4 Temmuz 2022, Pazartesi
28.5 C
İstanbul

Tether, Dolar Rezervi Hakkında Yalan Bilgi Verdiği İçin 41 Milyon Dolarlık Para Cezasına Çarptırıldı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) bugün Tether’e 41 milyon Dolarlık para cezası verdi. Tether’in kardeş şirketi Bitfinex de 1.5 milyon Dolarlık para cezası aldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) bugün Tether’e 41 milyon Dolar para cezası verdi.
  • CFTC, Tether’in Dolar rezervleri hakkında “yalan” bilgi verdiğini iddia ediyor.
  • Tether’in kardeş şirketi olan kripto borsası Bitfinex de 1.5 milyon Dolar para cezasına çarptırıldı.

Dünyanın en büyük stablecoin’inin arkasındaki şirket olan Tether, bugün Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından 41 milyon Dolarlık bir para cezasına çarptırıldı.

Binance indirim kodu

Tether ve Bitfinex’e Para Cezası

Düzenleyici kurum yaptığı açıklamada, Tether’in USDT’yi destekleyen ABD Doları rezervleri hakkında “doğru olmayan veya yanıltıcı ifadeler” kullanarak yalan bilgi verdiğini belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tether’in bir kripto para borsası olan kardeş şirketi Bitfinex de bugün “yasa dışı perakende emtia işlemleri” sunduğu gerekçesiyle 1.5 milyon Dolarlık para cezasına çarptırıldı.

Tether Limited, piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para ve en büyük stablecoin olan Tether’in arkasındaki şirkettir. Tether (USDT), borsalarda işlem gören hacmi açısından açık ara en çok işlem gören kripto paradır.

Ancak Tether uzun süredir tartışmalı bir kripto para olmaya devam ediyor. Tether, kripto paralarının rezervlerde tutulan gerçek ABD Dolarları ile desteklendiğini iddia etse de; eleştirmenler, bunun doğru olmadığını savunuyor. Şirket daha önce de denetimlerini yayınlamakta yavaş davranmış ve bu anlamda eleştiri almıştı.

CFTC’nin İddiaları

Bugün ise CFTC, Tether’in varlığın desteklenmesi hakkında yalan bilgi verdiğini iddia ediyor. CFTC, 1 Haziran 2016 ile 25 Şubat 2019 arasında, Tether’in kripto paralarının ABD Doları tarafından “tam olarak” desteklenmediğini belirtiyor.

İlgili Haber:  Kripto Korku Endeksi, Geleceğe Göz Atmak İçin Kullanılabilir Hale Geldi

CTFC, söz konusu tarihler arasında Tether rezervlerinin yalnızca %27.6’sı için yeterli ABD Doları kaynağı tutulduğunu dile getiriyor.

Son olarak, CTFC Başkan Vekili Rostin Behna konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “CFTC, piyasaları etkileyen ve doğru olmayan veya yanıltıcı iddiaları gün ışığına çıkarmak için kararlı adımlar atmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar