Tether (USDT) Çok Konuşulacak Bir Karara İmza Attı!

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Tether, Poly Network’e gerçekleştirilen saldırının ardından hızlı bir şekilde tepki verdi ve 33 milyon dolarlık USDT varlığını dondurdu. Bazı kesimlerce sansür olarak nitelendirilen bu işlem kripto para dünyasını ikiye böldü.

blank

Tether, Hacker’ın Cüzdanındaki USDT’leri Dondurdu!

Bazılarına göre USDT yavaş yavaş düşüş trendine geçiyor. Bir stablecoin coin olan Tether, merkezsiz yönetilen bir varlık olmamasıyla beraber “saf” kripto paralardan ayrılıyor. Tether’ın özellikle Poly Network üzerinde merkezleşmesi dikkat çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda bir hacker, sistemsel bir hatayı kullanarak bu DeFi protokolü üzerinden 600 milyon doların üzerinde kripto para çalmayı başarmıştı. Bu, DeFi dünyasında yaşanan en büyük saldırı olarak tarihe geçti. Saldırıda ele geçirilen kripto paralar arasında 33 milyon dolarlık USDT de dikkat çekiyordu. Bununla birlikte söz konusu hacker’ın bir “beyaz şapkalı” olduğu ortaya çıktı ve çalınan tüm paralar iade edilme işlemlerine başlandı. İşlemler neredeyse tamamlanmak üzereyken, 33 milyon dolarlık USDT ise halen PolyNetwork üzerinde gerçek sahibine dönmüş değil. Bunun nedeni ise USDT’nin dağıtıcı şirketi olan Tether Ltd’nin, hacker’ın stablecoin’lerini tuttuğu cüzdanı hızlı bir şekilde bloke etmiş olması.

blank

Sonuç olarak ise çalınan USDT tokenleri şu anda dondurulmuş olarak bekliyorlar. Şirket yaptığı açıklamada, Poly Network üzerindeki güvenlik açıkları giderilir giderilmez söz konusu miktarın DeFi protokolüne iade edileceğini açıkladı. Ancak Tether’ın bu kararını herkes hoş karşılamadı. Eleştirmenler, şirketi, işlemleri sansürlemek ile suçladı ve bununla birlikte özgür ve merkezsiz varlık transferi idealini suya düşürdüğünü iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Pekuna CEO’su Tether’a Olan Güvenini Kaybetti

Kripto para alanında vergi danışmanlığı yapan Pekuna şirketinin CEO’su Werner Hoffman, USDT akıllı sözleşmelerinin analizini yaptıktan sonra Stablecoin’lerin merkezileşmesine karşı çıktığını açıkladı: “Poly Network saldırısının ardından, Tether’ın fonları kilitleyebildiğine dair oldukça sürpriz bir haber aldım. Bunun ardından akıllı sözleşmeye göz gezdirdim ve akıllı sözleşme adresinin sahibinin her daim herkesi ‘kötü niyetli’ olarak işaretleyerek bu adresteki tüm varlıkları dondurabileceğini öğrendim. Hatta protokol, bu adreslerdeki varlıkların yakım yetkisini de kendisine atamış. Bu yüzden Tether’ı tebrik ediyorum, geleneksel finans sistemini başarıyla taklit etmişler. Aynı bankadaki param gibi, Tether üzerindeki param da hiçbir zaman yüzde yüz benim olmayacak.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend