2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bitcoin ve Kripto Pazarı için Kırmızı Alarm: Tether’in Piyasa Değeri %9 Düştü!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Piyasalar halen geçtiğimiz hafta yaşanan Terra şokunu atlatmaya çalışıyor.

Binance indirim kodu

Yaşananları kısaca özetlemek gerekirse, Terra Mart ayında rezervlerine Bitcoin eklemeye başlamıştı. Bu hareketin ardından LUNA’nın fiyatı 106 dolar gibi rekor seviyelere çıkmıştı. Terra kurucusu Do Kwon, Satoshi’den sonra en çok Bitcoin’in kendilerinde olacağını açıklamıştı. Terra daha sonra Bitcoin ile yetinmemiş, rezervlerine Avalanche’ı da eklemeye başlamıştı. Do Kwon o dönem attığı ve sonradan profiline sabitlediği bir tweette, Bitcoin rezervleriyle desteklenen UST’nin Bitcoin standardı için yeni bir parasal çağ açacağını söylemişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Sonrası malum zaten.. Sadece bir kaç gün içinde tüm Terra ekonomisi çöktü. UST’nin ABD doları ile olan 1:1 bağı koptu ve LUNA’nın değeri neredeyse sıfırlandı. Do Kwon UST’yi tekrar ayağa kaldırmak için aradığı desteği kimseden bulamadı. Kripto para borsaları LUNA ve UST’yi bir bir delist etmeye başladı..

Tether’den 7 milyar dolar çıkış yaptı

Geçtiğimiz hafta yaşanan olaylar esnasında gözler Tether ve USDC gibi geleneksel stabil paralara çevrilmişti. Bu baskı altında Tether kısa bir süreliğine ABD doları ile olan sabitini kaybetmiş ve gün içinde 0.94 dolar seviyelerine kadar düşmüştü. Tether daha sonra toparlanmış ve 1 dolara geri çıkmıştı.

Bugün itibariyle Tether’in piyasa değeri grafiğini incelediğimizde ilginç bir aşağı yönlü hareket görüyoruz. Bu şekilde aşağı yönlü bir hareket çok uzun zamandır Tether’de gerçekleşmemiş bir durum.

Tether'in piyasa değer uzun zaman sonra ilk kez %9 düştü.
Tether’in piyasa değer uzun zaman sonra ilk kez %9 düştü.

Analistler bu grafiğin endişe verici olduğunu söylüyor. Financial Times’ın haberine göre büyük oyuncular Tether’de 7 milyar dolar çıkardı.

Analistler, dolar ile bire bir sabit tutmak için tasarlanan stablecoin’lerde daha derin veya daha kalıcı oynaklığın, binlerce spekülatif kripto varlığının değerini aşağı çekebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, stabicoinlerin herhangi bir zamanda geri alınabileceğinin garantisi olmadığını belirtiyor.

Fabio Panetta, “Stabilcoinlerin istenildiği zaman eşit oranda ABD dolarına dönüştürülemediği bir gerçekken bunların para işlevi görebileceğine inanmak bir yanılsamadır” diye ekledi.

İlgili Haber:  Tether'in Offshore Bankası Büyük Miktarda Bitcoin Sahibi Olduğunu Açıkladı

Stabilcoinlerin çıkış noktasını biliyorsunuz. Dolar veya Euro gibi ana para birimlerini kullanarak kripto varlıklarına girip çıkmak zor olabilir. Bunun yerine, kripto meraklıları genellikle kriptonun blok zinciri teknolojisine özgü olan ve dolar ile bire bir bağlantı kurmak için tasarlanmış sabit paraları kullanır. Tether de bunların başında gelir. Hatta geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir raporda Tether’in özellikle Türkiye’de çok popüler olduğu belirtilmişti.

Bu arada Tether’den çıkışlar yaşanırken en büyük rakibi USDC’de ise %5’lik bir artış yaşandı.

USDC'nin piyasa değeri %5 arttı.
USDC’nin piyasa değeri %5 arttı.

Bazı analistler Tether’de yaşanan çıkışların USDC’ye aktığını düşünüyor.

Mart 2022 raporunda İngiltere Merkez Bankası, stablecoin’lerin “ödemelerde giderek daha önemli bir rol” oynayabileceğini söylemişti. “Ödemeler için kullanılan sistemik bir stabilcoin yükümlülüklerini yerine getiremezse, halkın paraya ve ödemelere olan güveni sarsılabilir” demişti.

Tether pek çok eleştirilere maruz kalıyor. Bunun nedeni de rezervlerini şeffaf olarak açıklamaya bir türlü yanaşmaması. Bunu riskli gören yatırımcılar Terra’da yaşanan düşüşün korkusuyla Tether’den çıkmaya başlamış olabilir. Geçen hafta Financial Times ile yaptığı röportajda Tether yöneticisi Paolo Ardoino, grubun rezerv yönetimiyle ilgili ayrıntıları açıklamanın şirketin “gizli sosunu” açığa çıkaracağını söylemişti. “Gizli sos”un ne demek olduğu ise bilinmiyor.

Tether’i şortladılar

İki ay önce yaptığımız bir haberde 4 milyar dolarlık hedge fonunun Tether’i şortladığını yazmıştık. Fir Tree Capital Management, artan düzenleyici incelemeler ve Çin borç piyasasıyla olan bağlarına ilişkin korkulardan ötürü Tether’i shortlamıştı.

Bloomberg’in haberine göre Fir Tree, “asimetrik ticaret” ile Tether’i shortlamanın bir yolunu geliştirmişti. Başka bir deyişle, Tether’deki riski en aza indirip, kâr elde etme potansiyelini yüksek tutacak bir yöntem geliştirildi.

Hedge fonunun ayrıca bu shortlama neticesinde 12 ay içinde kâr elde edeceğine dair bahse girdiği bildirilmişti. Firmanın endişeleri, stabilcoin sağlayıcısı Tether Limited şirketinin Çinli gayrimenkul geliştiricileriyle bağlantılı olduğuna inandığı 24 milyar dolarlık yüksek getirili tahvil, bono ve senetlerden kaynaklanıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar