2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Tether, Hacker Saldırısında Çalınan 1.7 Milyon Doları Dondurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Tether’de hacker saldırısının zararını kurtarmak için merkezileşmeye mi gidildi?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Tether, hacker saldırısında çalınan 1.7 milyon Doları dondurduğunu açıkladı.
  • Stablecoin şirketi merkezileştiği eleştirilerinin hedefi oldu.
  • Ancak şirket yetkilileri kanunen bunu yapmak zorunda olduklarını belirtti.

ABD Dolarına sabitlenmiş stablecoin şirketi Tether, dün merkezi olmayan finans protokolü Yearn Finance’dan çalınan 1.7 milyon Doları dondurduğunu açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Fonlar Başka Bir Yerde Kullanıma Kapatıldı

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, bugün attığı tweette, “Tether, Yearn DAI v1 kasasının bir parçası olarak çalınan 1.7 milyon USDt’yi dondurmuştur.” ifadelerini kullandı. Varlıklar dondurulduğu için saldırıyı gerçekleştiren hacker, bu fonları başka bir yerde kullanamaz.

Hacker, Aave borç verme protokolünden flash kredi alarak ve Yearn Finance v1 yDAI kasasının yoğun bir şekilde kullandığı kripto fonu Curve Finance’ın 3pool’undaki döviz kurlarını değiştirerek 2.7 milyon Dolarlık kar elde etti.

Yearn Finance ise 24 milyon Dolarlık daha fazla stablecoin DAI kaybını önlemeyi başardı. Sonrasında yayınlanan duyuru metninde ise saldırganın, 513.000 stablecoin DAI ve 1.7 milyon USDT kar elde ettiği açıklandı.

Tether’in Uyguladığı Politika Yoğun Eleştiri Aldı

Tether tarafından uygulanan fonları dondurma politikası ise yoğun eleştiri aldı. Bu politikayı eleştirenler, Tether’in ademi merkeziyetçi yapısının bu uygulama ile büyük yara aldığını dile getirdi. Twitter’da dolaşan konu ile ilgili pek çok tweette, bunun merkezi olmayan finans ruhuna tamamıyla aykırı olduğu belirtildi.

Ardoino ise “Varlıkları dondurmak, tüm tarafları maksimum zarardan korumak adına bir ön tedbirdir.” dedi.

Tether’in “blok zincirleri taşıma katmanı olarak kullanan bir stablecoin” olduğunu belirten Ardoino, şirketin bu anlamda potansiyel tehlikeli saldırılarla ilgili kanun uygulayıcı kurumlar ve düzenleyicilerle birlikte çalışarak görevlerini yerine getirmesi gerektiğini ekledi.

İlgili Haber:  Eski Bitcoin Eleştiricisi Milyarder Mark Cuban Bitcoin'e Dair Övgülerini Bitiremiyor

Bu, Tether’in bir güvenlik açığı sebebiyle varlıkları dondurduğu ilk saldırı değil. Geçtiğimiz Eylül ayında 203 milyon Doların çalındığı KuCoin saldırısının ardından da Tether, 22 milyon Dolarlık kripto parayı dondurmuştu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar