Yükselen DeFi sektörü, sadece geçen ayın 3 milyar doları göz önünde bulundurulduğunda 2020’de Tether madenciliğinin kitlesel hale gelmesini sağladı. Bu da piyasa değerini 15 milyar doların üzerine çıkardı.

Yılın başında 4 milyar USDT’nin biraz üzerinde dolaşımda olmasına rağmen bugün bu miktar 15 milyar doları aştı. Giderek daha fazla likidite havuzunun stabilcoinlere dayanır hale gelmesiyle birlikte DeFi, Tether madencilik makinesinin arkasındaki itici güç oluyor. Stabilcoin’e olan talebin artmaya devam etmesi nedeniyle, Tether’in ortalama günlük transfer değerinin geçen ay PayPal’ınkini aştığı bildirildi.

Tether bir dönüm noktası yaşandığını ve geçtiğimiz ay piyasa değerinin milyarlarca arttığına dikkat çekerek Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı: “Tether, 15 milyar dolarlık piyasa değerini aştı! Yalnızca bir ay içinde, Tether’in piyasa değeri 3 milyar doların üstüne çıkarak en likit, istikrarlı ve güvenilir para birimi olarak bir numaralı yerini korudu!”

Flipsidecrypto.com’un yayımladığı bilgilendirici bir grafik, Tether’in bu ay içerisinde kullanıcılar ve borsalar arasındaki hareketlerini gösteriyor. Başlıca merkezi borsalar, Binance ve Bitfinex ile USDT ticaretindeki aslan payının hâlâ yaklaşık olarak 2 milyar doları bulmaya devam ettiği görülüyor.

Grafik: Flipsidecrypto.com
Grafik: Flipsidecrypto.com

Şeffaflık Raporu’na göre, Ethereum’daki UDST miktarı şu anda 10 milyar doların üzerine çıkarak tüm arzın neredeyse üçte ikisine yükseldi. Şu anda Tron’da yaklaşık 4.2 milyar dolar ve Omni’de 1.3 milyar dolar civarında dolaşıyor.

Rapora göre Tether, geçen ayın sonlarında Bitfinex’ten Binance’e bir milyar dolarlık token takası gerçekleştirdi. Takas, Binance’in TRON blok zincirine dayalı 1 milyar USDT fazlalığa sahip olması ve eşdeğer miktarda Ethereum tabanlı Tether ile ticaret yapmak istemesi nedeniyle başlatıldı.

15 Eylül’de, stabilcoin’in ERC-20 sürümüne olan talep Tron gibi diğer ağlarınkini aştığı için Tether tarafından başka bir takas başlatıldı. Ancak gaz ücretleri, ağı sekteye uğratmaya devam ederken, Tether transferlerini Ethereum’dan diğer ağlara kaydırmak için devam eden hareketler mevcut.

İlgili Haber:  Haven (XHV) Stablecoin'i Gizlilikten Ödün Vermeyecek ve DeFi Çılgınlığına Dahil Olmayacak

Geçtiğimiz ay boyunca USDT, Layer 2 OMG Network’te kullanıma sunuldu ve yüksek hızlı Solana blok zincirinde piyasaya sürüldü.

Tether’in karşılığında gerçekten 15 milyar dolar bir yerde tutuluyor mu?

Bu arada kripto topluluğunun içinden bazıları, stabilcoin’i yedekleyen 15 milyar dolarlık gerçek dolar ve varlığın bulunup bulunmadığını belirleyecek ve her şeyin bir kandırmacadan ibaret olup olmadığını ortaya çıkaracak tam bir denetim talep ediyor. Bu konu hakkındaki gerçeğin ne olduğu, New York’ta devam eden Tether davasının bir parçası olarak ortaya çıkabilir. Başsavcılık Ofisi, 8 Eylül’de mali belgelerin açıklanmasını talep eden bir mektup sundu. Dava, Bitfinex’in müşteri fonlarında yaklaşık 1 milyar dolarlık kayba sahip olduğu ve bu dengesizliği maskelemek için Tether rezervlerini kullandığı iddialarıyla açıldı. Tether ve Bitfinex ise davayı asılsız olduğu gerekçesiyle reddetti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın