2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Tether Davası: Düzenleyici Kuruluşlar Stabilcoinleri mi Hedef Alıyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ana şirket, müşteri ve şirket fonlarında 850 milyon dolarlık kaybı “örtbas etme” iddiasıyla karşı karşıya.

Binance indirim kodu

New York’un Tether kripto para birimi ve ana şirketi ile ilgili soruşturması yeni bir gecikme yaşadı ve yatırımcıları endüstrinin en yakından izlenen davalarından birinin gidişatı konusunda belirsizlik içinde bıraktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hem Tether hem de al-sat platformu Bitfinex’in sahibi olan iFinex, Salı günü geç saatlerde New York mahkemesine gönderilen bir yazı ile, New York başsavcısı ile soruşturmanın seyrini belirleyecek belgelerin üretimini ileri bir tarihe alma konusunda anlaştı.

Belgelerin başlangıçta 15 Ocak’ta teslim edilmesi gerekiyordu, ancak son teslim tarihi 30 gün ertelenmiş oldu.

Sabit bir stabilcoin olan Tether, doların fiyatına sabitlenmiştir ve sabit fiyatı ve geleneksel para birimleri piyasasına bağlantısı nedeniyle diğer dijital tokenlerle ticareti kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Tether; Bitcoin ile birlikte en başarılı dijital para birimlerinden biri haline geldiği için, soruştuma genel dijital varlık pazarı için önemli hale gelmiş durumda.

Kripto piyasası üreticisi XBTO’nun CEO’su Philippe Bekhazi, Çarşamba günü Crypto Finance Konferansı’nda yaptığı açıklamada, Tether’in istikrarlı stabilcoin piyasasının yüzde 80’ini oluşturduğunu ve son zamanlarda Bitcoin’den daha yüksek ciro elde ettiğini söyledi.

New York başsavcısı, Nisan 2019’daki bir mahkeme dilekçesinde Tether hakkındaki soruşturmasının bulgularını ortaya koymuştu. Soruşturma dosyasında, Tether’in web sitesinde Şubat 2019’a kadar her bir Tether’in her zaman 1’e 1 rezervlerde tutulan geleneksel para birimi ile sabitlendiği ifade edildiği belirtildi.

New York Başsavcılığı, Tether ve Bitfinex’in, genellikle regülasyona tabii olmayan kripto para borsalarıyla işlem yapmaktan kaçınan bankalarla ilişkiler kurmak için yıllarca çalkantılı bir dönem geçirdiğini söyledi. Soruşturma dosyasında, 2018 yılına gelindiğinde, iki grup arasında imzalanan “sözleşme veya benzeri yazılı anlaşma olmadan” Panama’da yerleşik olduğu düşünülen bir kuruluşa 1 milyar dolardan fazla “ortak müşteri ve kurumsal fon” aktarıldığını gösteriyor.

İlgili Haber:  Şu Ana Dek NFTleri Takip Edemediyseniz Yola Buradan Başlayabilirsiniz

Dosyaya göre, Panama bankası “Bitfinex’in tüm fonlarının tamamını veya neredeyse tamamını elinde tuttuğu” için, 2018 ortasına kadar “müşterilerinin ticaret platformundan para çekme taleplerini yerine getirmekte aşırı zorluk” yaşadı. Grup, “müşterilerin para çekme taleplerini işleme koymayı reddetti veya Bitfinex’e herhangi bir fon iade edemedi” dedi.

New York Başsavcılığı, dilekçenin mahkemeye sunulduğu sırada, Bitfinex’in Panama kurumunda tutulan 851 milyon dolara erişimini kaybettiğini ve ardından bu gelişmeleri müşterilerinden sakladığını söyledi.

Başsavcılık, “Araştırmamız, Tether sanal para birimini de kontrol eden Bitfinex ticaret platformunun operatörlerinin, 850 milyon dolarlık birleşik müşteri ve kurumsal fonların görünen kaybını gizlemek için bir örtbas etme girişiminde bulunduğunu belirledi” dedi.

Soruşturma şu anda kilit bir aşamada çünkü üretilecek belgelerin, başsavcılığın şirket aleyhine dava açıp açmayacağına dair bir işaret sağlaması bekleniyor. Tether ikinci defa belgeleri sunmada gecikme yaşamış oldu.

Bitfinex, başsavcının iddialarının “kötü niyetle yazıldığını ve yanlış iddialarla dolu olduğunu” söyleyerek herhangi bir yanlış yapmadıklarını belirtti.

Bitfinex’in genel danışmanı Stuart Hoegner Çarşamba günü Financial Times’a yaptığı açıklamada, Bitfinex ve Tether’in başsavcılık talebi uyarınca tüm yükümlülüklerini yerine getirerek şimdiye kadar 2.5 milyon sayfa materyal ürettiğini söyledi.

Salı günü yapılan mahkemede, şirketlerin “belge üretimini büyük ölçüde tamamladığını ve başsavcılığa önemli miktarda malzeme ürettiğini”, ancak tamamlanması gereken birkaç “üzerinde anlaşmaya varılmış tamamlayıcı maddenin beklediği” belirtildi.

Düzenleyiciler şu an zaten kripto paraların etrafında dönüyor ve bu varlıkların ticaretini yönetmek için daha katı kurallar talep ediyorlar.

Kurumsal yatırımcıların en gözdesi olan stabilcoinler haliyle düzenleyici kuruluşların da odak noktası haline gelmiş durumda.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar