Analitik sağlayıcılardan gelen son veriler, kripto borsası ticaretine hakim olmaya başlayan birikmiş Tether işlem hacminin 600 milyar doları aştığını gösteriyor.

Zincir içi analiz sağlayıcısı Glassnode, yeni bir dönüm noktasına ulaşan Tether işlem hacminin son 30 günde yaklaşık %20 arttığını söyledi.

Bununla birlikte, bunun birikmiş bir miktarı ifade ettiği ve Coingecko ile Coinmarketcap’in ortalamasına göre 35 milyar dolara yakın olan günlük işlem hacminin bulunmadığı açıklandı.

Aynı iki analiz sağlayıcısı, 20 ile 25 milyar dolar arasında olduğunu bildirdiği Bitcoin’in günlük işlem hacminin Tether’e bu ölçüm için net bir ipucu verdiğini belirtti.

Tedarik açısından USDT (Tether), sadece 4 milyar değerinde dolaşımda olduğu bu yılın başından bu yana neredeyse %300’lük bir büyüme yaşadı. Tether Şeffaflık Raporu’na göre bugün bu değerin 16 milyar doların biraz altında olduğu açıklandı. ERC-20 standardı, Ethereum blok zincirinde yer alan tüm Tether’in neredeyse %65’iyle USDT arzına hâkim durumda olduğunu gösterdi.

Ek olarak analiz sağlayıcısı Skew de Tether’e dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin artık Bitcoin’e dayalı olanları yakaladığını belirtti. Bu yıl USDT marjlı vadeli işlem sözleşmesinde güçlü bir büyümenin yaşandığını açıklayan Skew, Tether’in şu anda günlük bazda BTC marjlı sözleşmelerle neredeyse aynı seviyede olduğunu söyledi.

Dünyanın en popüler stabilcoin’i için diğer ölçümlerde de güçlenme görüldü. Tether, 2017’deki ticaret hacminin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyorken Bitcoin, işlemlerin %50’sinden fazlasını yönetiyordu ve geri kalan oranı da yasal para üstleniyordu. Ancak pandemi yılı olan 2020’de, USDT’nin döviz ticaret hacminin %70’i kadarını kaplar hale gelmesiyle durum büyük ölçüde farklılık gösterdi.

Bu haftanın başlarında Tether’in piyasadaki sermaye değerinin 2022 yılına kadar Ethereum’u geçebileceği bildirilmişti. Şu anda her ikisi için de daha fazla büyüme beklense de Tether’in piyasa değerinin Ethereum’u yaklaşık %38 geçmesi bekleniyor. Bu raporu yorumlayan Tether CTO’su Paolo Ardoino ise Tether’in, kripto alanındaki en güvenilir varlıklardan biri olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi.

İlgili Haber:  Bitcoin 10.000 Dolar Seviyelerinde Yeniden Canlanabilir

Stabilcoin, bu yıl bir dizi önemli dönüm noktası yaşadı ve bunların hepsi de New York Başsavcısı ile devam etmekte olan dava sürecinde gelişti. Tether’in artık kripto atmosferinin dokusuyla iç içe geçmesiyle birlikte bu davanın sonuçlarıyla ilgili çok farklı gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın