Tether Davası: Düzenleyici Kuruluşlar Stabilcoinleri mi Hedef Alıyor?

Ana şirket, müşteri ve şirket fonlarında 850 milyon dolarlık kaybı “örtbas etme” iddiasıyla karşı karşıya.

New York’un Tether kripto para birimi ve ana şirketi ile ilgili soruşturması yeni bir gecikme yaşadı ve yatırımcıları endüstrinin en yakından izlenen davalarından birinin gidişatı konusunda belirsizlik içinde bıraktı.

Hem Tether hem de al-sat platformu Bitfinex’in sahibi olan iFinex, Salı günü geç saatlerde New York mahkemesine gönderilen bir yazı ile, New York başsavcısı ile soruşturmanın seyrini belirleyecek belgelerin üretimini ileri bir tarihe alma konusunda anlaştı.

Belgelerin başlangıçta 15 Ocak’ta teslim edilmesi gerekiyordu, ancak son teslim tarihi 30 gün ertelenmiş oldu.

Sabit bir stabilcoin olan Tether, doların fiyatına sabitlenmiştir ve sabit fiyatı ve geleneksel para birimleri piyasasına bağlantısı nedeniyle diğer dijital tokenlerle ticareti kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Tether; Bitcoin ile birlikte en başarılı dijital para birimlerinden biri haline geldiği için, soruştuma genel dijital varlık pazarı için önemli hale gelmiş durumda.

Kripto piyasası üreticisi XBTO’nun CEO’su Philippe Bekhazi, Çarşamba günü Crypto Finance Konferansı’nda yaptığı açıklamada, Tether’in istikrarlı stabilcoin piyasasının yüzde 80’ini oluşturduğunu ve son zamanlarda Bitcoin’den daha yüksek ciro elde ettiğini söyledi.

New York başsavcısı, Nisan 2019’daki bir mahkeme dilekçesinde Tether hakkındaki soruşturmasının bulgularını ortaya koymuştu. Soruşturma dosyasında, Tether’in web sitesinde Şubat 2019’a kadar her bir Tether’in her zaman 1’e 1 rezervlerde tutulan geleneksel para birimi ile sabitlendiği ifade edildiği belirtildi.

New York Başsavcılığı, Tether ve Bitfinex’in, genellikle regülasyona tabii olmayan kripto para borsalarıyla işlem yapmaktan kaçınan bankalarla ilişkiler kurmak için yıllarca çalkantılı bir dönem geçirdiğini söyledi. Soruşturma dosyasında, 2018 yılına gelindiğinde, iki grup arasında imzalanan “sözleşme veya benzeri yazılı anlaşma olmadan” Panama’da yerleşik olduğu düşünülen bir kuruluşa 1 milyar dolardan fazla “ortak müşteri ve kurumsal fon” aktarıldığını gösteriyor.

  Bitfinex, Bitcoin Sahiplerine Tether Kredisi Veriyor

Dosyaya göre, Panama bankası “Bitfinex’in tüm fonlarının tamamını veya neredeyse tamamını elinde tuttuğu” için, 2018 ortasına kadar “müşterilerinin ticaret platformundan para çekme taleplerini yerine getirmekte aşırı zorluk” yaşadı. Grup, “müşterilerin para çekme taleplerini işleme koymayı reddetti veya Bitfinex’e herhangi bir fon iade edemedi” dedi.

New York Başsavcılığı, dilekçenin mahkemeye sunulduğu sırada, Bitfinex’in Panama kurumunda tutulan 851 milyon dolara erişimini kaybettiğini ve ardından bu gelişmeleri müşterilerinden sakladığını söyledi.

Başsavcılık, “Araştırmamız, Tether sanal para birimini de kontrol eden Bitfinex ticaret platformunun operatörlerinin, 850 milyon dolarlık birleşik müşteri ve kurumsal fonların görünen kaybını gizlemek için bir örtbas etme girişiminde bulunduğunu belirledi” dedi.

Soruşturma şu anda kilit bir aşamada çünkü üretilecek belgelerin, başsavcılığın şirket aleyhine dava açıp açmayacağına dair bir işaret sağlaması bekleniyor. Tether ikinci defa belgeleri sunmada gecikme yaşamış oldu.

Bitfinex, başsavcının iddialarının “kötü niyetle yazıldığını ve yanlış iddialarla dolu olduğunu” söyleyerek herhangi bir yanlış yapmadıklarını belirtti.

Bitfinex’in genel danışmanı Stuart Hoegner Çarşamba günü Financial Times’a yaptığı açıklamada, Bitfinex ve Tether’in başsavcılık talebi uyarınca tüm yükümlülüklerini yerine getirerek şimdiye kadar 2.5 milyon sayfa materyal ürettiğini söyledi.

Salı günü yapılan mahkemede, şirketlerin “belge üretimini büyük ölçüde tamamladığını ve başsavcılığa önemli miktarda malzeme ürettiğini”, ancak tamamlanması gereken birkaç “üzerinde anlaşmaya varılmış tamamlayıcı maddenin beklediği” belirtildi.

Düzenleyiciler şu an zaten kripto paraların etrafında dönüyor ve bu varlıkların ticaretini yönetmek için daha katı kurallar talep ediyorlar.

Kurumsal yatırımcıların en gözdesi olan stabilcoinler haliyle düzenleyici kuruluşların da odak noktası haline gelmiş durumda.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın