3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Tether, Rezervlerindeki Finansman Bonolarını Azaltmaya Devam Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Dünyanın en çok kullanılan kripto paralarından USDT’nin operatörü olan Tether Ltd., 74 milyar dolarlık piyasa değeri olan stabil coinini destekleyen rezervlerindeki finansman bonosu miktarını azalttığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz Şubat ayında Tether yaptığı bir başka duyuruda rezervlerindeki finansman bonosunu %21 oranında azalttığını açıklamıştı. Görünen o ki, Tether rezervlerindeki bonolardan yavaş yavaş kurtuluyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Cayman Adaları merkezli MHA Cayman adlı bir firmanın denetim raporlarına göre, 31 Mart itibariyle Tether Holdings Ltd’nin en az 82.4 milyar dolarlık varlığı ve çıkardığı dijital tokenlerle ilgili 82.2 milyar dolarlık yükümlülüğü bulunuyor.

Tether, ABD doları ile bire bir sabit tutmak için ABD doları ve dolar eşdeğeri varlıkların rezervine dayanan bir stabilcoin olan USDT’yi üreten firmadır. Bu rezervlerin kalitesi daha önce sınırlı likiditeye sahip varlıklara aşırı bağlı olması nedeniyle geçmişte hep sorgulandı ve Tether’e konuyla ilgili şeffaflık eksikliği nedeniyle eleştiri getirildi.

Tether’in ABD doları ile olan 1:1 sabiti global ölçekli ekonomik istikrarsızlığın ortasında geçtiğimiz hafta Terra’nın çöküşüyle kısa süreliğine bozulmuştu. Sonrasında toparlamayı başaran Tether tekrar 1 dolar seviyesine çıkmıştı.

Perşembe günü yaptığı açıklamada Tether, finansman bonosu rezervlerinin bir önceki çeyreğe göre %17’lik bir düşüşle 20.1 milyar dolara düştüğünü ve 1 Nisan’dan bu yana bu tutarda %20’lik bir azalma daha gerçekleştiğini duyurdu.

Tether, para piyasası fonlarına ve ABD Hazine bonolarına yatırımlarını artırdığını ve rezervlerinin %13’ten fazla artarak toplam 39.2 milyar dolara çıktığını açıkladı. Rezervlerindeki finansman bonolarının ve mevduat sertifikalarının ortalama notu A-2’den A-1’e yükselirken, teminatlı krediler ise 1 milyar dolar azaldı.

Şubat 2021’de Tether ve bağlı şirketler, fon kaybını gizlediği ve önceki yıllardaki rezervleri hakkında yalan söylediği iddialarına ilişkin ABD’de görülen bir soruşturmanın neticesinde üç aylık raporlar yayınlamayı kabul etmişti.

İlgili Haber:  SEC'in Sıradaki Hedefi Tether mi?

Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, USDT’yi satmak isteyen herhangi bir müşterinin Tether’in kendi web sitesi üzerinden bu taleplerini her zaman yerine getirdiklerini söyledi. USDT’nin değeri, 12 Mayıs’ta kripto borsalarında 95 sente kadar düşmüştü, ancak Tether, bu süre boyunca 1 dolardan geri ödeme yapmaya devam ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Tether’in piyasa değeri %9 düşmüştü. Paolo Ardoino, bu düşüşün nedeninin kripto borsalara bağladı. Ardoino’ya göre, kripto borsalarında 95 sente kadar düşen USDT’yi ucuza alan yatırımcılar bunları 1 dolar karşılığında Tether sitesi üzerinden satarak kazanç elde etti.

Ardoino yayınladığı blog yazısında, “Bu son yaşananlar, Tether’in tamamen desteklendiğini ve rezervlerinin güçlü, korunaklı ve likit olduğunu daha da kanıtladı” dedi.

CoinGecko verilerine göre, Terra’nın çöküşünün ilk 7 Mayıs’ta başlamasından bu yana Tether’in toplam piyasa değeri 8.9 milyar dolar düştü. Tether’in en büyük rakibi USD Coin’in piyasa değeri ise yükseldi.

Analistler Tether’den çıkış yapan paraların USDC ve Binance USD’ye kaydığını söylüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar