18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Tether, Dolar Rezervi Hakkında Yalan Bilgi Verdiği İçin 41 Milyon Dolarlık Para Cezasına Çarptırıldı!

Önemli Gelişmeler

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) bugün Tether’e 41 milyon Dolarlık para cezası verdi. Tether’in kardeş şirketi Bitfinex de 1.5 milyon Dolarlık para cezası aldı.

blank

Haberin Özeti

  • Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) bugün Tether’e 41 milyon Dolar para cezası verdi.
  • CFTC, Tether’in Dolar rezervleri hakkında “yalan” bilgi verdiğini iddia ediyor.
  • Tether’in kardeş şirketi olan kripto borsası Bitfinex de 1.5 milyon Dolar para cezasına çarptırıldı.

Dünyanın en büyük stablecoin’inin arkasındaki şirket olan Tether, bugün Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından 41 milyon Dolarlık bir para cezasına çarptırıldı.

blank

Tether ve Bitfinex’e Para Cezası

Düzenleyici kurum yaptığı açıklamada, Tether’in USDT’yi destekleyen ABD Doları rezervleri hakkında “doğru olmayan veya yanıltıcı ifadeler” kullanarak yalan bilgi verdiğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Tether’in bir kripto para borsası olan kardeş şirketi Bitfinex de bugün “yasa dışı perakende emtia işlemleri” sunduğu gerekçesiyle 1.5 milyon Dolarlık para cezasına çarptırıldı.

Tether Limited, piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para ve en büyük stablecoin olan Tether’in arkasındaki şirkettir. Tether (USDT), borsalarda işlem gören hacmi açısından açık ara en çok işlem gören kripto paradır.

Ancak Tether uzun süredir tartışmalı bir kripto para olmaya devam ediyor. Tether, kripto paralarının rezervlerde tutulan gerçek ABD Dolarları ile desteklendiğini iddia etse de; eleştirmenler, bunun doğru olmadığını savunuyor. Şirket daha önce de denetimlerini yayınlamakta yavaş davranmış ve bu anlamda eleştiri almıştı.

CFTC’nin İddiaları

Bugün ise CFTC, Tether’in varlığın desteklenmesi hakkında yalan bilgi verdiğini iddia ediyor. CFTC, 1 Haziran 2016 ile 25 Şubat 2019 arasında, Tether’in kripto paralarının ABD Doları tarafından “tam olarak” desteklenmediğini belirtiyor.

İlgili Haber:  Kripto Piyasalarındaki Çöküş Ethereum Fiyatının %20 Oranında Düşmesine Neden Oldu

CTFC, söz konusu tarihler arasında Tether rezervlerinin yalnızca %27.6’sı için yeterli ABD Doları kaynağı tutulduğunu dile getiriyor.

Son olarak, CTFC Başkan Vekili Rostin Behna konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “CFTC, piyasaları etkileyen ve doğru olmayan veya yanıltıcı iddiaları gün ışığına çıkarmak için kararlı adımlar atmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend