30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Tether Çökerse Tüm Kripto Para Piyasası Onunla Birlikte Çökebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Stabilcoin USDT’nin üreticisi Tether yasal sorunlarla boğuşuyor. Tether iflas ederse tüm kripto para piyasası onunla birlikte çökebilir.

Binance indirim kodu

Piyasadaki en büyük ve en yaygın kullanılan stabilcoin olan Tether‘in, başarısız olamayacak kadar büyük olduğu düşünülebilir. Ancak Tether iflas ederse veya yetkililer tarafından yasaklanırsa kripto para piyasasına ne olacak? Tether’in sorunları pazarı nasıl etkileyecek ya da Bitcoin kaya gibi sağlam durduğu sürece Tether’de yaşanacak olası bir sorun fark edilmeden geçip gidecek mi?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tether veya diğer adıyla USDT, kripto para piyasasına daha fazla istikrar getirmek için doğdu. Her bir Tether bir ABD dolarına sabitlenmiştir. USDT stabilcoini, rezervlerinde dolaşımdaki USDT sayısı kadar ABD doları tuttuğunu iddia eden Hong Kong merkezli şirket Tether tarafından çıkarıldı.

Tether, Bitfinex ve ABD yetkilileri

Tether, kripto para borsası Bitfinex ve ABD düzenleyicileri arasındaki hukuki anlaşmazlıklar, endüstrinin en gürültülü skandalları listesinde yer alıyor. Nisan 2019’da New York savcısı, Bitfinex’i 850 milyon dolarlık kullanıcı fonunun kaybını Tether tarafından üretilen stabilcoinlerle kapatmakla suçladı. Yetkililer, Bitfinex ve Tether’in sahibi olan iFinex firmasının işin içinde olduğunu iddia ediyor. ABD’li yetkililer ayrıca Bitfinex’in müşterilerini bu olaydan haberdar etmeyerek kasıtlı olarak yanılttıklarını öne sürüyor.

Araştırmacılar, Bitfinex’in 850 milyon dolarlık kullanıcı varlıklarını Panama merkezli ödeme hizmeti sağlayıcısı Crypto Capital Corp’un hesabına aktardığı ve bunları USDT ile değiştirdiğini öne sürüyor.

Düzenleyiciler, iFinex’in New York’taki servislerini yasakladı ve iFinex ve Bitfinex’in Tether varlıklarına erişimini kısıtladı.

Bitfinex 850 milyon dolarlık zararı doğruladı; ancak paranın Crypto Capital Corp’tan ele geçirildiğini iddia ettiler. Ayrıca Tether’den 700 milyon dolar borç aldıklarını ve geri kalanı diğer varlıklarla karşıladıklarını da doğruladılar.

Mayıs 2019’da New York Başsavcısı, Bitfinex’ten Tether ile ilgili belgeleri ve işbirliğinin ayrıntılarını istedi. Şirket, USDT’nin emtia ya da kıymetli kağıt statüsünde olmadığından, bu konudaki yasalara göre değerlendirilemeyeceğini belirtti. Ancak, New York Yüksek Mahkemesinin Temyiz Bölümü, NYAG ve Başsavcı Letitia James’in USDT’nin arkasındaki varlıklarla ilgili soruşturmalara devam edebileceğine karar verdi.

Tether pazarı yönetiyor

USDT ile ilgili sorun, Tether’in başlangıçta iddia ettiği gibi artık USD tarafından desteklenmemesidir. Başlangıçta sadece USD ile destekleniyor denilen USDT’nin aslında nakit eşdeğerler ve Tether tarafından üçüncü şahıslara verilen bazı belirsiz varlıklar tarafından desteklendiği ortaya çıktı. Başka bir deyişle, Tether rezervleri USD dışında neredeyse her türlü varlığı içerebilir.

Tether, üreticisi tarafından isteğe bağlı olarak basılabilen fiat’ın dijital bir versiyonu haline gelmiş gibi görünüyor. 2020’nin başından bu yana, USDT’nin piyasa değeri, yazı yazılırken 4 milyar dolardan 20 milyar dolara neredeyse beş kat artış gösterdi, bu da kripto para sistemine 12 aydan kısa bir süre içinde 15 milyardan fazla koin enjekte edildiği anlamına geliyor.

Ayrıca USDT, neredeyse 1 trilyon dolarlık şaşırtıcı bir ortalama günlük işlem hacmi ile en aktif işlem gören kripto para konumunda. Bitcoin’in ortalama günlük işlem hacmi ise 66 milyar dolar. Birçok kripto para borsası fiat’ı kabul etmediğinden, USDT kullanışlı bir ikame görevi görüyor.

Tether ve Bitcoin korelasyonu

TokenAnalyst tarafından 2019’da yapılan bir araştırma çalışmasına göre, Bitcoin fiyat artışlarının neredeyse %70’i USDT basımına denk geliyor.

blank

2020’de de durum pek değişmedi. Son üç ayda sisteme 4 milyar doların üzerinde USDT pompalandı. Enjeksiyon, güçlü bir Bitcoin fiyat artışıyla aynı zamana denk geldi, bu da USDT’ye yatırılan 4 milyar doların Bitcoin satın almak için kullanıldığı anlamına geliyor.

Mart ayında piyasa çökerken, büyük kripto para borsaları ve balinalar sistemi ayakta tutmak için USDT’ye para akıttı. Stabilcoin üretenler, adeta bankaların rolünü etkin bir şekilde üstlendi ve kripto para piyasası için son çare olarak hareket etti.

Tether yaşam destek ünitesinde mi?

Sektör, Tether ve USDT’ye fazla bağımlı hale gelmiş durumda. Bitcoin fiyat dalgalanmalarının kesinlikle USDT basımıyla bir ilgisi olsa da, diğer kripto paralar ve kripto paralarla ilgili hizmetler de ayakta kalmak için USDT’ye ihtiyaç duyuyor.

Şaşırtıcı derecede popüler halen gelen DeFi dahil olmak üzere tüm kripto para alt endüstrileri, operasyonlarının çoğunda stabilcoin kullanıyor, bu yüzden USDT iflas ederse veya yasaklanırsa, hepsi onunla birlikte çökebilir. Bu yüzden uzmanlar sektörün Tether’i desteklemek için ne gerekiyorsa yapmasına şaşırmadıklarını belirtiyorlar.

2 Aralık’ta, ABD Temsilciler Meclisi’nden bir grup Demokrat partili üye, bir rezerv varlık tarafından desteklenen tokenleri üreten herhangi bir kurumun bankacılık otoritesine kayıtlı olmasını gerektiren Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) Yasasını tanıttı. Tasarı yürürlüğe girerse, Tether’in bankacılık lisansı alma şansı neredeyse hiç olmadığından USDT çok zor zamanlar yaşayabilir.

Bu gerçekleştiğinde, tüm endüstrinin Tether ile birlikte uçurumdan aşağı yuvarlanması ihtimal dahilinde.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar