8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Tether’in ABD Doları ile Olan 1:1 Bağı Bozuldu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasasında ilginç gelişmeler yaşanıyor. TerraUSD ve LUNA’nın çöküşüyle birlikte Tether’in üzerinde ciddi bir baskı oluşmuş durumda.

Binance indirim kodu

Küresel kripto pazarlarındaki en önemli varlıklardan biri olan Tether’in bugün ABD doları ile olan 1:1 bağı bozuldu ve gün içinde 0.94 seviyelerine kadar düştü. Daha sonra bir miktar toparlanan USDT bu haberin girildiği sırada 0.98’ten işlem görüyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
Tether son 24 saatte %1.46 değer kaybetti.
Tether son 24 saatte %1.46 değer kaybetti.

Stabilcoin’ler, kripto para ticareti yapanlara nakitlerini park etmek için güvenli bir yer sağladıkları iddiasıyla ortaya çıkmışlardı. Tether, USDC gibi “geleneksel” diyebileceğimi stabilcoinler ABD doları ile dengeyi korumak için rezervlerinde banka tahvilleri, senetler ve ABD doları gibi “gerçek” varlıklar tutarlar. UST ve Dai gibi algoritmik stabilcoinler ise akıllı sözleşmeler ve algoritmalar ile çalışır ve bir tür mint etme ve yakma mekanizması kullanarak dengede kalmaya çalışırlar. Son yaşanan olayda UST’nin bu mekanizmasının çöktüğüne şahit olduk.

Açık farkla dünyanın en büyük stablecoini olan Tether, kripto piyasasında ticareti kolaylaştırmada çok önemli bir rol oynuyor ve aynı zamanda geleneksel finansal sistemle bir bağlantı sağlıyor.

Analistler Tether’in çökmesi durumunda tüm kripto piyasasının çökebileceğini belirtiyor.

Tether fiyatının 1 dolarlık sabit fiyatının yüzde 3’ten fazla altına düşmesi, dijital varlık piyasasında korku yarattı. En aktif olarak işlem gören kripto para birimi olan Bitcoin, neredeyse yüzde 7 düşüşle Aralık 2020’den bu yana en düşük seviye olan 26.250 dolara geriledi.

Tether’in düşüşü, çok daha küçük bir stabilcoin olan TerraUSD’nin dolara karşı 1:1 bağını kaybetmesinin hemen ardından geldi. Tether, TerraUSD’nin aksine, dolar bazlı bir varlık sepeti tarafından desteklendiğini iddia ediyor. Ancak Tether’in en çok aldığı eleştirilerden biri rezervlerini şeffaf olarak yayınlamamaları.

İlgili Haber:  Wall Street'te Tahvil Korkusu Devam Ederken Kripto Para Piyasa Değeri 1.6 Trilyon Dolara Ulaştı

Tether’i şortladılar

İki ay önce yaptığımız bir haberde 4 milyar dolarlık hedge fonunun Tether’i şortladığını yazmıştık. Fir Tree Capital Management, artan düzenleyici incelemeler ve Çin borç piyasasıyla olan bağlarına ilişkin korkulardan ötürü Tether’i shortlamıştı.

Bloomberg’in haberine göre Fir Tree, “asimetrik ticaret” ile Tether’i shortlamanın bir yolunu geliştirmişti. Başka bir deyişle, Tether’deki riski en aza indirip, kâr elde etme potansiyelini yüksek tutacak bir yöntem geliştirildi.

Hedge fonunun ayrıca bu shortlama neticesinde 12 ay içinde kâr elde edeceğine dair bahse girdiği bildirilmişti. Firmanın endişeleri, stabilcoin sağlayıcısı Tether Limited şirketinin Çinli gayrimenkul geliştiricileriyle bağlantılı olduğuna inandığı 24 milyar dolarlık yüksek getirili tahvil, bono ve senetlerden kaynaklanıyor.

Grup, dolaşımdaki stabilcoinlerinin her birini desteklemek için yeterli dolar rezervine sahip olduğu konusunda en az Haziran 2016 ile Şubat 2019 arasında yanıltıcı açıklamalar yaptığı iddiaları üzerine geçen yıl ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından 41 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Düzenleyiciler, çoğu piyasada büyük ölçüde düzenlenmemiş olan stablecoin’leri finansal istikrar için bir risk olarak nitelendiriyor. Federal Rezerv bu haftanın başlarında, sadece üç stablecoin olan Tether, USDCoin ve Binance USD’nin 180 milyar dolarlık pazarın yüzde 80’ini oluşturduğunu söyledi.

Şubat ayında ise Tether’in rezervlerindeki hazine bonosu oranı %21 düşüş göstermişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar