30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Tether, Rezervlerinin Sadece %2.9’unun Nakit Olduğunu Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Tether, USDT adlı stabil kripto para biriminin 1:1 oranında ABD dolarına sabitlendiği ve dolayısıyla her USDT için rezervlerinde ABD doları tuttuğu iddiasıyla ortaya çıkmış bir firma.

Binance indirim kodu

Geçmişte bu rezerv oranının %100 olduğunu açıklayan ama şeffaf raporlar yayınlamayan Tether nihayet geçtiğimiz gün bir rapor yayınladı. Yayınlanan rapor (rapordan çok, basit hazırlanmış bir pie chart) tüm kripto para ekosistemini şok etti. Çünkü Tether’in rezervlerinde sadece ve sadece %2.9 nakit bulunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tether ile ilgili en son yazılarımızdan birinde Tether çökerse tüm kripto para piyasası çökebilir demiştik. O zamanlar Tether New York mahkemesinin açtığı dava ile boğuşuyordu.

Dava konusu, Tether’in rezervlerini olduğundan fazla göstererek ve yaklaşık 850 milyon dolarlık zararı karşılayarak piyasayı aldatmasıydı.

Firmanın bu yaptığı aldatmacanın Tether ve genel anlamda kripto para ekosistemi üzerinde olumsuz bir etkisi olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak hayır. Bu olmadı. Tether Şubat ayında mahkeme ile anlaşmaya vardıktan sonra sirkülasyonunu daha da arttırarak 58 milyar dolara çıkardı. Hatta ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase Tether’i listeleme kararı aldı.

Peki Tether’in 58 milyar dolarlık piyasa değeri ne anlama geliyor? 58 milyar dolar USDT tokeninin piyasa değerini gösteriyor. Peki bu değerin arkasında ne var? Tether geçmişte piyasadaki tüm USDT’lerin ABD doları ile 1:1 oranında rezervlerindeki nakit para ile desteklendiğini söylüyordu. Ancak Nisan 2019’da Tether yaptığı açıklama ile rezervlerinde yalnızca %74 oranında nakit olduğunu duyurdu.

New York mahkemesiyle Şubat ayında yapılan anlaşma gereği, Tether’e rezervlerini her çeyrekte şeffaf bir şekilde raporlama zorunluluğu getirildi. Perşembe günü Tether yöneticilerinden Paolo Ardoino Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile rezervlerinde sadece %2.9 nakit olduğunu duyurdu.

İlgili Haber:  Vitalik Buterin’in Sahip Olduğu Ethereum’ların Değeri 1 Milyar Doları Geçti

blank

Tether’in Twitter üzerinden paylaştığı linke tıklayınca buradaki PDF’ erişiyorsunuz. Oldukça basit ve amatörce hazırlanmış tek sayfadan ve bir adet “pie chart”tan oluşan bir rapor.

Aslında kurulduğu 2014 yılından beri ilk kez bu kadar detaylı bir rapor yayınlandığının da altını çizelim.

blank

Raporda görüleceği üzere Tether rezervlerinin %78.85’i nakit & nakit eşdeğerleri ve kısa vadeli depozitolar ile ticari kağıtlardan oluşuyor. Turuncu grafikte bu %78.85’in alt detaylarına baktığımızda %100 nakit para ile desteklendiği iddia edilen Tether’in aslında sadece %2.9 nakit ile desteklendiğini görüyoruz.

Financial Times’ın bildirdiğine göre bu değerlerin mahkeme kararını karşılayıp karşılamadığı sorusu üzerine New York mahkemesinden gelen cevap; “Şu anda bunun yeterli olup olmayacağını teyit edemiyoruz” şeklinde olmuş.

Analistlere göre New York mahkemesi bu rakamlardan pek hoşnut olmayacak. Bunun olması durumunda Tether’i yeni davalar bekliyor olabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar