29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Tether’in Piyasa Değeri Rekora Yakın Bir Hızla Büyüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

ABD dolarına sabitlenmiş bir stabilcoin olan Tether’in (USDT) sahip olduğu piyasa değeri, son haftalarda ciddi bir yükseliş gösterdi ve fiyatları potansiyel olarak neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyelerine çeken Bitcoin’in (BTC) yükselişini ateşlemeye yardımcı oldu.

Binance indirim kodu

Bitfinex ve Tether’e çift yönlü CTO olarak hizmet eden Paolo Ardoino, perşembe günü Twitter hesabı üzerinden bir tweet atarak USDT arzının dokuz günde 1 milyar artarak tarihindeki en hızlı ikinci genişlemeyi kaydettiğine işaret etti. Bahsi geçen rekor, USDT’nin dolaşımdaki arzının 8 gün içinde 1 milyar arttığı 4 Eylül 2020 tarihinde kırıldı. 

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bugün itibariyle yaklaşık 19 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğu bilinen Tether’in, başka bir ifadeyle ise 1.00 dolar fiyatla dolaşımda olan kabaca 19 milyar USDT’nin var olduğu kaydedildi. 

CoinMarketCap verilerine göre Tether’in piyasa değeri 2020’nin başından bu yana yaklaşık dört kat artış gösterdi. 

Mevcut dolaşım arzında Tether’in, tüm kripto para birimleri arasında dördüncü en yüksek piyasa değerine sahip olması dikkat çekti. 

Stabilcoinler, dijital varlıkların paraya çevrilebilmelerini sağlama işlevi görüyor

USDT ve diğer sözde stabilcoinler, kripto para birimi piyasalarına itibari para girişi sağlayarak fiyat dalgalanmalarını en aza indiriyor ve böylelikle dijital varlıkların, satıldıklarında kolay bir şekilde paraya çevrilebilmelerini sağlıyor. USDT’nin gerçek ABD doları rezervleriyle desteklendiği varsayılsa da Tether’in hiçbir zaman banka hesaplarının tam denetimini yapmadığı biliniyor. 

Stabilcoin piyasasının dörtte üçünü Tether oluşturuyor

2019’da yayımlanan bir Bloomberg raporu, Tether’in USDT’sinin tamamen dolara sabitlenmediğini, bunun yerine dolaşımdaki arzın yalnızca nakit ve kısa vadeli menkul kıymetlerde %74 oranında desteklendiğini iddia etmişti. 

İlgili Haber:  Küresel Nakliye Liderleri IBM ve Maersk Blok Zinciri Platformuna Katıldı

Tether’in ayrıca dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bitfinex’i yöneten aynı yönetim grubu tarafından yönetilildiği biliniyor. Tether ve Bitfinex’in 2017 boğa piyasasını manipüle ettiği iddia edilse de merkezi olmayan kripto para piyasalarının karmaşık yapısı nedeniyle böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimalinin zor olduğu kanıtlanmıştı.

Hukuk uzmanları bu yılın başlarında Bitcoin kadar yeni olan böyle bir varlığı yol açtığı piyasa manipülasyonunun kapsamını belirlemenin zor olacağını bildirdi. 

Bu arada Tether ise sektördeki stabilcoin piyasa değerinin dörtte üçünden fazlasını oluşturarak baskın stabilcoin olmaya devam etti. 

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar