20 Mayıs 2022, Cuma
12.5 C
İstanbul

Tether Son 1 Ayda İkinci Kez Tron’dan Ethereum’a 1 Milyar Dolar Transfer Edecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Tether, ismi açıklanmayan bir müşterisi adına, Tron blok zincirinden Ethereum ağına bir aydan kısa bir süre içinde ikinci kez 1 milyar dolarlık USDT stablecoini transfer edecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Son bir ayda ikinci kez 1 milyar dolarlık Tether stablecoini, ismi açıklanmayan bir müşteri adına Tron’dan Ethereum blok zincirine taşınacak.
  • Hareket, Tron blok zincirindeki Tether arzını 4 milyar doların altına düşürecek.
  • Tron, Ethereum ile rekabet edebilmek için kendi platformunda bir takım DeFi uygulamalarını başlattı, ancak bu hareket Tether’in Ethereum’a geçişini engelleyemedi.

Stablecoin üreticisi Tether, dolara sabitlenmiş USDT tokenlerinin yeni bir büyük transferine hazırlanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto ekosistemindeki en büyük stabilcoin sağlayıcısı olan Tether, bugün, 1 milyar dolarlık Tether’i (USDT) Tron blok zincirinden Ethereum blok zincirine taşıyacağını duyurdu. Tether taşıma işlemini ismi açıklanmayan bir kripto para borsası ile birlikte gerçekleştirecek. Tether, son 30 gün içinde ikinci kez böyle bir eylem gerçekleştiriyor.

Tron blokzincirinde yaşanacak olan bu ikinci bir milyar dolarlık kayıp, Ethereum’daki merkezi olmayan finans (DeFi) ürünlerindeki kilitli değerin toparlanmaya başlaması ve 13 Eylül ile 14 Eylül arasında bir günden daha kısa bir sürede bir milyar dolardan fazla değeri geri kazanmasıyla üzerine geldi.

DeFi protokolleri, Tether ve Coinbase’in USDC’si gibi stabilcoinlerden yoğun bir şekilde yararlanır. ABD dolarına sabitlendikleri için, Bitcoin ve Ethereum dahil diğer dijital varlıklarda bulunan dalgalanmalara karşı güvenli bir liman sağlarlar. Dolara sabitlenmiş olmak, aynı şekilde, stabilcoin cinsinden kredilerin ve diğer finansal araçların, geleneksel banka tabanlı finans sistemindeki gibi işlemesine izin vererek, yeni kullanıcıların katılımını ve geleneksel ölçümleri kullanarak yatırım yapılmasını kolaylaştırıyor.

Tron, kendi blok zinciri ile DeFi ekosistemine katkıda bulunmaya başlıyor olabilir, ancak şu ana kadar yaptıkları kripto para borsalarının Tron tabanlı Tether’i tutmaya ikna etmek için yeterli olmadı.

İlgili Haber:  DeFi Sigorta Şirketi Nexus Mutual, 2.7 Milyon Dolar Fon Topladı

Zincir takası nedir?

Bir zincir takası, genel olarak var olan Tether miktarını değiştirmeden, bir blok zincirinden diğerine taşır. Bu tür takaslar genellikle müşterilerin bir blok zincirinde stabilcoin likiditesi ihtiyacını tahmin etmelerinin ve önceden token almalarının ve ardından talebin gerektirdiği şekilde arzı ayarlamalarının sonucudur.

Tronscan’a göre, şu anda Tron blok zincirinde 4.7 milyar dolardan fazla Tether var. Özellikle, bu Ağustos ayındaki benzer zincir takas işleminden önce kaydedilen 4.3 milyar dolardan fazla, bu da Tron blok zincirinde yayınlanan Tether sayısının geçen ayki 1 milyar dolarlık Tron-Ethereum transferinden sonra bile arttığını gösteriyor.

Takasın Tron üzerindeki bu toplamı 3.7 milyar dolara düşürmesi ve Ethereum tabanlı Tether arzını 9.8 milyar doların üzerine çıkarması bekleniyor.

Geçen ayki milyar dolarlık zincir takas işleminde olduğu gibi, Tether hangi müşterinin Tron’dan büyük miktarda transfer talebinde bulunduğunu açıklamayı reddetti, ancak o sırada blok zincirinde tespit edilen bazı ipuçları bu müşterinin Binance olduğunu gösteriyor.

Son 24 saat içinde Tether Hazinesi’nden Binance’e 40 milyon dolardan fazla USDT transfer oldu, ancak takasın tamamlanması için şu ana kadar Tether tokenlerinin Hazine’ye iade edildiğine dair bir herhangi bir gösterge yok.

Tron’un kurucusu Justin Sun, DeFi yatırımcılarını ortaya çıkarmak için Çin pazarını hedefledi ve Ethereum ile rekabet edebilmek için JustSwap ve SalmonSwap gibi protokoller hayata geçirdi. Ancak bu bile Tron blokzincirindeki milyar dolarlık Tether’in Ethereum’a taşınmasına engel olamadı.

DeFi’nin eninde sonunda Ethereum blok zincirinin ötesine geçeceği açık. Ancak yarın yapılacak olan Tether zincir takası, şimdilik, Ethereum’un DeFi konusunda hala bir numara olduğunun kanıtı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar