha geniş kapsamlı olan blockchain topluluğunun merkezi olmayan yapısına ve etiğine aykırı olduğu konusunda hiçbir şüphe yok. Ancak yukarıda belirtilen örnekte de olduğu gibi bazı tüccarlar gelenekten kopuk merkezi yapı için minnettar durumdalar. Aksi takdirde milyon dolarlık değerlerde kayıpların olması kaçınılmaz görünüyor. Bu anlamda gelecekte yaşanabilecek benzeri durumlarda da kurtarma taleplerinin devam etmesinin ve merkezi yapıdan faydalanılmasının muhtemel olduğu belirtiliyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın